envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Rys.3 De DietrichOdwracalna pompa ciepła GSHP wykorzystuje energię z ziemi lub wody gruntowej do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania c.w.u. Urządzenie w trybie grzania pracuje przy granicznych wartościach temperatury roboczej w zakresie od 7 do 80°C (woda) i od -15 do 35°C (kolektor-źrodło).

 

Graniczna temperatura robocza w trybie chłodzenia to odpowiednio: od 7 do 25°C (woda) i od -15 do 35°C (kolektor-źrodło). Pompa jest w stanie zapewnić temperaturę zasilania c.o. do 65°C – z powodzeniem może być więc stosowana podczas modernizacji instalacji grzewczej.

Oferowanych jest dziewięć modeli pomp ciepła GSHP o mocy od 5 do 27 kW, w tym: bez podgrzewcza, ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. lub z podgrzewaczem z możliwością wsparcia solarnego. Część modeli jest dostępnych z podgrzewaczami o pojemności 200 l umieszczonymi w jednej kolumnie z pompą lub obok niej. Pompy z możliwością wsparcia solarnego mają dodatkowo wężownicę solarną, końcówkę dla pętli cyrkulacji, dwa czujniki c.w.u. oraz czujnik solarny.

Wszystkie zasobniki w pompach GSHP są chronione za pomocą anody niezużywającej się TAS (Titan Active SystemR). Do sterowania pracą pompy GSHP służy konsola sterownicza z regulacją Diematic iSystem, pozwalająca ustawiać rożne parametry urządzenia. W większych instalacjach możliwe jest połączenie w kaskadzie od 2 do 10 pomp ciepła GSHP, które mogą pracować w trybie chłodzenia z zasobnikiem buforowym lub bez niego. Istnieje również możliwość podłączenia innych obiegów dodatkowych za pośrednictwem regulacji Diematic VM iSystem.

Pompa charakteryzuje się wysoką wydajnością. Współczynnik COP przy temperaturze źródła 10°C wynosi do 5,6. Ponadto jest to urządzenie kompaktowe i ciche. Wersja bez podgrzewacza i z podgrzewaczem umieszczonym pod pompą zajmuje tylko 0,47 m2 powierzchni podłogi. Poziom hałasu emitowanego przez pompę w odległości 1 m to 49 dB(A).

Źródło: De Dietrich


 

pi