envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


5Według informacji z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, resort przyjął argumentację Business Centre Club dotyczącą wprowadzenia przepisów przejściowych do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i obecnie – już na etapie uzgodnień międzyresortowych – zostały one wprowadzone do współczynnika EP dla budynku, który określa ilość nieodnawialnej energii pierwotnej.

Od 1 stycznia 2021 r. zmniejszy się m.in. poziom EP, czyli energii nieodnawialnej, z 85 do 65 kWh/m2/rok. W pierwotnym brzmieniu przepisów rozporządzenia, niezależnie od tego, czy inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w 2020 r., jeśli organ wydałby decyzję po 31 grudnia 2020 r., należało stosować surowsze wymogi EP.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:

Wychodząc naprzeciw naszym postulatom, wicepremier Jarosław Gowin zdecydował o wprowadzeniu przepisu przejściowego, zgodnie z którym zastosowanie starych lub nowych przepisów uzależnione będzie od daty złożenia wniosku przez inwestora.

Zgodnie z tymi przepisami, mające obowiązywać od 31 grudnia 2020 r., surowsze wymogi nowych warunków technicznych w zakresie wskaźników EP, będą obowiązywać jedynie dla wniosków o udzielenie pozwolenia na budowę, ale złożonych już od 31 grudnia 2020 r.

W związku z tym, wszystkie wnioski o udzielenie pozwolenia na budowę, złożone przed 31 grudnia 2020 r., zachowają prawo do zastosowania łagodniejszych współczynników EP, obowiązujących od 1 stycznia 2017 r.

To dobra wiadomość dla sektora budowlanego. Premier Gowin uchylił przepisy rozporządzenia, które stanowiły, iż niezależnie od tego, czy inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w 2020 r., jeśli organ wyda decyzję po 31 grudnia 2020 r., należy stosować surowsze wymogi EPmówi dr Łukasz Bernatowicz, wiceprezes BCC, ekspert ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych. – Dzięki tej decyzji będą obowiązywały łagodniejsze wymogi, co oznacza ogromne oszczędności czasu i pieniędzy po stronie przedsiębiorców, którzy nie będą zmuszeni do zmieniania projektów budowlanych po 1 stycznia 2021 roku, jeśli zostały one przygotowane w bieżącym roku. To także zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i zaufania do racjonalności ustawodawcy – wyjaśnia Łukasz Bernatowicz.

BCC współpracował w tej kwestii z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich.

Z projektem można się zapoznać na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego, pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12340250.Kontakt z ekspertem:
dr Łukasz Bernatowicz wiceprezes BCC, wiceprzewodniczący RDS
ekspert BCC ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych
minister infrastruktury w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC
tel. 502 066 619
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

pi