envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementSzanowni Państwo

Nowy rok to zwykle nowe pomysły i nowe postanowienia. Często niewiele z tego wychodzi, ale ponoć lepiej gonić króliczka, niż go złapać. W tym duchu w Polskim Instalatorze także zmiany, w tym nowe pola tematyczne.

Wszystkich szczegółów zdradzać nie wypada, ale projektanci instalacji HVAC i czytelnicy zainteresowani tym, co i jak produkuje się w tym asortymencie w Polsce, powinni być zainteresowani.

Z tym numerem rozpoczynamy cykl poświęcony projektowaniu instalacji HVAC. Prezentować będziemy zagadnienia teoretyczne, ale także praktyczne aspekty ich realizacji. Analizy prezentować będziemy na powszechnie używanych aplikacjach wspomagających projektowanie instalacji HVAC, a także na analizach rzeczywistych przypadków, relacji z uruchomień i regulacji instalacji w obiektach budowlanych, itp. Kolejny z tematów jest autorstwa specjalistów weterana naszego rynku AGD i kotłów gazowych – firmy Termet. Temat poświęcony jest kotłom kondensacyjnym „H2 ready”, czyli czemuś, co w perspektywie nowych wymagań unijnych dotyczących emisyjności budynków zyskuje na popularności. Rynek kotłów kondensacyjnych wciąż zmierza w kierunku maksymalnej redukcji śladu węglowego, w związku z zieloną transformacją oraz coraz większą świadomością inwestorów. Jednym ze sposobów na dostarczanie ekologicznego ciepła jest produkowanie urządzeń zasilanych wodorem. Jak rozwija się technologia związana z kotłami, które docelowo mają być zasilane “paliwem przyszłości”? Między innymi o tym w artykule. Kolejny temat wyjaśnia te wymagania i ich kontekst – tj. przyczyny i skutki zmian dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Sektor budowlany odpowiada za ponad 33% światowego zużycia energii. Według Komisji Europejskiej budynki w krajach członkowskich Unii Europejskiej odpowiadają za 40% zużywanej energii i za 36% emisji gazów cieplarnianych. Ogrzewanie, chłodzenie i ciepła woda użytkowa stanowią 80% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe. W tym artykule opisujemy tę ścieżkę, a także potencjalne dalsze działania w tym obszarze, gdyż dotyczą i dotyczyć będą nas wszystkich i całej branży HVAC/OŹE. W tym wydaniu prezentujemy również temat dotyczący armatury bezdotykowej. Bezdotykowa obsługa to podwyższone walory higieniczne, ale też dodatkowe wymagania. W artykule przybliżamy ofertę rynkową i nowości produktowe. Oczywiście nie mogło zabraknąć tematu poświęconego pompom ciepła. Tym razem o nowoczesnych standardach sterowania tymi urządzeniami – smartfon, aplikacja, programowanie, prognozowanie.

Zapraszamy do lektury! 

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

  • Zaproszenie na Międzynarodowe Targi Instalacyjne „Instalacje”, Poznań, 23-25.04.2024
  • PANASONIC – Panasonic rozszerza swoją ofertę o produkty z dziedziny agregatów wody lodowej, komercyjnych pomp ciepła i rozwiązań dachowych (ROOFTOP)
  • BDR THERMEA GROUP – kaskada kotłów De Dietrich w Zajezdni MZA w Pabianicach

INSTALACJE GRZEWCZE

INSTALACJE SANITARNE

  • Armatura bezdotykowa – dostępne rozwiązania i nowości na rynku - Andrzej Świerszcz

PRAWO I FINANSE

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

  • Nowe standardy w sterowaniu instalacjami z pompami ciepła - Erwin Szurek

PRODUKTY I TECHNOLOGIE

  • VIEGA – Usuwanie barier dzięki właściwym rozwiązaniom sanitarnym. Komfortowa łazienka dla seniora z produktami firmy VIEGA
  • TECE – Nowość! Gwiezdny pył – przyciski TECEloop i TECEnow z metalicznym wykończeniem
  • VAILLANT – Temperatura ujemna na zewnątrz – pompa ciepła sprawdzi się nawet przy -25 stopniach Celsjusza

 

pi