envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement201W pobliżu swojej głównej siedziby w Attendorn w Niemczech firma Viega uruchomiła na początku br. jedno z najbardziej innowacyjnych centrów szkoleniowych w branży – Viega World, o łącznej powierzchni około 12 000 m2. Jest to projekt referencyjny dla budownictwa przyszłości, ukazujący możliwości technologii BIM (modelowanie informacji o budynku) przy projektowaniu i realizacji neutralnych klimatycznie obiektów.

Cały budynek został początku zaprojektowany holistycznie przy użyciu modelu 3D, tzw. cyfrowego bliźniaka. W procesie tym na bieżąco aktualizowane są informacje dotyczące wszystkich branż biorących udział w budowie. Mówimy tu m.in. o planach technicznego wyposażenia budynku (TGA), konstrukcjach stalowych i betonowych czy instalacjach. Dzięki temu można było z wyprzedzeniem zaplanować cały cykl życia Viega World: od budowy, poprzez eksploatację i konserwację, aż do momentu utylizacji.

Viega World ma 5 poziomów, a powierzchnia całkowita centrum wynosi 12 200 m2, w tym powierzchnia szkoleniowa zajmuje aż 7500 m2, natomiast powierzchnia ekspozycyjna – 2850 m2.

202Efektywne planowanie
Żaden budynek edukacyjny w Europie nie został do tej pory tak konsekwentnie zaplanowany z wykorzystaniem BIM na wszystkich etapach realizacji. Dzięki pracy na cyfrowym modelu, wyzwania związane z projektowaniem, np. ochrony przeciwpożarowej czy systemów instalacyjnych, jak również te dotyczące późniejszych etapów cyklu życia budynku, mogą być rozpoznane na wczesnym etapie i rozwiązane w optymalny sposób. Ma to pozytywny wpływ na koszty inwestycji oraz zapewnia właścicielom i administratorom obiektów wyższy poziom bezpieczeństwa. Można też z wyprzedzeniem zaplanować kwestie związane z efektywnością energetyczną i zrównoważonym rozwojem.

Opracowanie koncepcji energetycz203nej obiektu, spełniającej najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego budownictwa, zostało sfinansowane przez niemiecki rząd w ramach projektu badawczego „Energie.Digital”. Obejmuje ona m.in. liczącą prawie 3000 m2 instalację fotowoltaiczną na dachu, elewacji i otwartej przestrzeni.

! Koncepcja energetyczna centrum szkoleniowego Viega World może być odtwarzana i stosowana w innych projektach – w ten sposób inwestycja firmy Viega istotnie przyczyni się do realizacji celów klimatycznych UE.

Interaktywna nauka
Wnioski z cyfrowego planowania Viega World za pomocą BIM zostały uwzględnione w programie szkoleń oferowanych przez firmę. Viega szkoli obecnie ponad 20 000 osób rocznie w 23 centrach na całym świecie, a jej koncepcja edukacyjna jest uważana za szczególnie udaną w branży budowlanej.

– Dzięki Viega World przejdziemy na jeszcze wyższy poziom jakości w przekazywaniu wiedzy – zapewnia Walter Viegener, przewodniczący Komitetu Akcjonariuszy. Viega spodziewa się, że co roku nowe centrum szkoleniowe będą odwiedzać tysiące gości z całego świata, związanych z branżą sanitarną i grzewczą.

Po otwarciu centrum firma skupia się na innowacyjnej integracji samego budynku z programem dydaktycznym. Dzięki wielu ekspozycjom, wiedza staje się tu namacalna. Zaprezentowane systemy instalacyjne i cyfrowe modele budynku ze wszystkimi danymi przedstawiają procesy i najdrobniejsze szczegóły, które normalnie są schowane za ścianami.204bZainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na ponad 700 szkoleniach organizowanych w Viega World, obejmujących ponad 20 specjalistycznych tematów z zakresu jakości wody użytkowej, efektywności energetycznej, ochrony przed hałasem i pożarem oraz BIM.

Więcej informacji na stronie: www.viega.pl/viegaworld


 

pi