envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementInstalación fotovoltaica de Sovena conv

Zaledwie trzy miesiące po pierwszej dużej transakcji EDP Energia Polska rozpoczęła procedurę przejęcia kolejnej firmy z branży rozproszonej energetyki słonecznej – Zielona-Energia.com. Przejęcie to jest jednym z kamieni milowych w strategii ekspansji EDP Energia Polska na polskim rynku PV.

 

EDP Energia Polska, część grupy EDP, międzynarodowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej i rozwiązań PV, rozpoczęła proces przejęcia kolejnej firmy z polskiej branży fotowoltaicznej: Zielona-Energia.com. Założona w 2013 roku firma będzie kontynuować swój rozwój dzięki know-how i doświadczeniu EDP, grupy obecnej na 28 rynkach na świecie.

Dziewięcioletnie doświadczenie rynkowe Zielona-Energia.com w sprzedaży wysokiej jakości instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych i biznesowych, wsparte doświadczeniem kadry menedżerskiej, sprawiły, że Zielona-Energia.com wnosi na rynek znaczący potencjał rozwoju. Firma zainstalowała do tej pory ponad 58 MWp. Wspólnie z EDP Zielona-Energia.com planuje dalszy dynamiczny rozwój swojego portfolio produktowego i ekspansji rynkowej, szczególnie w segmencie MŚP.

Przejęcie Soon Energy Poland oraz porozumienie z Zielona-Energia.com oznacza dla EDP Energia Polska znaczący wzrost udziału w rynku już w roku 2022 i ugruntuje dynamiczny wzrost EDP na polskim rynku. Pozwoli to też na wymianę doświadczeń między dużym międzynarodowym liderem branży i dynamicznymi rosnącymi firmami zdobywającymi rynek. Umożliwi to również wsparcie naszych klientów w procesie transformacji energetycznej. Będzie to kolejny kamień milowy dla EDP Energia Polska, ponieważ chcemy być istotnym graczem na polskim rynku PV i dostarczać klientom możliwie najlepsze rozwiązania z zakresu zrównoważonej energetykipowiedział Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.

Energia słoneczna będzie kluczową dźwignią napędzającą transformację energetyczną, którą grupa EDP chce prowadzić na wszystkich 28 rynkach, na których działamy. Polska jest strategicznym krajem dla tego wzrostu, gdzie już rozwijamy projekty w zakresie energii wiatrowej. W segmencie PV dla biznesu zamierzamy osiągnąć 100 MWp zakontraktowanej mocy słonecznej w przyszłym roku – zaznaczyła Vera Pinto Pereira, członek zarządu EDP.

Połączenie sił EDP i Zielona-Energia.com to początek współpracy niezwykle ważnej dla polskiego rynku OZE. Jej efektem będzie nie tylko międzynarodowa wymiana know-how, lecz także opracowywanie i dostarczanie klientom innowacyjnych i najlepszych w swojej klasie projektów. Po wielu miesiącach przygotowań wkraczamy w nowy rozdział i będziemy kontynuować naszą działalność jako część jednej z największych na świecie grup energetycznych działających w branży OZE – dla mnie jest to moment pełen radości i satysfakcji – dodaje Łukasz Fonfara, jeden z dyrektorów zarządzających i współzałożyciel, Zielona-Energia.com.

Połączenie międzynarodowego doświadczenia EDP i jej stabilności finansowej z dynamiką działań Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com daje już dziś wymierne efekty w postaci zabezpieczonych kontraktów na rynku z klientami końcowymi. Portfel zawartych umów przez Soon Energy Poland i EDP EP tylko w pierwszym półroczu 2022 roku na realizację instalacji PV w segmencie B2B sięga prawie 30 MWp.

Jednym z ważniejszych kontraktów zawartych w ostatnim czasie było podpisanie umowy pomiędzy Soon Energy Poland a PGE Energia Odnawialna, z Grupy PGE. Grupa PGE jest największym dostawcą energii elektrycznej i ciepła w Polsce – wytwarza 41% produkcji energii elektrycznej netto w Polsce, ma 18% udziału w rynku ciepła.

Kontrakt obejmuje budowę elektrowni PV o łącznej mocy 12 MWp i będzie realizowany w lokalizacjach PGE w 8 różnych regionach. Podpisane zostały już dwie umowy na instalacje o mocy 5 MWp. Realizacja projektu PV z Soon Energy Poland rozpocznie się w sierpniu 2022 roku, a zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku.

Zawierane kontrakty z klientami końcowymi oraz proces przejmowania podmiotów rynkowych są częścią długofalowej strategii EDP, której celem jest zbudowanie silnej pozycji rynkowej w Polsce i odegranie kluczowej roli we wspieraniu transformacji energetycznej.

Mamy aspirację stać się jednym z liderów rynku PV w Polsce – podsumowuje Ireneusz Kulka.

 

Informacje na temat EDP Energia Polska

EDP Energia Polska działa na polskim rynku energetycznym od 2020 roku i jest członkiem grupy EDP. Firma dostarcza klientom biznesowym rozwiązania energetyczne i fotowoltaiczne. Sama grupa EDP działa na polskim rynku już od 2007 roku poprzez EDP Renewables Polska, rozwijającą duże projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Dzięki innowacyjnym modelom biznesowym, takim jak PV-as-a-Service (pozwalającym firmom na korzystanie z instalacji fotowoltaicznej bez żadnych początkowych inwestycji) możliwe są realne oszczędności w wysokości rachunków za energię elektryczną.

EDP Energia Polska zakontraktowała w zeszłym roku w instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 5 MWp. Spółka dąży do ponadtrzykrotnego zwiększenia sprzedaży w 2022 roku, nie wliczając w to wzrostu, jaki zapewniają firmie akwizycje Soon Energy Poland i Zielona-Energia.com.

W Lizbonie, w Portugalii, w trybie 24/7 działa Europejskie Centrum Nadzoru EDP, w którym zespół inżynierów zapewnia stały monitoring i kontrolę funkcjonowania wszystkich instalacji PV utrzymywanych przez EDP w Europie.

 

Informacje na temat grupy EDP

Grupa EDP jest międzynarodową, pionowo zintegrowaną firmą energetyczną. W ciągu czterech dekad swojej działalności firma zbudowała znaczącą pozycję na globalnym rynku energetycznym, grupa EDP jest obecna na 28 rynkach i na 3 kontynentach.

Zatrudniając ponad 12 000 pracowników, grupa EDP jest obecna w całym łańcuchu wartości energii elektrycznej oraz w działalności związanej z komercjalizacją gazu. EDP jest czwartą co do wielkości firmą produkującą energię wiatrową na świecie, a 75 proc. wytwarzanej przez nią energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. EDP dostarcza energię elektryczną i gaz do ponad 9 milionów klientów.

Grupa EDP weszła na giełdę Euronext Lisbon w 1997 roku. Spółki EDP Brasil i EDP Renewables są również notowane na giełdzie. Zrównoważony rozwój jest częścią DNA firmy, dlatego grupa EDP jest członkiem Dow Jones Sustainability Index.

 

Źródło: Informacja prasowa EDP Energia Polska

 

EDP Group Master


 

pi