envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Kongres Energetyki ObywatelskiejW dniach 28-29 września br. w Warszawie i Jabłonnej odbył się I Ogólnopolski Kongres Energetyki Obywatelskiej. Prelekcje i dyskusje, które miały miejsce w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej pierwszego dnia kongresu, zostały podzielone na trzy sesje tematyczne: „Megatrendy w energetyce”, „Jak rozwijać energetykę obywatelską?” oraz „Instrumenty wspierania energetyki obywatelskiej”.

Na kongresie zaprezentowano po raz pierwszy spot – animację, która syntetycznie, w 120 sekund, i w przystępny sposób tłumaczy, czym jest energetyka obywatelska. Film jest dostępny m.in. na portalu YouTube i każdy, komu bliska jest idea promowania energetyki rozproszonej, jest zaproszony do wykorzystywania i dzielenia się tym filmem w swojej działalności.
Pomimo tego, że ponad 120 uczestników kongresu stanowiło bardzo zróżnicowaną grupę i reprezentowało wszystkie trzy sektory – publiczny, prywatny i pozarządowy, konkluzje wyłaniające się z dyskusji, zarówno plenarnych, jak i kuluarowych, były zaskakująco spójne. Wsparcie regulacyjne, finansowe i polityczne energetyki obywatelskiej – rozproszonej, opartej w coraz większym stopniu na OZE – oraz poprawy efektywności energetycznej, wobec ogromu potrzeb i wielkiego potencjału, jest obecnie w Polsce niewystarczające – nie spełnia oczekiwań tych, którzy chcieliby sami produkować energię.

Brak taryf gwarantowanych zniechęca ludzi do inwestowania w mikroinstalacje, a z powodu braku systemowego wsparcia zbyt wolno rozwijają się inwestycje w efektywność energetyczną. Nie daje to szansy, by nadążać za światowymi trendami w energetyce oraz sprostać wyzwaniom klimatycznym.

Wobec trwającej już na świecie rewolucji energetycznej, grozi to nam, jak obrazowo uzasadnił pierwszy prelegent, Marcin Popkiewicz, – obudzeniem się niedługo w skansenie technologicznym, z trudnymi do nadrobienia zapóźnieniami technologicznymi, infrastrukturalnymi i społecznymi.
Brak powszechnego i atrakcyjnego instrumentu wsparcia rozwoju energetyki obywatelskiej, jakim mogły być taryfy gwarantowane, zmusza obecnie do szukania w Polsce rozwiązań zastępczych. Niektórzy eksperci największą dla prosumentów szansę widzą obecnie w ewentualnym montażu ustawowego wsparcia (w postaci opustów na zakup energii, po zbilansowaniu ilości energii pobieranej i oddawanej do sieci) z dofinansowaniem regionalnym, które mogą zaoferować samorządy np. ze środków unijnych w ramach RPO. Obecny na kongresie Jacek Chrzanowski, prezes WFOŚiGW z województwa zachodniopomorskiego, zapowiedział uruchomienie linii preferencyjnych pożyczek na budowę mikroźrodeł OZE, niezależnych od wygaszanego obecnie programu NFOŚiGW Prosument.
Jak podkreślił goszczący na Kongresie Matthias Rehm, z Ambasady RFN, błędem byłoby przypisywanie ogromnego zaangażowania niemieckiego społeczeństwa w energetykę obywatelską jedynie wyższej świadomości ekologicznej naszych zachodnich sąsiadów. To właśnie stabilny i opłacalny system zachęt, zarówno regulacyjnych, jak i finansowych sprawił, że dziś 47% energii elektrycznej generowanej z OZE podchodzi z instalacji znajdujących się w rękach obywateli.

Drugiego dnia uczestnicy kongresu zwiedzili Centrum Badawcze PAN Konwersja Energii i Źródła Odnawialne (KEZO) w Jabłonnie pod Warszawą oraz zapoznali się z trendami i nowościami w energetyce fotowoltaicznej.


 

pi