envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


Warto wiedzieć

Od połowy lutego funkcjo4 05nuje nowoczesna platforma szkoleniowa BDR Thermea pod nazwą e-Szkolenia. Jest to specjalnie zaprojektowana aplikacja wykorzystująca najnowocześniejsze narzędzia komunikacji cyfrowej. Jej zaawansowane funkcje pozwalają na aktywny udział w modułach szkoleniowych prezentujących instalatorom urządzenia marek De Dietrich i Baxi.

Obecnie platforma e-szkolenia obsługuje szkolenia tylko z zakresu urządzeń Techniki Domowej, natomiast te z zakresu urządzeń Techniki Komercyjnej – do daty uruchomienia tego modułu na platformie – odbywają się jeszcze na starych zasadach.

W ciągu roku podrożały wszystkie nośniki energii wykorzystywane do ogrzewania budynków mieszkalnych i przygotowania ciepłej wody. Skala wzrostów cen paliw jest różna – od ponad 100% dla węgla, gazu płynnego i peletu, do 30% dla gazu ziemnego i 5% dla energii elektrycznej. Wiele wskazuje, że to nie koniec zmian cen paliw i energii. Dlatego udostępniony przez POBE kalkulator kosztów ogrzewania będzie aktualizowany co kwartał.

Z początkiem kwietnia 2022 r. Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE opublikowało na stronie www.pobe.pl ogólnie dostępny kalkulator kosztów ogrzewania budynków (jako otwarty arkusz kalkulacyjny z możliwością wprowadzania swoich danych dotyczących budynków). Obecnie przedstawiono aktualizację kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w typowych budynkach jednorodzinnych w II kwartale 2022 r. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił znaczący wzrost kosztów nośników energii wykorzystywanych do ogrzewania budynków. W przypadku nośników takich jak węgiel, gaz płynny czy pellet mamy do czynienia ze wzrostem kosztów sięgającym ponad 100% w skali roku. W przypadku gospodarstw domowych gaz i energia elektryczna odnotowały niższe wzrosty ‒ na poziomie odpowiednio ok. 30% i 6%, uwzględniając chwilowo obniżony VAT.

1 05Rys. 1. Przykładowy roczny koszt ogrzewania nowego budynku o pow. ogrzewanej 160 m2 w standardzie programu „Moje Ciepło” wraz z kosztem przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny. Dane uwzględniają koszty energii w II kw. 2022 r.

Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) pracuje nad jubileuszową X edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”. W każdym z corocznych raportów publikowane są bieżące analizy nt. rynku PV oraz możliwe perspektywy jego rozwoju.

Rok 2021 to niewątpliwie kolejny rok branży fotowoltaicznej. Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec 2021 roku wyniosła 7,6 GW, a tylko w samym 2021 roku powstało ponad 3,6 GW nowych instalacji PV. Ogromny wkład w ten przyrost, tak jak w roku poprzednim, mieli prosumenci indywidualni napędzeni dotacjami w ramach programu „Mój Prąd” oraz zapowiedzianymi zmianami w systemie rozliczeń.

Już w najbliższych dniach można się spodziewać uruchomienia naboru wniosków do kolejnego rządowego programu dofinansowania, który wspiera efektywność energetyczną w budownictwie i montaż odnawialnych źródeł energii. Program „Moje Ciepło”, przeznaczony – w odróżnieniu od programu „Czyste Powietrze” – dla nowych budynków, to długo wyczekiwana inicjatywa rządu, następna po programie „Mój Prąd”. Celem tego programu jest zachęcenie właścicieli nowych domów jednorodzinnych do ich ogrzewania przy wykorzystaniu pomp ciepła.MojPrad

Od ćwierć wieku marka INTERsoft jest obecna na rynku oprogramowania w Polsce, a od kilku lat również na świecie. Tak wyjątkową rocznicę powstania firma chce uczcić specjalną ofertą skierowaną do Klientów – znaczącymi rabatami na własne oprogramowanie dla branży budynkowej.Intersoft ArCADia14 BIM 1200x1200

4 marca br. miało miejsce uroczyste otwarcie nowej filii firmy TG Instalacje w Ożarowie Mazowieckim. Wydarzeniu towarzyszyły Targi Branżowe zorganizowane przez firmę. Na kolejne spotkanie firma TG Instalacje zaprosiła przedstawicieli branży już dwa tygodnie później, 18 marca, do swojej filii w Kaliszu.TG Instalacje filia w Ożarowie

Firma Viessmann została wyróżniona nagrodą UN Global Compact w kategorii Climate Positive. Kapituła doceniła przedsiębiorstwo za podejmowanie ambitnych działań na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju w trosce o przyszłe pokolenia.

Viessmann UN Global Compact IMG 9329


 

pi