Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum
Kategoria: Spisy Treści

W budownictwie – jak dotychczas – nie widać załamania spowodowanego koronawirusem. I chociaż, w stosunku do analogicznego okresu ub.r., zmniejszyła się dynamika wzrostów produkcji i sprzedaży, to w porównaniu z innymi branżami gospodarki sytuacja na rynku budowlanym jest stosunkowo dobra.

Optymistyczne wieści w szczególności dotyczą rynku instalacji, na którym w I półroczu br. całościowo widać kilkuprocentowe wzrosty, ale zarazem bardzo intensywny rozwój w segmencie pomp ciepła czy paneli PV. Pomimo koronawirusowych zawirowań miesiące te należy uznać za rekordowe pod względem sprzedaży tych urządzeń. Jeśli chodzi np. o pompy ciepła typu powietrze-woda stosowane do instalacji c.o., to w I półroczu br. sprzedaż tych urządzeń wzrosła ponad dwukrotnie w stosunku do I półrocza 2019 r., osiągając wzrost na poziomie 108%!

Niewątpliwie, zainteresowanie inwestowaniem w OZE to w dużej mierze efekt silnej promocji tych urządzeń, w tym programów dopłat. Na rynku przybywa firm instalacyjnych, a ich sytuacja jest stabilna. Pomimo spodziewanego ograniczenia liczby nowych budów, istnieje duży potencjał zleceń na tzw. rynku wymian czy doposażenia w nowoczesne instalacje (np. fotowoltaikę) istniejących budynków.

Urządzenia korzystające z OZE oraz systemy zarządzania energią z pewnością odegrają istotną rolę w spełnianiu zaostrzonych wymagań WT 2021. Ze względu na intensywny rozwój rynku tych urządzeń w Polsce, spektakularne efekty, jakie dzięki nim można uzyskać, oraz korzystne relacje nakładów do zysku, kilkanaście organizacji związanych z branżą budowlaną zwróciło się w sierpniu br. ze specjalnym apelem do Ministra Rozwoju. Chodzi o przyznanie architektom, inżynierom i inwestorom dowolności w sposobie, w jaki od 2021 r. będą osiągać niższe limity zużycia EP przez budynki. Zamiast zaostrzania parametrów wyrobów budowlanych (zwłaszcza okien), co spowoduje istotny wzrost cen nowych domów i mieszkań, organizacje te postulują stosowanie bardziej wydajnych, lepiej zoptymalizowanych finansowo rozwiązań, takich jak panele PV, pompy ciepła czy mikrowiatraki oraz systemy zarządzania energią.

Zapraszam do lektury Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

 

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE GRZEWCZE 

INSTALACJE WEWNĘTRZNE

NARZĘDZIA