envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


Szanowni Państwo
Bezdyskusyjny jest istotny wzrost popularności w Polsce technologii pomp ciepła, zwłaszcza w segmencie pomp ciepła powietrze-woda, a także instalacji fotowoltaicznych (szczególnie prosumenckich). Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przygotowała niedawno podsumowanie dla rynku pomp ciepła za 2020 rok, wskazując na istotne czynniki, które go kreują, wynikające m.in. z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, a teraz także z założeń Polityki Energetycznej Polski 2040. Instytut Energetyki Odnawialnej pracuje z kolei nad nową edycją raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce”, planując jego udostępnienie w czerwcu br.

Popularność, popularnością, nie każdy jednak jest zwolennikiem przyszłego monopolu jakiejkolwiek technologii na rynku grzewczym, nawet jeśli bliskie są mu idee neutralności klimatycznej. Wskazywane są potencjalne ograniczenia dla radykalnej elektryfikacji ogrzewnictwa, a także alternatywne możliwości zaopatrywania budynków w „zieloną” energię – jak choćby przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury gazowej, kotłów gazowych i „zielonych” gazów, w tym wodoru. Aby pokazać Państwu możliwie jak najszerszy zakres argumentacji w tych kwestiach, pokusiliśmy się o zestawienie w tym wydaniu obszernego wywiadu z Pawłem Lachmanem, prezesem PORT PC, na temat rozwoju technologii pomp ciepła, co m.in. pozwala pokonać niektóre z ograniczeń, ze stanowiskiem zwolenników równoległego wdrażania alternatywnych technologii – w artykule Janusza Starościka, prezesa Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Dlaczego ważne jest rzetelne przeanalizowanie tematu? – Ponieważ wciąż trwają prace nad różnymi dokumentami unijnymi i krajowymi, które być może doprecyzują, jakie technologie i urządzenia będą istotne w ogrzewnictwie w kolejnych latach. Wywiad z Pawłem Lachmanem dopełniliśmy przeglądem technicznym pomp ciepła powietrze-woda. W tym wydaniu znajdą również Państwo ciekawe artykuły m.in. na temat rozwoju automatyki kotłowej, efektywności pomp obiegowych, klimakonwektorów oraz najnowszych technologii służących do neutralizacji patogenów znajdujących się w powietrzu wewnątrz pomieszczeń.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

 • Raport IEO: „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2021”
 • „Polska strategia wodorowa”– analiza Forum Energii
 • Bądźmy gotowi na wykorzystanie w ogrzewnictwie „zielonych” gazów, w tym wodoru – Janusz Starościk
 • Pakiet potrójnych korzyści – EKOOSZCZĘDNI. Nowa akcja od Viessmann! – Viessmann
 • Warto wiedzieć – Nowy system etykietowania AGD
 • Produkty i technologie

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

 • Dbajmy o zrównoważony rozwój rynku pomp ciepła. Wywiad z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu PORT PC – Joanna Jania
 • Pompy ciepła powietrze-woda – przegląd – Daikin, De Dietrich, Haier, Hitachi, Rotenso, Viessmann
 • Pompy ciepła – co nowego na rynku? Hybrydowe Multi Systemy Aquami już w drugim półroczu 2021 r. – Rotenso
 • Od czego zależy koszt pompy ciepła? – BDR Thermea Poland

Instalacje grzewcze

 • Energooszczędne pompy obiegowe w instalacjach ogrzewczych – Damian Muniak
 • Circula – pompy nowej generacji – Arka 29 Automatyka grzewcza i nie tylko: regulatory cyfrowe i standardy komunikacji – Rafał Burzyński

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

 • Klimakonwektory – współpraca z różnymi źródłami ciepła – Maciej Danielak
 • Urządzenia wspomagające walkę z koronawirusem – Andrzej Świerszcz

 

pi