Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum

Szanowni Państwo

Dziś nasza rzeczywistość naznaczona jest szczególnymi wymaganiami związanymi z ochroną przed transmisją SARS-CoV-2. Nie inaczej jest w odniesieniu do technologii i urządzeń stosowanych w budynkach, zwłaszcza tych służących do wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń oraz higieny sanitarnej użytkowników budynków. Dlatego w tym wydaniu sporo miejsca poświęciliśmy takim rozwiązaniom.

Znajdą tu Państwo zarówno najświeższe informacje dotyczące badań w zakresie wymiarowania strumienia świeżego powietrza dopływającego do pomieszczeń przy minimalizacji ryzyka przeniesienia infekcji, jak i technologii stosowanej w urządzeniach klimatyzacyjnych, która likwiduje zagrożenie. Poruszyliśmy też temat publicznych pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, prezentując udogodnienia i technologie, które – pomimo pandemii – zapewnią wysoki poziom ochrony użytkowników, umożliwiając jednocześnie właścicielom czy zarządcom tych obiektów poczynienie znaczących oszczędności w zużyciu wody i energii.

Pandemia to oczywiście nie jedyne wyzwanie na dziś i najbliższe miesiące, lata (?) dla naszej branży. Wraz z początkiem 2021 r. weszły w życie zaostrzone Warunki Techniczne, a ponadto, zgodnie z harmonogramem, obniżono kontyngent na wprowadzanie do obrotu dotychczas stosowanych czynników chłodniczych (wodorofluorowęglowodorów) – do 45% poziomu z 2015 r. Czy jesteśmy do tego dobrze przygotowani?

Ale to nie wszystko. Szykują się znacznie głębsze zmiany w ogrzewnictwie, ciepłownictwie i ogólnie energetyce wynikające z polityki klimatycznej UE i polityki energetycznej Polski (PEP 2040 zatwierdzono 2 lutego br.). Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w tym wydaniu prezentujemy opinie firm i przedstawicieli stowarzyszeń branżowych na temat tej polityki. Temat został zapoczątkowany na łamach „Polskiego Instalatora” w poprzednim wydaniu („PI” 11-12/2020), w którym przedstawiliśmy poradnik POBE „Boom dla „zielonych” i cyfrowych technologii w budownictwie – nowe cele polityki klimatycznej UE do 2030 r.” oraz wywiad z Pawłem Wróblem, prezesem Gate Brussels i współautorem poradnika.

Zapraszam do lektury Joanna Jania,
redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

Instalacje grzewcze

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

INSTALACJESANITARNE

PRAWO I FINANSE