envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


23Nowoczesne rozwiązania instalacyjne powinny maksymalnie ułatwiać i usprawniać prace montażowe. Doskonałym przykładem są tu złączki Smartpress z obrotową nakrętką, firmy Viega, przeznaczone do podłączenia spłuczki Prevista.

Głównym założeniem przy projektowaniu systemu Viega Prevista, był prostszy i bardziej elastyczny montaż elementów podtynkowych. Zastosowanie koncepcji modułowej pozwoliło zdecydowanie zmniejszyć liczbę komponentów. Oferta obejmuje tylko dwie linie: Prevista Dry (do zabudowy suchej) i Prevista Pure (do zabudowy mokrej). Wszystkie stelaże wyposażone są też w identyczną spłuczkę, którą można łączyć z dowolnym przyciskiem uruchamiającym z szerokiej gamy Visign. Kolejną zaletą systemu jest znaczne ograniczenie ilości potrzebnych narzędzi. Profile poprzeczne stelaży Prevista montuje się przy użyciu zacisków z szybką blokadą.

Dzię24ki nowym złączkom Smartpress, montaż spłuczki podtynkowej stał się jeszcze łatwiejszy. Oferta obejmuje łuk, złączkę przejściową oraz trójnik, dostępne w średnicach 16 i 20 mm. Mą one obrotową nakrętkę z króćcem Prevista Konus, umożliwiającym wykonanie bezpiecznego połączenia z zaworem odcinającym w spłuczce. Dzięki temu instalator ma absolutną pewność, że połączenie przewodu zasilającego zostało wykonane szczelnie i prawidłowo. Z drugiej strony nowe złączki mają krócieć zaprasowywany z profilem SC-Contur, analogicznie jak inne elementy systemu Smartpress. Takie rozwiązanie gwarantuje, że każde niezaciśnięte połączenie zostanie natychmiast zauważone podczas próby szczelności instalacji.

System Viega Smartpress umożliwia wyjątkowo szybki i łatwy montaż instalacji z rur wielowarstwowych. Wystarczy jedynie przyciąć rurę na żądaną długość, nałożyć złączkę, a następnie zaprasować za pomocą jednej z zaciskarek firmy Viega. Innowacyjne metalowe kształtki nie mają o-ringów, lecz odporne na duże obciążenia korpusy oporowe z PPSU. Założona na nie rura zapewnia po zaprasowaniu uszczelnienie na całej powierzchni. Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest brak zmniejszania średnicy przez o-ring oraz korzystna dla przepływu geometria wszystkich punktów zmiany kierunku. Nie ma również konieczności usuwania zadziorów, kalibracji czy rozkalibrowywania rur wielowarstwowych. Przekłada się to na oszczędność czasu oraz zapobiega przeciekom, do których mogłoby doprowadzić przesunięcie lub uszkodzenie o-ringu przez zadzior.

Złączki Smartpress wyróżniają się także zoptymalizowaną geometrią wewnętrzną, czego efektem są wyjątkowo niskie straty ciśnienia. Wartość Zeta wynosi w ich przypadku od 1 do 3, w zależności od rodzaju i średnicy elementu. Opór przepływu jest tu zatem porównywalny z metalowymi systemami instalacyjnymi.


 

pi