envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementZapewnienie komfortowego klimatu i wysokiej efektywności energetycznej w wielofunkcyjnych obiektach handlowo-usługowych wymaga przemyślanych systemów grzewczych – takich jak ten zrealizowany w budynku sklepu i centrum serwisowego maszyn budowlanych KASTO Tábor o powierzchni ponad 300 m2. Do obsługi ogrzewania podłogowego, zasilanego inwerterową pompą ciepła powietrze-woda, wykorzystano tu zaawansowane technologicznie rozdzielacze TacoSys Pro.272

Pomieszczenia biurowe w obiektach handlowo-usługowych wymagają podwyższonej temperatury przez cały czas, by zapewnić komfort pracownikom. W strefie warsztatowo-magazynowej może być ona niższa, ale należy uwzględnić np. takie czynniki jak częste otwieranie bramy wjazdowej. Rozwiązania zastosowane w budynku firmy KASTO Tábor optymalnie spełniają wszystkie te potrzeby. Trzy rozdzielacze Tacosys Pro, w wersjach do 12, 10 i 7 obiegów, odpowiadają za dystrybucję wody grzewczej z zasobnika akumulacyjnego (poj. 288 l) współpracującego z pompą ciepła – do wszystkich 17 pomieszczeń obiektu, przy założonym gradiencie temperatury 39/32°C. Obsługują one głównie system ogrzewania podłogowego, ale również dwa grzejniki ścienne w pomieszczeniu gospodarczym i warsztacie.

Rozdzielacze Tacosys Pro z oferty Taconova mogą obsługiwać od 2 do 12 obiegów grzewczych/chłodzących. Odpowiednie objętościowe natężenie przepływu ustawia się dla każdego obiegu za pomocą nowej generacji zaworów równoważących TopMeter Plus. W budynku KASTO Tábor strumień objętości jest stały w pomieszczeniach dla personelu (kuchnia, łazienki, toalety) i w korytarzach. Termostaty pokojowe zapewniają następnie zdefiniowaną przez użytkownika temperaturę docelową w pomieszczeniach biurowych, warsztatowych i magazynowych, za pomocą siłowników elektrotermicznych TacoDrive. Siłowniki te reagują autonomicznie poprzez moduł łączeniowy NovaMaster 24V, do którego przesyłane są informacje z 8 termostatów strefowych zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach.

Zawory TacoDrive są naprawdę wyjątkowo kompaktowe i mają odwracalną funkcję First Open, która umożliwia napełnianie i konserwację instalacji grzewczej, nawet w przypadku awarii zasilania. Można je w każdej chwili ręcznie przełączyć do podstawowej pozycji otwartej, co pozwoliło nam napełnić i uruchomić obiegi grzewcze jeszcze przed zakończeniem montażu okablowania i podłączeniem do termostatów pokojowych – podkreślają specjaliści z firmy, która wykonała instalację grzewczą w budynku.

Rzeczywiste położenie robocze i działanie siłownika sprawdza się wizualnie przez wziernik. Dzięki bezgłośnej regulacji położenia zaworu, można uzyskać naprawdę zmienne natężenie przepływu. Gwarantuje to precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniach, która dokładnie odpowiada indywidualnym wymaganiom użytkowników.

Ukierunkowane sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach zwiększa komfort użytkowników i obniża zużycie energii, gwarantując opłacalną eksploatację. Wymaga to jednak optymalnej regulacji dystrybucji medium nośnego do poszczególnych obiegów instalacji oraz niezawodnej jednostki sterującej – mówi Ondrej Franko, doradca techniczny w firmie Taconova.

274Dlatego rozdzielacze TacoSys Pro są dostarczane jako kompletnie zmontowane moduły w zamykanej szafie z powierzchnią odporną na zarysowania. Na belkach ze stali nierdzewnej znajdują się siłowniki elektrotermiczne TacoDrive i zawory równoważące TopMeter Plus z możliwością bezpośredniej regulacji i odcięcia przepływu w obiegach grzewczych. Dzięki temu, że rozdzielacz jest gotowy do podłączenia, oszczędza się dużo czasu podczas montażu. Wyposażenie obejmuje też odpowietrznik TacoVent Vent, zapewniający automatyczne odpowietrzanie systemu, co zwiększa bezpieczeństwo pracy i komfort użytkownika, minimalizując konieczność prac konserwacyjnych.


 

pi