envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

ok PI baner PI 30 lat

Advertisement


Instalacje sanitarne

129Znalezienie odpowiedniego systemu kanalizacyjnego do wysokich budynków często jest nie lada wyzwaniem. Oczekuje się bowiem, że będzie on sprawnie i bezpiecznie odprowadzać ogromne ilości wody i ścieków na znaczną odległość, a jednocześnie – nie zajmie zbyt wiele cennej przestrzeni w budynku. Naukowcy z firmy Geberit, w drodze wieloletnich badań oraz udoskonalania wcześniej opatentowanych rozwiązań, opracowali jednak technologię, która idealnie wpisuje się w te założenia.

Bezdotykowa armatura sanitarna już na dobre zagościła w przestrzeniach publicznych. Rosnąca popularność takich rozwiązań spowodowała potrzebę stworzenia baterii, które łączą przystępność cenową z najwyższymi właściwościami użytkowymi, jak: łatwość montażu, odporność mechaniczna, niezawodność działania i oszczędne zużycie wody. Wszystkie te cechy posiadają baterie umywalkowe MODUS E z oferty firmy SCHELL.1 12

13Bezpieczna i higieniczna instalacja wodna? – Tak, ale tylko z zaworami najwyższej jakości. Regulacyjne zawory kątowe i przyłączeniowe pełnią ważną rolę w instalacji: odcinają dopływ wody, regulują natężenie przepływu i umożliwiają podłączenie urządzeń AGD. Zdecydowany wpływ na ich rolę w systemie ma jakość i trwałość wykonania. Tylko sprawdzone rozwiązania gwarantują bezpieczeństwo i pozwalają zapobiec skutkom potencjalnej awarii i kosztownym naprawom.

72Każdy system instalacyjny, oprócz elementów podstawowych – rur, złączek itp., obejmuje także zestaw narzędzi do prawidłowego wykonania wszystkich operacji potrzebnych do montażu kompletnej instalacji. Bardzo często producenci systemów wytwarzają lub importują narzędzia dedykowane wyłącznie do swoich rozwiązań. Są jednak również narzędzia uniwersalne, których można używać niezależnie od systemu, do różnych rozwiązań w instalacjach sanitarnych i ogrzewczych.

27W poprzednim artykule przedstawiłem charakterystykę rur wielowarstwowych z tworzyw sztucznych, koncentrując się na usystematyzowaniu rozwiązań dostępnych na rynku, a także na zaletach i możliwościach poszczególnych materiałów. Stosowanie tworzyw sztucznych w instalacjach, oprócz zalet, narzuca jednak także pewne ograniczenia wynikające ze specyfiki materiału, o których trzeba pamiętać na różnych etapach inwestycji. Ich pominięcie może skutkować awarią instalacji, jej rozszczelnieniem, uszkodzeniem czy też znaczącym pogorszeniem właściwości fizyko-chemicznych znajdującej się w rurach wody.


 

pi