Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

26bGospodarka przesytu, w jakiej obecnie funkcjonujemy, w której konsumpcja jest zbyt mała w stosunku do możliwości producentów, skłania nas do indywidualizacji ofert i dostosowania do potrzeb konkretnego klienta. Wymaga też obustronnego zaangażowania, czyli poszukiwania odpowiedzi u klienta, jaki ten produkt powinien być.

 
Projektowanie grzejnika

Projektowanie grzejnika rozpoczyna się od zdefiniowania potrzeby i, co istotne – nie zawsze prowadzi do powstania czegoś oryginalnego, co nie ma wzorca. Czasem przeprojektowaniu ulegają funkcjonujące na rynku modele grzejników, które wraz z upływem czasu lub zebraniem opinii z rynku ulegają modyfikacjom w celu poprawy ich funkcjonalności.

Zaprojektowanie nowego modelu poprzedza analiza konkurencji i to stały element tego procesu, do którego zaliczyć możemy także szukanie inspiracji w technologii, wzornictwie, czasem z pozoru kompletnie niezwiązanych z daną branżą zjawiskach. Tak było na przykład z kolekcją grzejników inspirowanych pięknem Kaszub, mowa o grzejnikach: Cane, Sherwood, Geo czy Aero.


Szlifowanie pomysłu

Kiedy zakiełkuje idea rozpoczynają się szkice ręczne, projekty tak długo się szlifuje, aż pojawi się satysfakcjonujące rozwiązanie. Potem już tylko wybór szkiców i przechodzimy do etapu modelowania w programach CAD 3D, modelujemy zawsze kilka wersji. Następnie do pracy przystępują konstruktorzy, którzy dobierają technologię do formy grzejnika, opracowują detale konstrukcyjne oczywiście pozostając w kontakcie z projektantem. To w rękach konstruktorów grzejnik nabiera ostatecznego charakteru.

Zanim jednak nastąpi zdefiniowanie procesu produkcyjnego danego modelu następuje moment wykonania rzeczywistego modelu, a następnie prototypowania. Kiedy zależy nam na czasie i czujemy się bezpiecznie w danej technologii to pozostajemy na modelowaniu 3D i prototypowaniu. Liczba powtórzeń bywa różna, zawsze jest jednak zakończona satysfakcjonującym wyborem tego jedynego modelu rozwiązania, do którego powstaje dokumentacja techniczna i na tym etapie opisywany jest proces produkcji.


Dostępne technologie

Na polskim rynku są oferowane grzejniki w technologii odlewu w betonie, w żeliwie, aluminium i oczywiście szeroko pojętej obróbce czarnej stali. Mnogość surowca, szeroki wybór technologii oraz bogate doświadczenie sprawiają, że obecna oferta polskich producentów nie ustępują ani jakościowo, ani wzorniczo producentom zagranicznym. Polskie firmy nie boją się inwestować w technologie i dlatego nikogo już nie dziwi fakt wprowadzania technologii gięcia różnych promieni w jednym cyklu gięcia na jednym detalu przestrzennym (3D). Technologia gięcia 3D daje nieograniczone wręcz możliwości projektowania grzejników o oryginalnych kształtach i wzorniczo odbiegających od tego, co funkcjonuje na rynku.


Do łask wracają grzejniki żeliwne

W porównaniu do grzejników stalowych mają większą objętość oraz większą bezwładność. Oznacza to, że powoli się nagrzewają, ale i powoli stygną. Żeliwne grzejniki są przydatne zwłaszcza w przypadku starszych budynków, gdzie ściany są grubsze. Można je łączyć z rurami instalacji grzewczej wykonanymi ze wszystkich materiałów. Ich zaletą jest bardzo mocna konstrukcja. Człony grzejników żeliwnych charakteryzują się dużymi przekrojami wewnętrznymi, co gwarantuje małe opory przepływu, dlatego grzejniki te są szczególnie zalecane do instalacji z obiegiem grawitacyjnym. Dobrze prezentują się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu retro, a ponieważ występują obecnie w wielu kolorach mogą również pasować do wnętrz nowoczesnych. Grzejniki żeliwne produkowane są w różnych rozmiarach, a ich modułowa budowa umożliwia skomponowanie grzejnika z dowolnej liczby żeberek, dopasowując grzejnik do miejsca, w którym ma być zamontowany.


W betonie

Ciekawym rozwiązaniem są także grzejniki przygotowywane w technologii betonów samoczyszczących i oczyszczających środowisko z zanieczyszczeń np. spalin, dymów czy zapachów. Takim przykładem jest grzejnik Stone, wykonany jako prototyp z betonu architektonicznego uhpc. Jest połączeniem mebla, który może pełnić funkcję stolika do kawy, ciepłego podnóżka czy przemyślanego wyposażenia każdej poczekalni lub wnętrza obiektów typu SPA. Małe zagłębienia umieszczone w blacie grzejnika to wyznaczone przez projektanta miejsce na olejki eteryczne, które pod wpływem ciepła stopniowo uwalniają swój zapach i wpływają na poprawę nastroju. Grzejnik do produkcji wchodzi w trzech rozmiarach: L – 920 x 686 x 330 mm (dostępna wersja z miejscem na olejki eteryczne); M – 650 x 585 x 330 mm; S – 605 x 450 x 330 mm i w kolorach: biel, jasna szarość, grafit, czerń (możliwość zamówienia różnokolorowych kabli).


Różne życzenia, różne kształty

Wiadomo, że kształt grzejnika może być w dzisiejszych czasach w zasadzie dowolny. Oczywiście oprócz życzenia co do kształtu, trzeba zawsze brać pod uwagę optymalną funkcjonalność tego produktu. Dzisiaj dosłownie każdy może zaproponować swój własny wzór grzejnika i samodzielnie go zaprojektować korzystając z aplikacji dostępnej na stronach internetowych. Program umożliwia zaprojektowanie dowolnego grzejnika w technologii rurkowej. Aby wykonać projekt należy przede wszystkim określić kolektory, rurki i podłączenie produktu. Program pozwala także na dobór odpowiedniej kolorystyki projektowanego modelu.

 

27a

 

27b

27c

 

 


Niepowtarzalne wzornictwo– przykład

Grzejnik SQUARE 3 to jeden z projektów, który został wykonany na indywidualne zamówienie. Autorem projektu jest Marek Kamisaruk, biuro projektowe MKDESIGNE. Grzejnik zrealizowany w marcu 2012 roku.

Artykuł pochodzi z PI 3/2013. Kup go