envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa
9Trwałość i bezpieczeństwo instalacji wewnętrznych nabierają szczególnego znaczenia w przypadku zakładów produkcyjnych. Instalacje w takich obiektach muszą być przygotowane na wyjątkowo duże obciążenia eksploatacyjne i specyficzne warunki pracy. Dlatego w nowej hali fabryki WIKA we Włocławku postawiono na wysokiej jakości systemy z miedzi i stali nierdzewnej znanego producenta – firmy Viega. Wykonano z nich instalacje przemysłowe oraz instalacje wody użytkowej.

Działalność firmy WIKA Polska to kontynuacja 100-letniej tradycji Kujawskiej Fabryki Manometrów, której historia sięga 1916 r. 8W grudniu 2000 r. Kujawska Fabryka Manometrów połączyła się z partnerem strategicznym WIKA Alexander Wiegand GmbH & Co. i od tego czasu stanowi część międzynarodowego koncernu. Obecnie z linii produkcyjnych we Włocławku schodzi ponad 31 mln przyrządów rocznie, a powierzchnia produkcyjna zakładów wynosi 22 333 m². Priorytetową rolę w polityce firmy odgrywa zachowanie najwyższych standardów jakości. Dotyczy to nie tylko samego procesu produkcji, ale również całej infrastruktury technicznej, w tym instalacji wewnętrznych. Zarząd firmy uznał, że sprawdzone produkty firmy Viega doskonale spełnią te kryteria.

Specyfika instalacji i dobór materiałów
Instalacje w halach produkcyjnych wymagają zastosowania różnorodnych materiałów, odpowiednio do konkretnych wymagań. W fabryce WIKA wykorzystano m.in. rury z miedzi, stali węglowej oraz stali nierdzewnej. System Sanpress Inox ze stali nierdzewnej firmy Viega został zastosowany w:

  • instalacjach wody użytkowej i technologicznej (średnice do 108 mm),
  • wody demineralizowanej (średnice do 64 mm). 

10Stal nierdzewna, z której wyprodukowane są rury i złączki, to najlepsze możliwe rozwiązanie pod względem odporności na korozję. W połączeniu z bezpieczną techniką zaprasowywania na zimno, materiał ten daje gwarancję wieloletniej trwałości instalacji, jej bezawaryjnej eksploatacji i niezawodnego działania.

Kolejnym rozwiązaniem firmy Viega wykorzystanym w nowej hali montażowej we Włocławku jest Profipress, sprawdzony system kształtek zaprasowywanych z miedzi i brązu, przeznaczonych do łączenia klasycznych rur miedzianych zgodnych z normą PN-EN 1057.
W tym systemie wykonano:

  • instalacje argonu (średnice do 22 mm),
  • próżniową (średnice do 64 mm),
  • oleju silikonowego (średnice do 64 mm),
  • sprężonego powietrza (średnice do 108 mm). 

1112Zapewnienie odpowiedniego ciśnienia
Kluczową sprawą w przypadku prac montażowych w fabryce WIKA było zapewnienie ściśle określonego ciśnienia w wykonywanych instalacjach, ponieważ parametr ten może mieć wpływ na jakość końcową wytwarzanych produktów. Sprawdzone systemy Viega gwarantują precyzyjne utrzymywanie tych parametrów podczas eksploatacji. Instalacje wody użytkowej, technologicznej i demineralizowanej pracują przy stałym ciśnieniu 6 bar. Dla instalacji argonu jest to 5 bar, dla gliceryny 5,6 bara, a dla sprężonego powietrza 10,5 bara.

Szybki i bezpieczny montaż
Systemy Viega zastosowane w fabryce firmy WIKA oparte są na nowoczesnej technologii zaprasowywania na zimno. Pozwala ona zaoszczędzić podczas montażu elementów instalacji nawet do 50% czasu w porównaniu z wykorzystaniem innych sposobów łączenia rur. Ponadto zaprasowywanie kształtek – zamiast lutowania miedzi lub spawania stali odpornej na korozję – zdecydowanie zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez wykonawcę.

13Z systemami Viega pracowaliśmy już wcześniej, przy montażu instalacji w innych halach. Zarówno inwestor, jak i my, jako firma wykonawcza jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. Technika zaprasowywania niesamowicie ułatwia i przyspiesza prace, zwłaszcza przy dużych średnicach. Montaż jest znacznie dokładniejszy i bezpieczniejszy niż w przypadku spawania czy lutowania – tłumaczy Piotr Kurlapski, inżynier budowy w firmie Hydro-Kan, która wykonywała instalacje w fabryce we Włocławku.


 

pi