envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa
Od redakcji

1Szanowni Czytelnicy!
19 września br. ruszył program „Czyste Powietrze". Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, natomiast w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.
Z programu może skorzystać każdy mieszkaniec Polski, który zamierza w swoim domu ocieplić ściany zewnętrzne, wymienić okna, wymienić kocioł na nowy lub na pompę ciepła a nawet dodatkowo uzbroić system grzewczy w kolektory słoneczne czy fotowoltaikę.
Program ma na celu zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej w domostwach i ograniczyć emisję pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji do środowiska. W ciągu zaledwie kilku pierwszych dni programu spłynęło już blisko tysiąc wniosków, a blisko 10 tys. osób zalogowało się do systemu (źródło: PAP). Maksymalna kwota dotacji sięga do 53 tys. zł kosztów kwalifikowanych inwestycji. Dotację można uzupełnić niskooprocentowaną pożyczką.
Największa dotacja – do 90% kosztów inwestycji przewidziana będzie przy 600 zł miesięcznego dochodu na jedną osobę w rodzinie. Takie wsparcie będzie mogło być uzupełnione
pożyczką do 10% wartości dotacji.
Kolejne progi to: dotacja do 80% – 601÷800 zł na osobę w rodzinie i pożyczka do 20% wartości; dotacja do 70% – 801÷1000 zł na osobę i pożyczka do 30%; dotacja 60% – 1001÷1200 zł na osobę i pożyczka do 40%; dotacja do 50% – 1201÷1400 dochód na osobę i pożyczka do 50% wartości; dotacja do 40% – dochód 1401÷1600 na osobę i pożyczka do 60%; dotacja do 30% – dochód powyżej 1600 zł na osobę i pożyczka do 70% wartości dotacji.
Oprocentowanie kredytu w programie ma wynosić około 2,41% w skali roku.
Więcej informacji na temat programu znajdą Państwo na stronie Ministerstwa: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze 
Ja natomiast serdecznie Państwa zapraszam do przeczytania niniejszego wydania Polskiego Instalatora.

Redaktor naczelna
Anna Madej

1Szanowni Czytelnicy!
Lato już praktycznie za nami. W tym roku nie mogliśmy raczej narzekać na pogodę, chyba że ktoś nie lubi upałów lub jest rolnikiem. Dla Instalatorów klimatyzacji był to okres szalenie pracowity.
Choć wysokie temperatury nas nie opuszczają, redakcja Polskiego Instalatora, myśląc o niedługo zbliżającym się sezonie grzewczym, przygotowała dla Państwa zestawienie około 30 najlepszych kotłów kondensacyjnych dostępnych na polskim rynku.
Przeglądem tym chcielibyśmy zapoczątkować regularne pojawianie się takich zestawień różnych urządzeń na naszych łamach.
Pozostając w temacie kotłów, oprócz propozycji produktowych, zachęcam do zapoznania się z publikacjami: pana Tomasza Adamskiego dotyczącej modernizacji i projektowania małej kotłowni oraz Janusza Starościka na temat kotłów kondensacyjnych jako sposobu walki z niską emisją.
Chciałabym również Państwa zachęcić do spojrzenia na kolejny dział – oprogramowania komputerowego, w którym to, poczynając od tego wydania, zamierzamy publikować odpowiedzi na Państwa pytania odnośnie zawiłości w programach komputerowych wspomagających projektowanie branżowe. Myślimy, że takie porady są potrzebne i znajdą szerokie grono swoich stałych czytelników.
Reszta działów bez zmian – a w nich kontynuujemy tematykę przyłączy wodnokanalizacyjnych
autorstwa pana Artura Stadnika oraz temat wentylacji i rekuperacji w małych instalacjach opisany przez pana Macieja Danielaka.
Ciekawą propozycją jest obszerny tekst pana Stadnika dotyczący nowoczesnych systemów
zdalnego odczytu wodomierzy.
Zapraszam do lektury zarówno tego tekstu, jak i całego wydania.

Redaktor naczelna
Anna Madej

1Szanowni Czytelnicy!
Dopiero co zaczynaliśmy ten rok, a jesteśmy już w jego połowie. Przez ostatnie półrocze staraliśmy się, jako redakcja pisma branżowego, dostarczyć Państwu jak najaktualniejszej wiedzy z zakresu ogrzewania, pomp ciepła, odnawialnych źródeł energii, klimatyzacji, instalacji wod-kan i prawa pracy.
Oprócz ciekawych artykułów mogli Państwo przeczytać o nowościach produktowych i wydarzeniach w branży, a staraliśmy się być na wszystkich najważniejszych z nich – tak, aby na naszych łamach można było przeczytać relacje z „pierwszej ręki".
I tak byliśmy na: Targach Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja, Targach mediolańskich MCE, Targach Instalacje w Poznaniu i Targach Wod-Kan w Bydgoszczy. W okresie wakacyjnym będziemy wystawiać się na Kongresie Pożarnictwa (26 lipca), a po wakacjach wybieramy się na:

  • Targi Branży Komunalnej w Ptak Warsaw Expo (26-28.09);
  • RE-Energy w Expo XXI Warszawa (11-13.10);
  • Pol-Eco System w poznańskich MTP (23-25.10).

102

Na pewno przywieziemy stamtąd wiele najnowszych informacji, którymi nie omieszkamy  się podzielić.
W tym wydaniu zamieściliśmy szeroką relację (str. 6–9) z rozdania Statuetek Złotego Instalatora – podczas Wiosennej Gali Instalatorów. Wydarzenie to, o niezwykle długiej tradycji rokrocznie odbywa się dzięki zaangażowaniu i włożonej pracy członków Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji. Zachęcam do przeczytania Jednocześnie już dziś, w imieniu Korporacji, zapraszam do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji. Kiedy dokładnie ruszy nabór wniosków zgłaszających produkt wprowadzony w 2018 roku? – Na pewno przeczytacie Państwo na lamach Polskiego Instalatora.

Zapraszam do lektury niniejszego wydania.
Redaktor naczelna
Anna Madej

1Szanowni Czytelnicy!
Za nami już znacząca większość ważnych wydarzeń w branży instalacyjno-grzewczej przypadających na ten rok. Jesteśmy właśnie po targach Instalacje, które jak co edycję skupiły rzesze specjalistów naszej branży. Dzięki akcji autokarowej, licznym atrakcjom i eventom, a przede wszystkim ciekawej ekspozycji naprawdę ciężko było wejść do hali 5 czy 4.
Dzięki współpracy ze stowarzyszeniami branżowymi i partnerami targów zorganizowano liczne spotkania i konferencje dot. aktualnych trendów oraz wyzwań stojących przed branżą instalacyjną, w tym:

  • IV Konferencję Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji zorganizowaną przez ZHI, SPIUG i MTP;
  • „Standardy jutra w technice grzewczej” – konferencję, podczas której PORT PC przedstawił nowe wytyczne branżowe skierowane do instalatorów i projektantów instalacji grzewczych i chłodzących;
  • Warsztaty fotowoltaiczne MOC HYBRYDY zorganizowane przez Globenergię;
  • Konferencję „Branża chłodnicza w obliczu obecnych uregulowań prawnych”, organizowaną przez Krajowe Forum Chłodnictwa;
  • „Obowiązujące wymagania stawiane urządzeniom wentylacyjnym i klimatyzacyjnym. Wspomaganie projektowania programem BIM” – konferencję Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Targom towarzyszył też finał konkursu: Mistrzostwa Polski Instalatorów, sprawdzający wiedzę, sprawność oraz jakość wykonania instalacji.
Tak było w kwietniu, a przed nami kolejne ważne wydarzenie tym razem dla branży wod-kan, która na początku czerwca (5-7.06) spotka się w Bydgoszczy. Organizator, którym jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”, podaje, że jak co roku zaprezentuje się tam 400 wystawców oraz spodziewa się około 10 000 zwiedzających. Będzie to już 26. edycja tego spotkania branżowego. Imprezie towarzyszy m.in. Bieg Instalatora, który odbędzie się 3 czerwca w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku “Myślęcinek” w Bydgoszczy. Organizatorem biegu jest redakcja HVACR.pl – portalu branżowego instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych. Po więcej informacji zapraszamy na www.bieginstalatora.pl.


A ja tradycyjnie zapraszam do lektury niniejszego wydania!

Redaktor naczelna
Anna Madej

1Drodzy Czytelnicy!
Już za moment Targi Instalacje 2018 – największe wydarzenie branżowe w Polsce, którego Polski Instalator jest Patronem Medialnym. „Instalacjom" towarzyszy mnóstwo wydarzeń. Chcielibyśmy bardzo serdecznie Państwa na nie zaprosić, gdyż z pewnością zaciekawią one spragnionych wiedzy branżystów.

Już pierwszego dnia targów (23 kwietnia) Stowarzyszenie Producentów i Im - porterów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) wraz z ZHI i MTP planują bezpłatną Konferencję Rynku Urządzeń Grzewczych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji. Tematami wiodącymi będą: Parametryzacja wyrobów budowlanych; Rynek budowlany w Polsce w kontekście gospodarki i obywateli; Płatności w branży instalacyjno-grzewczej; Podsumowanie trendów rynku urządzeń grzewczych w Polsce, efekt działań antysmogowych; Rynek dystrybucji materiałów instalacyjnych w Polsce; Klasyfikacja wyrobów ETIM w branży instalacyjno-grzewczej; Certyfikacja budynków pod kątem niskiej emisji. Szczegóły można znaleźć pod adresem: https://spiug.pl/2018/03/20/iv-konferencja-rynku-urzadzen-grzewczych/ 

Drugiego dnia targów (24 kwietnia) zapraszamy natomiast na Konferencję PORT PC – Standardy jutra w technice grzewczej. Spotkanie prowadzone będzie przez czołowych specjalistów branży pomp ciepła i równoważenia hydraulicznego. W ramach konferencji ukażą się nowe wytyczne branżowe PORTPC cz. 7 i cz. 8, skierowane do instalatorów i projektantów instalacji grzewczych i chłodzących. Planowane jest wydanie tzw. wersji „zielonej" (próbnej) wytycznych w zakresie instalacji i doboru pomp ciepła oraz oddzielnie w kwestii równoważenia hydraulicznego. Szczegółowy program wydarzenia można pobrać ze strony: http://portpc.pl/konferencja-port-pc-targi-instalacje-2018/ 

W kolejnym dniu (25 kwietnia) Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa organizuje bezpłatną konferencję: Obowiązujące wymagania stawiane urządzeniom wentylacyjnym i klimatyzacyjnym. Wspomaganie projektowania programem BIM. Szczegóły i program do pobrania na: http://www.woiib.org.pl/1019-targi-instalacyjne-2018.html 

Wymieniłam powyżej trzy wydarzenia, które wydają mi się najbardziej naukowe. Natomiast, tak jak wspomniałam na wstępie, Targom towarzyszą również inne wydarzenia, takie jak: Złoty Medal Instalacje 2018, Finał Polski Instalatorów, Klub Instalatora, Łazienki PRO, Warsztaty i szkolenie Moc Hybrydy, o które pytamy Konrada Fleśmana – Dyrektora Targów Instalacje w wywiadzie na stronie 8.

Zapraszam do przeczytania wywiadu jak również pozostałych treści miesięcznika.

Redaktor naczelna
Anna Madej

1Drodzy Czytelnicy!
Za nami już pierwsze tegoroczne ważne wydarzenia z naszej branży i pokrewnych: BUDMA, INTERBUD, Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja. Wszystkie powyższe, choć w różnej skali, organizowane są rokrocznie i wszystkie odnotowywują coraz większe zainteresowanie zarówno wystawców, jak i zwiedzających. Można by powiedzieć, że zwiastuje to kolejny boom w naszej branży.

Przed nami targi „MCE" w Mediolanie i rodzime „Instalacje" w Poznaniu.

Drodzy Czytelnicy!
Małymi krokami zbliża się wiosna. Przyroda budzi się do życia po zimowym śnie. Można by napisać, że wraz z nią budzi się i branża instalacyjna, ale byłoby to kłamstwo – gdyż instalatorzy nie mieli odpoczynku tej zimy. Jest to spowodowane dobrą koniunkturą na rynku mieszkaniowym i wykończeniowym oraz ogólną sytuacją w budownictwie. Ale i też – brakiem rąk do pracy. Coraz częściej właściciele mniejszych firm instalacyjnych muszą pracować ramię w ramię ze swoimi pracownikami, gdyż chętnych do pracy jest coraz mniej, a zleceń przybywa. Szczegółową analizę sytuacji w branży instalacyjnej i grzewczej mogą Państwo przeczytać w opublikowanym na początku miesięcznika raporcie Janusza Starościka – Prezesa Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych. Raport, pomimo że bardzo długi, polecam przeczytać w całości, gdyż zawiera wiele interesujących wniosków.
W nadchodzących miesiącach planowane są istotne z perspektywy naszej branży targi:
– Mostra Convegno, to powtarzająca się co 2 lata impreza targowa, organizowana w Mediolanie. To już 41. edycja, która przypada na 13-16 marca br. Wiodąca, obok ISH, międzynarodowa wystawa poświęcona jest instalacjom, ogrzewaniu, wentylacji, klimatyzacji, systemom wodnokanalizacyjnym oraz energii odnawialnej. Polskie firmy coraz chętniej wystawiają się na tych targach. Dwa lata temu było 21 polskich stoisk. W tegorocznej edycji zaprezentują się aż 32 firmy z Polski. Wszystkich Państwa zapraszam na te targi, my też na pewno je odwiedzimy i przedstawimy relację na naszych łamach.

– Instalacje, czyli nasze rodzime międzynarodowe targi organizowane co 2 lata w Poznaniu. Tegoroczna edycja przypada na 23-26 kwietnia. Jest to największe w Polsce spotkanie branży instalacyjnej obejmujące swym zakresem tematycznym technikę grzewczą, sanitarną, obiektową, gazowniczą oraz klimatyzację, wentylację i chłodnictwo. Wzorem lat ubiegłych, Grupa PSB wraz z MTP organizuje przy tej okazji Ogólnopolską Akcję Autokarową „Instalatorzy jadą do Poznania". Jej celem jest umożliwienie Klientom PSB i Instalatorom przyjazdu na targi.
Wystawie towarzyszy Arena i Klub Instalatora. Jesteśmy Patronem Medialnym tego wydarzenia i będziemy Państwa szerzej o nim informować w następnych wydaniach, zapraszając jednocześnie na nasze stoisko.

Tych z Państwa, którzy mimo wielu obowiązków zawodowych, znajdują czas na czytanie, serdecznie zapraszam do lektury pierwszego w tym roku wydania Polskiego Instalatora. A w szczególności – do przeczytania raportu Janusza Starościka o sytuacji na rynku instalacyjno-grzewczym, o którym wspomniałam już wcześniej oraz artykułu Artura Stadnika o BIMie, jako narzędziu do projektowania nie tylko instalacji wod-kan. Równie serdecznie zachęcam do pochylenia się nad artykułami zamieszczonymi w działach „Instalacje grzewcze" oraz „Wentylacja i klimatyzacja".

Redaktor naczelna
Anna Madej


 

pi