envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Szanowni Państwo
Jak przekonuje nas historia, to właśnie czasy głębokich kryzysów o dużym zasięgu bardzo często owocowały rewolucyjnymi wynalazkami, dopracowaniem i upowszechnieniem ciekawych, choć wcześniej zaledwie niszowych rozwiązań, a także intensywnym rozwojem nowych technologii. I generalnie – skokiem w przyszłość. Człowiek ma bowiem w swojej naturze dążenie do rozwoju i przełamywania barier, a potrzeba jest przecież „matką wynalazków”. Z pewnością nie inaczej będzie teraz i myślę, że dotyczy to w szczególności naszej branży.

Od lat mówi się o konieczności ochrony środowiska naturalnego, w tym także warstwy ozonowej, ograniczenia zanieczyszczeń powietrza i drenowania nieodnawialnych zasobów Ziemi. Zawierano w tym celu rozmaite porozumienia, wydawano zalecenia, dyrektywy, rozporządzenia i inne akty prawne o zasięgu międzynarodowym i krajowym. Bez wątpienia wzrosła w tym zakresie istotnie świadomość rządzących i społeczeństw, jednak do tej pory chyba nic tak dobitnie jak koronawirusowy lockdown i przystopowanie przemysłu nie pokazało nam, ile szkody wyrządzaliśmy przyrodzie i jak bardzo jest nam ona potrzebna. I że te wszystkie regulacje nie miały wyłącznie na celu kreowania popytu na nowe produkty i technologie, skrywanego pod górnolotnymi hasłami.

Być może teraz bardziej niż jeszcze niedawno jesteśmy więc gotowi na zmiany związane z upowszechnieniem wykorzystania OZE, ze stosowaniem się do zasad gospodarki o obiegu zamkniętym, zwiększaniem efektywności energetycznej czy też z cyfryzacją branży, która w obliczu wymogów dystansu społecznego zapewnia nam możliwość zdalnego serwisowania oraz obsługi urządzeń i systemów.

Plany na wyjście z kryzysu gospodarek krajów Unii Europejskiej niewątpliwie będą powiązane z realizacją głównych założeń „Europejskiego Zielonego Ładu”. Umiejętne wpisanie się w nie polskich władz może zaowocować większymi środkami z przyszłego unijnego budżetu, a więc większymi możliwościami stymulowania naszego rynku. Nie chodzi jednak o zażegnanie kryzysu, ale o wykonanie skoku technologicznego. Potencjał mamy w tym zakresie ogromny.


Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora” 

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE WEWNĘTRZNE

  • Centralne sterowanie systemami ogrzewania, chłodzenia i wentylacji w budynku biurowym ITK – Panasonic 
  • Cyfryzacja branży HVAC. Automatyzacja budynku – struktura systemu i standardy komunikacji – Maciej Danielak 

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

INSTALACJE SANITARNE

WARTO WIEDZIEĆ


 

pi