Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum

Szanowni Państwo

W naszym otoczeniu wreszcie zapachniało wiosną, bo dzięki wyższym temperaturom i zrzuceniu „ochraniaczy” na zewnątrz odczuliśmy przypływ energii oraz pełnię zapachów rozkwitającej roślinności. Jednak w branży budowlanej i instalacyjnej już w marcu, pomimo dość długo utrzymującej się nieprzyjemnej aury (i dosłownie i w przenośni), widać było w wielu obszarach intensywne, wiosenne ożywienie. Dobrym wynikom sprzedaży i przyrostowi zleceń, niestety, towarzyszy także stały przyrost cen, spowodowany m.in. droższymi surowcami oraz zakłóceniami dostaw. Jest to jedna z przyczyn obaw o kondycję branży w kolejnych miesiącach. Wszystkich zainteresowanych zgłębieniem tematu zachęcam do zapoznania się z raportami SPIUG za cały 2020 r. oraz I kw. br., które tradycyjnie zostały udostępnione na stronie stowarzyszenia.

Już niebawem poznamy także bardziej szczegółowe podsumowania i prognozy dla rynku pomp ciepła i fotowoltaiki. 17 czerwca br. odbędzie się kolejny, IX Kongres PORT PC, a 26 maja Instytut Energetyki Odnawialnej opublikuje całościowy raport z rynku fotowoltaiki w Polsce. Jako redakcja patronujemy obu tym przedsięwzięciom i serdecznie zapraszamy zarówno do udziału w Kongresie, jak i do zapoznania się z raportem IEO. Raport w węższym zakresie, dla rynku mikroinstalacji PV za 2020 r., przygotowało już Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV.

Wydanie „PI”, które oddajemy w Państwa ręce, jest kolejnym, w którym poświęciliśmy uwagę perspektywom rozwoju branży grzewczej w kontekście polityki unijnej związanej z „Europejskim Zielonym Ładem”. Oczywiste jest, że ma to istotne przełożenie na wyzwania zawodowe i uwarunkowania, w których funkcjonują producenci urządzeń grzewczych (i branż pokrewnych), dystrybutorzy, projektanci instalacji i wykonawcy. Niewątpliwie będzie też generować popyt na określone rozwiązania, czego trudno nie zauważyć, gdy spojrzy się na rynek powietrznych pomp ciepła czy fotowoltaiki. Co z innymi technologiami? Co z tzw. czystym wodorem, w którym wiele osób z branży grzewczej również pokłada nadzieje? Konkretną odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w wywiadzie z dr Markiem Miarą z Instytutu Fraunhofera ISE w Niemczech. Mam nadzieję, że wywiad ten rozwiewa wątpliwości, choć zapewne nie kończy dyskusji.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII 

INSTALACJE WEWNĘTRZNE 

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE SANITARNE

PRAWO I FINANSE