envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementSzanowni Państwo

Pompa ciepła, kocioł gazowy, a może układ hybrydowy? Ten dylemat wydaje się być bardzo na czasie. Jednak wszystkie znaki na unijnym niebie wskazują na to, że dylemat ten w kolejnych latach, a może nawet miesiącach, zostanie rozwiązany, aczkolwiek nieco siłowo, bo zapisami odpowiednich dyrektyw i rozporządzeń, już całkowicie dyskryminującymi paliwa kopalne, w tym gaz ziemny. Czy to dobrze? Jak zwykle – to zależy. Sam jestem gorącym zwolennikiem ekologii, nawet kosztem daleko idących restrykcji, ograniczeń i w efekcie zubożenia finansowego (nawet, jeśli takie miałoby dotknąć mnie osobiście), wynikającego w tym przypadku z przymusu kupna droższych urządzeń (pompy ciepła) i korzystania z droższego nośnika energii (energia elektryczna). Ale – są pewne granice i nawet nie bilans ekologiczno-ekonomiczny mam na myśli. O ile, bowiem, odchodzenie od standardowych źródeł ciepła i paliw kopalnych na rzecz pomp ciepła można uzasadnić potrzebą ratowania środowiska, w tym przyszłego habitatu dla naszych potomków, to niepomijalnym argumentem w dyskusji jest to, że taka promocja, tego akurat rozwiązania, promuje konkretną gałąź przemysłu, a przez to konkretnych producentów, a przez to konkretny kraj. I akurat z krajami UE nie ma ten promowany wiele wspólnego, bo wszak nie jest tajemnicą, że lwia część rynku pomp ciepła i komponentów używanych do ich produkcji ma pochodzenie dalekowschodnie – chińskie. W ten więc oto sposób UE promuje Chiny i wspiera chińską gospodarkę. Czy to problem? Sama promocja tego, czy innego kraju, jeśli oczywiście nie jest to państwo daleko niedemokratyczne, to przecież nie grzech. Tak, ale uzależnianie się technologiczne, a w ślad za tym ekonomiczne i finalnie polityczne od danego kraju już zbyt szczęśliwym działaniem nie jest, co niejednokrotnie pokazała historia. Między innymi o tym można będzie posłuchać na konferencji Polski Instalator Heating Tech 2024, organizowanej przez nas w dniu 11.09.2024 na targach Ptak Warsaw Expo – Heating Tech, w Nadarzynie, na które to wydarzenie już teraz serdecznie zapraszamy.

A co w tym wydaniu? Autorska kontynuacja dywagacji na temat rodowodu produktów z branży HVAC; druga część przewodnika po certyfikacji budynków LEED, BREEAM i WELL; opracowanie dot. prawidłowej obsługi i czynników stosowanych w pompach ciepła; temat związany z ekologicznymi źródłami ciepła do dużych obiektów; a na deser temat o wykorzystaniu deszczówki w miastach i pierwsza część poradnika PORT PC pt. „Pompuj ciepło z głową”, dotyczącego pomp ciepła. Zapraszamy do lektury!

Damian Muniak
Redaktor naczelny Polskiego Instalatora

Z ŻYCIA BRANŻY

  • Realizacja nowej strategii Gr upy PSB oraz nowy format sklepów PSB Mrówka Express

INSTALACJE GRZEWCZE

  • Urządzenia dużej mocy – zielone ciepło dla dużych powierzchni - Żaneta Lisowska
  • Termostatyczne zawory cyrkulacyjne P58 – nowoczesne i racjonalne zarządzanie kosztami podgrzewu c.w.u. w budynkach wielorodzinnych - Arka

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE ZEWNĘTRZNE

  • Miasta przyszłości – deszczówka i zieleń, czyli niebiesko-zielone zmiany - Wavin

PRAWO I FINANSE

Produkty i technologie

  • Case Study: kaskada pomp ciepła Alezio S w Urzędzie Miejskim w Węgrowie - De Dietrich
  • Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament

 

pi