envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa





Szanowni Państwo
Ostatnimi tygodniami kraj żyje skutkami powodzi. Tragedie ludzi, którzy nieraz stracili domy, a w ślad za tym dorobek życia, są trudne do przyjęcia. Jeśli jeszcze doda się do tego, że w wielu przypadkach ludzie ci dalej będą musieli spłacać kredyty za już nieistniejące domy, to...brak słów. Jest to trzecia tak wielka powódź w Polsce od lat dziewięćdziesiątych. Każdą z nich dzieli 13 lat od poprzedniej. Trudno powiedzieć, czy sytuacja taka się utrzyma, czy może jednak kolejny kataklizm przyjdzie szybciej, niż poprzednie. Pewne jest jednak to, że przyjdzie. Co więc zrobić z zabudowaniami na terenach, które na pewno znowu będą zalane, bo znajdują się na terenach naturalnie zalewowych? Co zrobić z istniejącymi domami, szkołami, pensjonatami? Tutaj opinie są podzielone, ale fachowcy zgadzają się, że na takich terenach nie powinno się stawiać takich obiektów i generalnie żadnych obiektów budowlanych. Czy to, i wizja kolejnej powodzi, powstrzyma od tego kolejnych ludzi, inwestorów i deweloperów? Wydaje mi się, że tym razem coś zaczyna się zmieniać i świadomość tego zagrożenia, które ludzie przyjmują już za pewnik, zaczyna wywoływać pewną refleksję. Oby nie minęła ona z kolejnymi, spokojnymi latami.
Po powodzi rusza akcja odbudowy domostw, zakupu nowego sprzętu AGD, urządzeń i elementów do instalacji, w tym instalacja ogrzewczych, co jest teraz szczególnie istotne, gdyż zima za pasem. Ruszyły też akcje informacyjne stowarzyszeń branżowych wskazujące, jak zabezpieczyć i użytkować urządzenia i instalacje w obliczu zagrożenia i skutków powodzi. Jest to też jeden z tematów tego wydania, prezentowany przez PORT PC. W tym wydaniu proponujemy ponadto kilka innych tematów z zakresu pomp ciepła, jako obecnie szczególnie istotnej tematyki. Z tym wydaniem rozpoczynamy też cykl artykułów dotyczący stosowania polskich norm. Jakie są uwarunkowania prawne i praktyczne ich stosowania, czy są obowiązkowe, czy nie? Swego czasu sam napisałem dla „Polskiego” artykuł na ten temat, wywołując też dyskusję wśród czytelników, którzy pisali z prośbami o porady w tych sprawach, ale tym razem o zagadnieniu piszemy nieco szerzej i piórem specjalistów z Urzędu Dozoru Technicznego. Oprócz tego prezentujemy temat dla osób zainteresowanych rozpoczęciem działalności gospodarczej w branży HVAC. Jak to zrobić, o czym trzeba wiedzieć, jakie wymagania należy spełnić i w jakie narzędzia – dosłownie i w przenośni – trzeba się zaopatrzyć? O tym właśnie w tym artykule.
Zapraszamy do lektury!

Dr hab. inż. Damian Piotr Muniak
Redaktor naczelny/dyrektor programowy
„Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

INSTALACJE GRZEWCZE

  • V-ERRE – Serce systemu ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego - Valsir

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

INSTALACJE WEWNĘTRZNE

  • Zawory kulowe Calido - Arka sp . z o . o .

PRAWO I FINANSE

Produkty i technologie

  • Szpital w Starachowicach z kaskadą pomp ciepła - De Dietrich
  • Co zrobić z pompą ciepła lub kotłem gazowym w przypadku zalania wodą? Postępowanie z urządzeniami grzewczymi po powodzi - Vaillant
  • Nowy rekuperator ścienny Wavin Ventiza PP60 – wydajny i kompaktowy - Wavin
  • Klimatyzator w domu czy w bloku – jak sprawdzi się w poszczególnych sytuacjach? - Saunier Duval

 

pi