envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











24W dniach 12-16 marca br. podczas Targów ISH 2013 we Frankfurcie n. Menem zostaną zaprezentowane pod marką Aircontec światowe nowości i trendy w dziedzinie klimatyzacji, chłodnictwa i wentylacji.

Systemy te stają się w budynkach dobrze izolowanych cieplnie coraz częściej kluczowym czynnikiem kształtującym bilans energetyczny obiektu. Podczas gdy zapotrzebowanie na chłodzenie budynków ma tendencję wzrostową, to maleje jednocześnie ilość energii zużywanej do ich ogrzewania. Stąd też zrodziło się dążenie do zmniejszenia zużycia energii przez urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne.

Na znaczeniu zyskują zatem skuteczne systemy odzyskiwania ciepła, integracja odnawialnych źródeł energii oraz instalacje z inteligentną dystrybucją energii. Ponadto bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące higieny powietrza w pomieszczeniach nie pozwalają już na stosowanie przestarzałych systemów obiegu powietrza. Jednym z kluczowych wymagań jest łatwość czyszczenia urządzeń wentylacyjnych oraz systemów rozdziału powietrza.

Od technicznego wyposażenia budynków oczekuje się dzisiaj równoległej pracy systemów ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. W coraz większym stopniu stosuje się więc systemy zintegrowane i połączone w sieć z innymi instalacjami w budynku.

Wysoce wydajne komponenty i rozwiązania systemowe

Całkowite zapotrzebowanie na energię do chłodzenia budynku wynosi 21 000 GWh/rok. Nawet wykorzystując już dostępne rozwiązania można zmniejszyć zużycie prądu o 35%. Przykładem są oszczędne silniki bezszczotkowe prądu stałego EC, które napędzają wentylatory ze zoptymalizowaną mocą. Duży potencjał oszczędności występuje również w dostosowaniu wydajności wentylacji, ogrzewania i chłodzenia do faktycznych, chwilowych potrzeb systemu.

Wykorzystanie OZE i chłodzenie przez odparowanie

Do celów chłodniczych mogą być wykorzystywane efektywnie i bez negatywnego wpływu na środowisko ciepło słoneczne lub metoda chłodzenia przez odparowanie. Adsorpcyjne urządzenia chłodzące są zasilane energią promieniowania słonecznego. Energia elektryczna jest tu potrzebna jedynie do cyrkulacji czynnika chłodniczego. Pośrednie chłodzenie ewaporacyjne wykorzystuje wodę jako czynnik chłodniczy i sprawdza się w sytuacji, gdy występują duże obciążenia cieplne w budynku. Przykładem są wieże chłodnicze umieszczone w hali 11 na terenie targów.

Więcej informacji na temat targów ISH oraz zdjęcia są dostępne na stronie: www.ish.messefrankfurt.com


 

pi