Mało jeszcze znane izolacje z aerożeli z pewnością zasługują na większą uwagę w zastosowaniach budowlanych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których mamy minimum miejsca na izolację termiczną lub nie można jej wykonać tradycyjnie od zewnątrz. Dobrym przykładem są budynki poddawane modernizacji.
Podstawową informacją o materiale izolacyjnym jest deklarowana wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ wyznaczana dla temperatury średniej 10°C. Ze względu na docelowe zastosowanie materiału izolacyjnego, często określa się także wartości tego współczynnika dla innej temperatury niż 10°C. Niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła oznacza lepsze właściwości izolacyjne materiału i tym mniejsza może być grubość warstwy tego materiału zastosowana w przegrodzie. Jest to szczególnie ważne, gdy nie ma wystarczająco dużo miejsca na warstwę izolacji dowolnej grubości.
Istotną informacją o materiale termoizolacyjnym są także jego właściwości hydrofobowe i ewentualne zawilgocenie, gdyż obecność wody pogarsza izolacyjność. Znaczenie mają również właściwości mechaniczne, palność czy odporność izolacji na działanie np. czynników biologicznych.
Obraz warstw wewnętrznych maty aerożelowej widziany przy wykorzystaniu mikroskopu skaningowego |
Autorka: Barbara Pietruszka
W PI 1/2015 w dalszej części artykułu o różnych materiałach, z których wykonywane są izolacje, a także o izolacjach charakteryzujących się najniższym współczynniku przewodzenia ciepła – izolacjach próżniowych oraz na bazie aerożeli.