Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum

Szanowni Państwo
Lato to dla wielu z nas tradycyjnie okres wakacji i urlopów – od pracy, nauki, codziennych obowiązków, wyzwań i zmartwień. Dla wielu jest to jednak również czas wytężonej pracy na budowach i przy modernizacjach. Jak będzie w tym roku? – No cóż, niedawno dosięgła nas dość nieoczekiwana informacja, że już z początkiem przyszłego roku możemy się spodziewać „wygaszenia” dotychczasowego systemu opustów, czyli stosunkowo korzystnej dla prosumentów formy rozliczeń energii elektrycznej oddawanej do sieci i z niej pobieranej, na rzecz innego, znacznie mniej atrakcyjnego dla inwestorów modelu kupna i sprzedaży energii. Wynika to z przekazanej na początku czerwca br. do konsultacji publicznych propozycji nowelizacji ustawy o prawie energetycznym i odnawialnych źródłach energii. Zresztą branża ma odnośnie tego projektu także sporo innych zastrzeżeń.

Wróćmy jednak do tzw. systemu opustów. Zmiana objęłaby nowych prosumentów, istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że firmy realizujące mikroinstalacje fotowoltaiczne będą przeżywać do końca tego roku prawdziwe oblężenie. Podobnie jak producenci i dystrybutorzy. Czy znajdą więc czas na urlop? Mimo wszystko, mam nadzieję, że tak, oraz że silny głos branży przyniesie oczekiwany efekt – w postaci odpowiedniej modyfikacji propozycji zmian w ustawie. Swoje stanowisko w tej sprawie wyraziło m.in. Porozumienie Branżowe na rzecz Efektywności Energetycznej POBE, skupiające obecnie już 11 organizacji branżowych i przekazało je Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

W każdym razie dotychczasowy system rozliczeń energii dla prosumentów i tak najbliższych latach odejdzie do przeszłości. To dodatkowy bodziec do tego, aby możliwie jak najwięcej energii wyprodukowanej we własnym zakresie zużywać na bieżąco, np. tworząc odpowiedni układ współpracy domowej fotowoltaiki z pompą ciepła, a także przyjrzeć się bliżej możliwościom magazynowania energii elektrycznej w miejscu jej wytwarzania. W wydaniu znajdą Państwo artykuły poświęcone obu tematom. Jeden z nich inicjuje nasz nowy cykl dotyczący trendów w magazynowaniu energii elektrycznej.

Zapraszam do lektury Joanna Jania,
redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Instalacje grzewcze

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

INSTALACJE SANITARNE