Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

17Przy rosnących cenach nośników energii coraz więcej użytkowników szuka tańszej alternatywy na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej. Bardzo popularnym rozwiązaniem mocno już rozpowszechnionym na naszym ryku są instalacje wyposażone w kolektory solarne. Nie są to jednak jedyne urządzenia, jakie w prosty sposób można zamontować w naszej instalacji. Warto również bliżej przyjrzeć się pompie ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej. Oba rozwiązania wykorzystują darmową energię natury, co znacząco obniża rachunki.

Instalacja solarna 
Powinna być stosowana za każdym razem, gdy dysponujemy w pełni automatycznym źródłem przygotowania wody użytkowej (gaz, olej, energia elektryczna), a także zapewniony jest stały odbiór ciepła – tzn. brak jest długich postojów bez odbioru ciepła przede wszystkim w okresie letnim.

Pompa ciepła do przygotowania c.w.u.
Szczególnie warta polecenia w układach z kotłami na paliwo stałe, które poza sezonem grzewczym nie są załączane. Alternatywnie pompę ciepła do przygotowania c.w.u. można stosować do systemów z kotłami gazowymi i olejowymi, w których nie jest możliwe zabudowanie instalacji solarnej (brak miejsca na dachu, brak odpowiedniego systemu dystrybucji ciepłej wody w budynku).

Poniżej zamieszczamy zestawienie porównawcze oszczędności z przeprowadzenia modernizacji instalacji c.w.u. Porównamy w nim, na jakiej wysokości oszczędności możemy liczyć, montując pompę ciepła lub kolektory solarne w zależności od tego, w jaki sposób ciepłą wodę uzyskiwaliśmy dotychczas (z kotła gazowego z taryfą gazową W2 lub W3, z kotła na olej opałowy czy z kotła na paliwo stałe we współpracy z podgrzewaczem elektrycznym).

Analiza wyników
Instalacja z kotłem gazowym w taryfie W2 (300÷1200m3/rok) lub W3 (>1200m3/rok)
O ile występuje możliwość zabudowy instalacji solarnej, jest to korzystniejsze rozwiązanie niż wyposażanie układu w pompę ciepła do przygotowania wody użytkowej. Niższa oszczędność przy zastosowaniu pompy ciepła wynika tylko i wyłącznie z niższych opłat i abonamentu za przyłącze gazowe. W taryfie W2 opłaty stałe są rzędu 22 zł na miesiąc, natomiast w przypadku taryfy W3 około 48 zł na miesiąc. Rozwiązanie z pompą ciepła może być korzystniejsze niż układ solarny, jeżeli rozbiór ciepłej wody użytkowej jest nierównomierny, szczególnie w okresie letnim.

Instalacja z kotłem olejowym
Wysokie koszty paliwa sprawiają, że zastosowanie pompy ciepła do przygotowania wody użytkowej jest korzystniejsze niż układ solarny. Powodem tego jest gwarancja osiągnięcia temperatury wymaganej, niezależnie od warunków pogodowych (okres przejściowy i letni) przez pompę ciepła. Układ solarny musi w okresie niewystarczającej energii słonecznej wspomagać się ciepłem kotła olejowego.

Instalacja z kotłem węglowym i podgrzewaczem elektrycznym
Instalacja solarna w okresie niewystarczającej ilości energii słonecznej nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu korzystania z ciepłej wody użytkowej. Do uzupełnienia energii może posłużyć użytkownikowi albo grzałka elektryczna albo załączenie kotła na paliwo stałe. To ostatnie rozwiązanie jest jednak bardzo rzadko stosowane, ponieważ sprawność pracy kotła na c.w.u. w tym okresie wynosi poniżej 40%. Produktem stworzonym pod wspomaganie ogrzewania ciepłej wody użytkowej w takich instalacjach jest właśnie pompa ciepła do c.w.u. Korzyści finansowe mogą osiągnąć wartość nawet 830 zł.

18

19Serdecznie pozdrawiamy
Akademia Viessmann