envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement


Szanowni Państwo
W tym wydaniu sporo miejsca poświęcamy tematyce instalacji ogrzewczych i urządzeniom zapewniającym zaopatrzenie w energię cieplną budynków. Pokusiliśmy się m.in. o prezentację wybranych wątków z najnowszego poradnika PORT PC „Pompy ciepła w istniejących budynkach”, który został w całości opublikowany tuż przed wakacjami. Warto zwrócić uwagę na tę publikację, ponieważ wnosi ona istotny wkład w praktyczną wiedzę w omawianym zakresie. Przedstawione w poradniku argumenty – poparte danymi z wieloletnich badań monitoringowych pomp ciepła, które zainstalowano w już istniejących, starszych budynkach (niektórych bardzo leciwych i nie poddanych większym zabiegom termomodernizacyjnym) – niewątpliwie pomogą rozwiać szereg wątpliwości związanych ze stosowaniem tej technologii przy modernizacjach.

W numerze znajdą Państwo również przegląd ofert w zakresie najnowszych gazowych kotłów kondensacyjnych znanych na naszym rynku marek. Mamy nadzieje, że zaprezentowane parametry techniczne tych urządzeń będą dla Państwa ułatwieniem przy doborze źródła ciepła do konkretnych uwarunkowań. Artykuł towarzyszący przeglądowi w prosty i praktyczny sposób wyjaśnia zawiłości procesu kondensacji oraz jak to jest ze sprawnością gazowych kotłów kondensacyjnych (parametry i sposób ich obliczania). Poruszyliśmy również tematy usuwania zanieczyszczeń w instalacjach ogrzewczych oraz regulacji temperatury wielopętlowych układów ogrzewania podłogowego – oczywiście, również w kontekście ich sprawności.

Wyeksponowanie tematyki grzewczej nie jest przypadkowe – lada chwila wkraczamy w kolejny sezon grzewczy, a ogólne tendencje na rynku, w tym zachęty i presje finansowe, skłaniają wielu klientów do poszukiwania optymalnych na dziś – pod względem ekonomicznym i ekologicznym – rozwiązań w zakresie zaopatrywania budynków w energię i jej wykorzystywania. I choć w ostatnich latach świat technologii grzewczych obfituje w zmiany i wyzwania, to w obecnych, nieprzewidywalnych czasach, warto docenić jego swoistą przewidywalność.

Zapraszam do lektury Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

 • Pompy ciepła w istniejących budynkach – fakty i mity – opracowanie na podstawie poradnika PORT PC
 • Powietrzne pompy ciepła: monoblok kontra split – Viessmann
 • Zastosowanie pompy ciepła w budynku modernizowanym – BDR Thermea Poland
 • Warsztaty instalatora OZE. Małe instalacje fotowoltaiczne: uwaga na błędy na etapie projektowania instalacji! – Konrad Grabowski, Viessmann

Instalacje grzewcze

 • Wokół kondensacji – co warto wiedzieć o nowoczesnych kotłach gazowych? – Rafał Burzyński
 • Gazowe kotły kondensacyjne – przegląd
 • Płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe: armatura współpracująca. Regulacja temperatury ogrzewania podłogowego: układy z wieloma pętlami grzewczymi – Damian Muniak 
 • Zawory Calido serii Eryk do podłączania kotłów wiszących – Arka
 • Zanieczyszczenia stałe w instalacji ogrzewczej – jak się ich pozbyć? – Damian Muniak

INSTALACJE SANITARNE

 • Odwadnianie dachu z Geberit Pluvia III. Hałas od instalacji podciśnieniowej – Zuzanna Łepkowska, Geberit
 • Kiedy dochodzi do powstania „cofki” w kanalizacji? – Andrzej Świerszcz

Z ŻYCIA BRANŻY

 • Targi INSTALACJE w kwietniu 2022 roku
 • Produkty i technologie

 

pi