Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum

Szanowni Państwo
20 października br. ponad 50 społecznych i branżowych organizacji wystosowało protest przeciwko rządowym propozycjom zmian w systemie rozliczania prosumentów, apelując – w przypadku części sygnatariuszy kolejny już raz w ostatnich miesiącach – o konsultacje społeczne projektu i wprowadzenie okresu przejściowego. W apelu wskazano na szereg negatywnych konsekwencji wynikających z pospiesznego wprowadzania w życie uregulowań, które znacząco pogarszają sytuację nowych właścicieli fotowoltaiki, osłabiają prężnie rozwijający się rynek mikroinstalacji OZE w Polsce i ogólnie – wyhamowują rozwój energetyki obywatelskiej. Podkreślono również, że rząd forsuje niekorzystne dla obywateli zmiany rozliczeń energii z przydomowych instalacji fotowoltaicznych w najgorszym możliwym momencie, gdy ceny energii w Polsce biją rekordy, a spółki energetyczne zapowiadają wysokie podwyżki rachunków.
Śmiało można powiedzieć, że efekt tego protestu przerósł oczekiwania, tyle że nie w tę stronę, w którą patrzą sygnatariusze. W piątek, 29 października br., Sejm przegłosował „nowy”, ekspresowo przygotowany projekt zmian w ustawie dotyczącej systemu rozliczania fotowoltaiki, dając dodatkowy czas na wdrożenie zmian do... 1 kwietnia 2022 r. Gdyby nie powaga sytuacji, można by pomyśleć, że to taki delegowany Prima Aprilis. No cóż, głosowanie w Sejmie to nie koniec procedur dla projektu. Można również mieć nadzieję (oby nie płonną), że sytuację zrównoważy nieco dobrze przemyślane i realne dofinansowanie do domowych magazynów energii, które zachęci prosumentów do szerszego stosowania tej technologii. Jednak zanim tak się stanie (i jeśli się stanie) przed nami sporo zawirowań rynkowych oraz ryzyko, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych straci wiarę w opłacalność inwestycji w OZE.
Rynkowi mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce poświęcono ostatnio wiele opracowań. Warto jednak zwrócić uwagę na najnowszy raport Forum Energii „Mikroinstalacje na zakręcie. Jak zapewnić przyszłość energetyce rozproszonej w Polsce?” – m.in. o nim wspominamy w tym wydaniu „PI”.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „Polskiego Instalatora”

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Instalacje grzewcze

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

INSTALACJE SANITARNE