envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Na spotkanie dla przedsiębiorców działających w obszarze efektywnych energetycznie budynków zaprasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE). Tematami webinarium 14 kwietnia (drugi termin) będą: program „Nowa Energia” i taksonomia w efektywności energetycznej budynków.

shutterstock 455204818

 

Program „Nowa Energia” i budynki plus-energetyczne (NFOŚiGW)
W trakcie pierwszej części warsztatów eksperci z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przybliżą producentom działającym w obszarze efektywności energetycznej program „Nowa Energia”, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru tematycznego plus-energetycznych budynków oraz zasad aplikowania o dofinansowanie.

Program „Nowa Energia” jest ukierunkowany na wdrożenie innowacyjnych technologii energetycznych, a jego budżet wynosi 2,5 mld zł. Nabory wniosków o dofinansowanie będą sukcesywnie ogłaszane w 2021 r. i będą dotyczyły sześciu obszarów tematycznych:
1. Plus-energetycznych budynków,
2. Inteligentnych miast energii,
3. Wielopaliwowych bloków z magazynami ciepła lub chłodu,
4. Produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru,
5. Stabilnych, bezemisyjnych źródeł energii,
6. Samowystarczalnych klastrów energetycznych.

Nabór wniosków
Aktualnie prowadzony jest już pierwszy nabór wniosków dla innowacji w dziedzinie produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru.

Z kolei nabór wniosków o dofinansowanie dotyczący wdrożenia innowacji w obszarze „Plus- energetycznych budynków” rozpocznie się 1 czerwca 2021 r. Budżet do rozdysponowania wśród przedsiębiorców w tym obszarze wyniesie ok. 500 mln zł. W jego ramach dostępne będą pożyczki udzielane na warunkach rynkowych lub preferencyjnych z dodatkowymi zachętami finansowymi, np. premią innowacyjną w wysokości do 20% wartości pożyczki oraz możliwością umorzenia do 25% pożyczki.

Nabór będzie przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy chcieliby wdrożyć zaawansowane technologie w zakresie budowy obiektów plus-energetycznych, zapewniających również samowystarczalność pod względem wodno-kanalizacyjnym oraz tzw. inteligencję budynku.NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski dotyczące innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzania lub akumulowania ciepła i chłodu, energooszczędnej eksploatacji budynków, inteligentnych systemów zarządzania i automatyki (również w zabytkowych budynkach), magazynowania energii elektrycznej, systemów mikrokogeneracyjnych, ogniw fotowoltaicznych oraz produkcji materiałów, w tym wydruków w technologii 3D.

Katalog przykładów innowacyjnych rozwiązań wpisujących się wprogram nie jest ograniczony, ponieważ jednym z celów NFOŚiGW jest wdrożenie również takichrozwiązań, które do tej pory nie miały szans na realizację, a mogą znacząco przyczynić się doosiągnięcia wskaźników charakterystycznych dla plus-energetycznych budynków.

Taksonomia zrównoważonego finansowania (POBE)

W drugiej części webinarium eksperci Porozumienia Branżowego przedstawią znaczenie taksonomiiw działaniu przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów efektywności energetycznejbudynków.

Jest to szczególnie istotne zagadnienie w kontekście nadchodzącej unijnej „fali renowacji” budynków,której towarzyszą istotne zmiany prawa oraz zmiany zasad finansowania inwestycji, związane zwiększością podmiotów sektora finansowego, w tym banków i funduszy UE. Najważniejsze zmianynastąpią jednak w 2022 r., kiedy zacznie obowiązywać tzw. taksonomia zrównoważonego finansowania. Jest to nowy unijny system jednolitej klasyfikacji działań gospodarczych pod kątemzgodności z zasadami zrównoważonego środowiska.

Sektor budynków – w tym m.in. technologie grzewcze, wentylacyjne, standardy dot. stolarki okienneji izolacji cieplnej itd. – jest jednym z tych obszarów, które są szczegółowo opisane przez taksonomię. Celem taksonomii zrównoważonego finansowania jest wspieranie – przede wszystkim poprzez dostęp do atrakcyjnych form finansowania – tych działalności, które pomagają realizować cele Europejskiego Zielonego Ładu. Taksonomia wyznacza bardzo szczegółowo kryteria dla poszczególnych działalności gospodarczych. W ten sposób definiuje, które technologie i inwestycje będą uznawane przez sektor finansowy za najbardziej pożądane, jednocześnie określając co jest, a co nie jest zieloną inwestycją.

Termin webinarium organizowanego we współpracy NFOŚiGW oraz POBE „Program “Nowa Energia” i taksonomia zrównoważonego finansowania” to: 

Zainteresowani udziałem w wydarzeniu muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc jest ograniczona.

NFOŚiGW: https://nfosigw.gov.pl/
POBE: http://pobe.pl/

Źródło: Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej (POBE)


 

pi