envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementSzanowni Państwo

Letnie miesiące, pomimo wyjątkowo w tym roku gorącej i słonecznej aury, rzadko pozwalały oderwać się od rzeczywistości i pozostawać w beztroskich nastrojach. W natłoku alarmujących informacji oraz mało optymistycznych scenariuszy dla gospodarki czy naszych finansów często trudno dostrzec pozytywne wieści i konstruktywne pomysły na przyszłość. Tym niemniej ich nie brakuje.

Zacznijmy od naszego podwórka, od spraw, które od lat niepokoiły przedsiębiorców funkcjonujących w Polsce, stowarzyszenia branżowe i wiele innych osób związanych z budownictwem – chodzi o kulejący system szkolnictwa zawodowego i w związku z tym brak wystarczającej liczby kompetentnych pracowników na rynku. Ich pozyskanie to wręcz klucz do sukcesu firmy, a patrząc szerzej, jeden z warunków realizacji ambitnych planów UE związanych z transformacją energetyczną. I wreszcie coś się w tej kwestii zadziało. Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło plan realizacji 120 Branżowych Centrów Umiejętności (BCU) służących kształceniu zawodowemu, który ma być finansowany ze środków KPO. Konkurs zostanie ogłoszony jesienią br., a pierwsze takie placówki powinny zacząć funkcjonować już za rok, w IV kwartale 2023 r. Do konkursu mogą przystąpić konsorcja, w skład których w każdym przypadku wchodzą organizacje branżowe. Jako partnerów dodatkowych uwzględnia się m.in. pracodawców.

Optymistyczne wiadomości docierają też z polskiego rynku pomp ciepła i fotowoltaiki. Na jednym i drugim odnotowuje się świetne wyniki sprzedaży – Polska jest w tym zakresie europejskim liderem.

Przyspieszony rozwój rynku OZE to jedno z zasadniczych założeń planu REPowerEU, stworzonego przez Komisję Europejską jako odpowiedź na rosyjską agresję na Ukrainę (oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego krajów UE). Warto docenić szybką reakcję – plan został ogłoszony już 18 maja 2022 r., w pakiecie z komunikatem EU Save Energy. Znajdziemy tam m.in. szereg propozycji konstruktywnych działań, które nie tylko pomogą przetrwać kryzys, ale też trwale uniezależnić się od importu paliw. Więcej na ten temat dowiemy się z przygotowywanego właśnie poradnika POBE, a w tym numerze „PI” przedstawiamy jedynie odniesienia do rynku pomp ciepła.

Zapraszam do lektury Joanna Jania,
redaktor naczelna „PI”

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Instalacje grzewcze

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

INSTALACJE SANITARNE


 

pi