Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum

Szanowni Państwo 

Jest takie stare chińskie przysłowie „Obyś żył w ciekawych czasach”, które właściwie jak ulał pasuje do tego, co obecnie wokół nas się dzieje. Można się jednak różnić w jego interpretacji. Powszechnie uważa się, że brzmi ono wręcz jak przekleństwo, ponieważ ciekawe czasy odnoszą się do sytuacji, gdy dużo się dzieje – w domyśle: dużo złego. Zmieniając nieco podejście, warto zauważyć, że intensywne „dzianie się” jest zaprzeczeniem stagnacji, która oczywiście zawsze miała swoich zwolenników, ale z pewnością nie jest czymś korzystnym, zwłaszcza w kontekście technicznym, zawodowym czy gospodarczym. Ponadto zjawiskom negatywnym w życiu zwykle towarzyszą również te pozytywne. Co więcej: interpretacja tego, co jest dobre, a co złe też jest płynna. Nierzadko skumulowane utrudnienia i niepewność, początkowo postrzegane jako negatywy, działają jak bodziec i pozwalają wyzwania przekuć w sukces, choć może w nieco inny sposób niż kiedyś planowaliśmy. Wszystko zależy od postawy, jaką przyjmiemy.

Wracając do realiów z „naszego podwórka” – trudno nie zauważać obecnych zagrożeń dla gospodarki, naszego zdrowia, edukacji, relacji międzyludzkich czy sytuacji geopolitycznej. Trudno nie martwić się o jutro. Ale świadomość tego, jak jest i podejmowanie działań prewencyjnych jeszcze nikomu rozsądnemu nie zaszkodziły. Pozyskiwanie wiedzy, planowanie i działanie przełamują bezsilność wobec różnych zjawisk zewnętrznych, tonują naturalny w niektórych sytuacjach strach, którym, niestety, ostatnio obficie karmią nas media masowe.

Dlatego w tych trudnych czasach warto docenić takie kierunki polityki unijnej jak „Europejski Zielony Ład” czy „Fala renowacji”. To długofalowe strategie, które – oprócz ochrony środowiska – w znaczący sposób mają się przyczynić do napędzenia osłabionych obecnie gospodarek państw Europy. Za projektami i decyzjami w tym zakresie idą m.in. znaczące środki z nowej perspektywy finansowej UE 2021-2027. W jaki sposób Polska wpisuje się w tę politykę? – Najświeższe informacje o planach naszego rządu w zakresie transformacji energetycznej i szansach dla branży instalacji znajdziecie Państwo w tym numerze „PI”. Zapraszam do lektury Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”


Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Instalacje grzewcze

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

INSTALACJE SANITARNE