envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


812 organizacji dołączyło do apelu do Ministra Rozwoju o przyznanie architektom, inżynierom i inwestorom dowolności w sposobie, w jaki od 2021 r. będą osiągać niższe limity zużycia EP przez budynki. Chodzi m.in. o powstrzymanie wzrostu cen nowych mieszkań i domów.

1 stycznia 2021 r. planowane są zmiany w przepisach dot. charakterystyki energetycznej budynków. Projekt ustawy przewiduje zaostrzenie współczynnika izolacyjności cieplnej ścian, okien, dachów i stropodachów oraz współczynnika łącznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Nowe parametry będą jednymi z najbardziej rygorystycznych w Europie. Jak twierdzą eksperci, zmiany te będą wiązały się ze wzrostem cen materiałów budowlanych, a tym samym – kosztów budowy.

– Wymagania dla 2021 r. są niezwykle kosztochłonne przy jednocześnie nieproporcjonalnie małych efektach w postaci ograniczenia zużycia energii. Dlatego, za inicjatywą Związku Polskie Okna i Drzwi oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich, organizacje zrzeszające branże budowlaną, deweloperską i architektoniczną apelują do Ministerstwa Rozwoju o wstrzymanie zaostrzania parametrów izolacyjności materiałów budowlanych – mówi Janusz Komurkiewicz, prezes Związku POiD.

Apel dotyczy głównie wyrobów stolarki otworowej, której wpływ na zwiększenie energooszczędności budynku jest marginalny. Według szacunków, dopasowanie okien do wymogów zawartych w przepisach WT 2021 podniesie ich cenę o 30-35%, a okres zwrotu z inwestycji wyniesie od kilkudziesięciu do ponad 100 lat.

Wszyscy są zgodni co do potrzeby tworzenia coraz bardziej ekologicznych budynków, jednak regulacje prawne powinny uwzględniać także możliwości nabywcze konsumentów. Sygnatariusze apelu wskazują, że dziś Polacy mogą już korzystać z programów takich jak „Czyste Powietrze” czy „Mój prąd”, a rozwój technologii dostarcza OZE dużo taniej niż można to było szacować kilka lat temu. W tej sytuacji, zamiast zaostrzania parametrów wyrobów, warto dopuścić w przepisach dowolność w wyborze sposobu, w jaki architekt, projektant i inwestor osiągną łączne maksymalne zapotrzebowanie na energię. Dać im możliwość zastosowania bardziej wydajnych, lepiej zoptymalizowanych finansowo rozwiązań, takich jak panele PV, pompy ciepła czy mikrowiatraki oraz systemy zarządzania energią, które oprócz dostarczania zielonej energii będą wpływać pozytywnie na minimalizację oddziaływania CO2 na środowisko.

 

Cały raport do pobrania tutaj: www.polskiinstalator.com.pl


 

pi