envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisementswierszcz1 2-17

Szybki rozwój technologii w instalacjach sanitarnych i grzewczych wymusił wyraźną zmianę także w ofercie narzędzi dla instalatorów. Nowoczesne i profesjonalne narzędzia pozwalają dziś na istotną oszczędność czasu pracy. Są też gwarancją wysokiej jakości i precyzji wykonawstwa.

 

Przyglądając się narzędziom i materiałom stosowanym dziś przez instalatorów, można zauważyć, że wielu z nich bardzo dba o jakość robót, w tym estetykę i precyzję wykonawstwa. Można powiedzieć, że dobrze wykonana instalacja to taka, której nie widać (oczywiście w mieszkaniu) i nie słychać. I choć w Polsce nie ma przepisów nakazujących wykonywanie instalacji pod posadzką lub w ścianie, to jeśli nie ma przeciwwskazań technicznych lub innych istotnych ograniczeń, zwykle nie prowadzi się ich już po wierzchu. Od wykonawców wymagane są nie tylko wysokie kwalifikacje, ale także posiadanie nowoczesnych narzędzi. Jakość i stan tych narzędzi często pozwalają rozpoznać dobrego fachowca, a inwestowanie w oprzyrządowanie do nowych technologii zawsze przynosi wymierne korzyści i jest najlepszą wizytówką na rynku.

Od kuźni do szkoleń

Kilkadziesiąt lat temu instalator zaczynał swoją drogę zawodową od pracy z narzędziami do obróbki i cięcia stali i żeliwa. Jeszcze w latach 70. ub.w. sam musiał sobie wykonać w kuźni narzędzia do podstawowych prac instalacyjnych, jak przebijaki rurowe do muru, przecinaki do cięcia rur żeliwnych lub ubijaki do sztauowania (ubijania) sznura w połączeniach kielichowych w rurach żeliwnych. Narzędzia ręczne były przechowywane w siermiężnych torbach narzędziowych z dermy lub płótna, a wizyta instalatora w domu zwykle kojarzyła się z charakterystyczną wonią pokostu i kitu miniowego, które miał przy sobie wraz z włóknami konopi do uszczelniania połączeń. Dziś instalator nie pracuje już sam. Najczęściej – w grupie fachowców specjalizującej się we wszelkich pracach montażowych w wybranym przez siebie systemie instalacyjnym (stal, miedź, tworzywo sztuczne). Większą wagę przywiązuje do schludnego ubioru roboczego oraz wykazania się wiedzą praktyczną i teoretyczną w rozmowie z klientem. Duże znaczenie ma też dla niego wyposażenie warsztatu pracy. Wielu klientów podczas rozmowy wstępnej pyta instalatorów nie tylko o doświadczenie, ale także o rodzaj narzędzi i materiałów stosowanych do wykonania instalacji. Różnorodność systemów instalacyjnych oferowanych przez producentów wymaga dużej wiedzy teoretycznej i praktycznej w posługiwaniu się specjalistycznymi narzędziami (prasy, zgrzewarki, palniki…). Tę wiedzę instalatorzy zdobywają na szkoleniach organizowanych przez dystrybutorów i producentów systemów instalacyjnych. Profesjonalne narzędzia są jednak bardzo drogie. Niektórzy producenci systemów instalacyjnych przekazują je instalatorom za symboliczną złotówkę pod warunkiem zakupu określonej ilości rur i złączek oraz zobowiązania się do ścisłej współpracy. Można też skorzystać z leasingu narzędzi i oprzyrządowania. Poniżej opiszę kilka ciekawych, nowych narzędzi, które warto mieć na wyposażeniu swojego warsztatu.

Wykonywanie otworów

Podczas wykonywania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i grzewczych zawsze zachodzi konieczność wykonania bruzd oraz otworów w ścianach, posadzkach lub w szafkach czy zabudowie kuchennej. A ponieważ każdy większy otwór narusza statykę i wytrzymałość ściany lub przegrody, to im dokładniej jest wykonany, przy użyciu jednego narzędzia, np. wiertła, bruzdownicy lub otwornicy, tym mniejsze jest ryzyko uszkodzenia ściany lub stropu. Kiedyś, aby wykonać otwór w ścianie, np. na przejście rury, należało użyć przebijaka rurowego lub przecinaka stalowego i wielokrotnie uderzać go młotkiem. To była ciężka praca fizyczna, wymagająca sprawności fizycznej i zajmująca dużo czasu. Dzisiaj, gdy powszechnie są stosowane takie materiały budowlane, jak: płyty g-k czy g-w (Fermacel), płyty wiórowe, laminaty, cegła dziurawka, bloczki silikatowe, niezbędne są specjalistyczne narzędzia – umożliwiają one wykonanie precyzyjnych otworów, o bardzo różnych średnicach, do przewodów rurowych, przejść dla szpilek montażowych, wyjść ze ściany pod baterie lub zawory. Na przykład montaż spłuczki podtynkowej wraz z trawersami do poręczy dla osób niepełnosprawnych wymaga wywiercenia aż 14 otworów w płycie g-k. Również prace elektryczne oraz prowadzenie przewodów wentylacyjnych wiążą się z wykonywaniem wielu otworów w materiałach budowlanych.

swierszcz4-5 2-17

Innowacyjne wiertło Quadsaw jest już dostępne w przedsprzedaży. Znacznie ułatwia wykonanie otworów o przekroju prostokątnym lub kwadratowym

Otwornice z węglików spiekanych Multi Purpose firmy ProFit (rys. 1-3). Otwornice te są wyposażone w zęby z węglików spiekanych o dodatnim kącie natarcia i można nimi wykonywać otwory w większości materiałów budowlanych, nawet pod bardzo dużym kątem, co jest bardzo trudne przy wykorzystaniu tradycyjnych otwornic. W ich masywnym, stalowym korpusie (gr. ścianki 1,41 mm, gr. denka 5 mm) wycięto duże, odpowiednio wyprofilowane otwory umożliwiające sprawne i szybkie odprowadzanie wiórów lub urobku powstających podczas wiercenia. Otwornice są przeznaczone do wiercenia wiertarkami (z wyłączoną funkcją udaru) na sucho. Można je zamocować w wiertarkach sieciowych lub akumulatorowych wyposażonych w tradycyjny uchwyt mocujący (na kluczyk lub samozaciskowy) oraz w urządzeniach z uchwytem SDS–plus.
Bardzo ważnym elementem w otwornicach jest innowacyjny, bardzo prosty w konstrukcji i obsłudze mechanizm zamocowania elementu wiercącego na 6-kątnym uchwycie narzędziowym (trzpieniu), który służy do montażu tych narzędzi w wiertarce. Koronki otwornicy mają opatentowany adapter Click & Drill ze sprężynowym mechanizmem blokującym. Wprowadza on siłą sprężyny odpowiednio wyprofilowany wpust do wąskiego nacięcia wykonanego w trzpieniu i automatycznie blokuje koronę (charakterystyczne kliknięcie sygnalizuje prawidłowe zamocowanie). Aby ją zdjąć z trzpienia, wystarczy nacisnąć przycisk mechanizmu blokującego. Czynność montażu i demontażu nie wymaga użycia dużej siły i przebiega bardzo szybko. Do zmiany średnicy koronki nie jest potrzebny demontaż trzpienia z wiertarki. Otwornice montuje się bowiem i demontuje na trzpieniu zamocowanym wcześniej w uchwycie wiertarskim. W znaczący sposób skraca to czas wymiany koronek. Efektem tak skonstruowanego mocowania otwornic jest łatwe usuwanie z ich wnętrza urobku, który zawsze blokuje proces wiercenia w głąb. Aby wykonać tę czynność, należy nacisnąć przycisk odblokowujący i przesunąć koronkę na trzpieniu w kierunku uchwytu wiertarskiego, w którym zamocowane jest narzędzie, odsłaniając tym samym krążek urobku. Nie trzeba ,,wybijać” urobku z otwornicy, co zajmuje czas i często prowadzi do zniszczenia jej korpusu lub uszkodzenia wiertła pilotującego. Kolejną zaletą systemu Clik & Drill jest możliwość łatwego centrycznego rozwiercania (powiększania średnicy) otworu wykonanego uprzednio jedną z koron (cecha unikatowa); rys. 2. Sześciokątny trzpień umożliwia bowiem zamontowanie na nim co najmniej dwóch otwornic. Pierwsza z nich, czyli ta, którą instalator wykonał za mały otwór, pełni rolę pilota. Drugą, mającą większą średnicę, rozwierca się centrycznie zbyt mały otwór. Do tej pory, jeśli instalator nie wywiercił centrycznie otworu w płycie, musiał go poprawiać raszplem lub wiercić małym wiertłem rząd otworów obok istniejącego, a następnie wybijać młotkiem i przecinakiem nawiercony materiał. Otwornice ProFit mają jeszcze jedną ciekawą cechę konstrukcyjną. Wiertło pilotujące na stałe jest połączone z 6-kątnym trzpieniem, na którym mocowana jest otwornica. Dzięki temu nie dochodzi do wypadania wiertła pilotującego podczas cofania go z materiału. Trzpienie produkowane są w dwóch wersjach: z pilotującym wiertłem krętym ze stali szybkotnącej (HSS) oraz wiertłem widiowym. Pierwsze z nich służy do wiercenia w materiałach skrawalnych. Producent otwornic sprzedaje je w zestawach (walizeczkach) przeznaczonych do konkretnych zawodów. Są więc zestawy dla hydraulików (najczęściej wykorzystywane średnice do przejść rurowych w ścianach, betonie, stali), dla elektryków oraz stolarzy. Można też nabyć wiertnice na sztuki według konkretnego zapotrzebowania. Dostępne są następujące typy otwornic:

  • Multi Purpose – do odwiertów w drewnie (również w bardzo twardych gatunkach), większości tworzyw sztucznych, ceramice budowlanej i betonie komórkowym; zintegrowany system Click & Drill; koronki tych otwornic dostępne są w średnicach 16-330 mm;
  • Multi Purpose Long – dłuższa wersja Multi Purpose umożliwiająca wykonywanie odwiertów do głębokości 152 mm; zintegrowany system Click & Drill; średnice koronek: 32-210 mm;
  • Diamond Dry – do bardzo twardych minerałów oraz gresu; od średnicy 18 mm mają zintegrowany system Click & Drill;
  • Bimetal Plus – do metalu i stali nierdzewnej; mają uzębienie HSS z domieszką kobaltu (8%); doskonałe do wiercenia otworów w zlewozmywakach nierdzewnych oraz w elementach ze stali nierdzewnej wykorzystywanych w oczyszczalniach ścieków; zintegrowany system Click & Drill;
  • HM Endura – do stali konstrukcyjnej o grubości ścianki aż do 25 mm! Odwierty wykonywane z ręki nie wymagają zastosowania stojaków magnetycznych;
  • HM Cutter – do stali o grubości ścianki do 5 mm; zalecane do obróbki stali nierdzewnej, np. blaszane zbiorniki wody, przewody rurowe itp. W ofercie interesującą pozycją są także brzeszczoty Jigsaw Plus do cięcia drewna i metalu oraz tworzyw sztucznych, w których zastosowano nowatorską technologię BiMetal Unique™ oraz lekkie wiertła piórkowe Speed Drill do drewna i lekkich materiałów konstrukcyjnych (średnice: 6-40 mm).

O zaciskarkach elektrycznych do rur wielowarstwowych, narzędziach do cięcia, gwintowania, chwytania, lokalizacji, inspecji, termowizji można przeczytać w dalszej części artykułu PI 2/217.

Autor:Andrzej Świerszcz

 

Zamów
wersję
drukowaną
PI 2/2017

 

Zamów
e-wydanie
PI 2/2017


 

pi