envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Instalacje sanitarne

Połączenia gwintowane stanowią newra11 05lgiczny punkt każdej instalacji, a kluczowy w kontekście bezpieczeństwa jest rodzaj materiału stosowanego do produkcji kształtek. Viega stawia na brąz krzemowy, charakteryzujący się doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Ponadto, fabrycznie radełkowany gwint zewnętrzny pozwala znacznie skrócić czas montażu.

W artykule przedstawiam47 wymagania higieniczne stawiane w Polsce urządzeniom HVAC oraz wybrane wymagania występujące w innych krajach europejskich. Przywołuję niektóre zapisy prawne, normy przedmiotowe i wytyczne branżowe w tym zakresie, odnosząc je do poszczególnych grup produktów oraz praktyki.

8Wykonując zewnętrzne punkty poboru wody w budynkach nowych i modernizowanych, warto stosować specjalne zawory czerpalne odporne na działanie surowych warunków atmosferycznych. Ujemne temperatury i zmieniająca się w lód woda mogą spowodować uszkodzenie armatury lub nawet rozsadzenie instalacji. Takiego ryzyka można uniknąć, stosując innowacyjny, mrozoodporny zawór SCHELL POLAR II, który działa bezawaryjnie nawet w okresie zimowym. Co więcej: opcja zamykania zaworu na klucz umożliwia jego zabezpieczenie także przed nieuprawnionym użytkowaniem, np. w miejscach ogólnie dostępnych czy w budynkach użytkowanych tylko sezonowo.

31Szacuje się, że zmiany klimatyczne na naszym globie związane z wodą opadową powodują w światowej gospodarce szkody o wartości około 1,2 tryliona USD rocznie. Problem dotyka w znacznym stopniu także Polski. Doraźne straty właścicieli powstałe na skutek zalania obiektów w wyniku „cofki” w kanalizacji często sięgają ogromnych kwot. Wielu takim awariom można jednak zapobiec, instalując odpowiednie urządzenia przeciwzalewowe.

129Znalezienie odpowiedniego systemu kanalizacyjnego do wysokich budynków często jest nie lada wyzwaniem. Oczekuje się bowiem, że będzie on sprawnie i bezpiecznie odprowadzać ogromne ilości wody i ścieków na znaczną odległość, a jednocześnie – nie zajmie zbyt wiele cennej przestrzeni w budynku. Naukowcy z firmy Geberit, w drodze wieloletnich badań oraz udoskonalania wcześniej opatentowanych rozwiązań, opracowali jednak technologię, która idealnie wpisuje się w te założenia.


 

pi