Drukuj
Nadrzędna kategoria: Archiwum

Szanowni Państwo
W najnowszym wydaniu „Polskiego Instalatora” sporo miej­sca poświęcamy tematom związanym z fotowoltaiką i pompami ciepła – w kontekście kształtowania rozwoju rynku tych technologii, nowej edycji programu „Mój Prąd” oraz innych form systemowego wsparcia dla montażu odnawialnych źródeł energii czy termomodernizacji budynków.

Wobec zmian strategii w sposobie rozliczania prosumentów warto m.in. zastanowić się, jak w technicznym i praktycznym wymiarze można zwiększać autokonsumpcję energii produkowanej przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne oraz czy rozwiązania pozwalające na magazynowanie energii z prosumenckich instalacji PV, które obecnie uwzględniono w dofinansowaniu (choć raczej w skromnym zakresie), są w polskich warunkach opłacalne? A może warto zainteresować klientów innymi możliwościami racjonalizacji inwestycji lub zwiększenia wykorzystania wyprodukowanej energii?

Jedną z coraz popularniejszych opcji jest montaż pompy ciepła, która może zaopatrywać budynek w ciepło i chłód, korzystając z energii wyprodukowanej przez przydomową instalację fotowoltaiczną. Rozwiązanie to coraz częściej brane jest pod uwagę także przez właścicieli istniejących budynków (nierzadko kilkudziesięcioletnich), które mają być poddane modernizacji. Jednak dobór pompy ciepła do takiego obiektu wymaga szczególnej staranności i zwykle szeregu innych działań, aby inwestycja była zadowalająca pod względem energetycznym, komfortu cieplnego i kosztów eksploatacji. Dlatego zagadnieniu temu poświęcamy odrębny cykl artykułów z praktycznymi wskazówkami od projektanta specjalizującego się w instalacjach z pompami ciepła.

Swoją drogą – realna wartość dofinansowania, jakie można uzyskać na termomodernizację np. w ramach programu NFOŚiGW „Czyste Powietrze”, mocno spadła wobec wysokiej inflacji i konieczne są w nim zmiany. Przedstawiciele branży budowlanej – organizacje zrzeszone w POBE uważają, że konstrukcja tego programu w obecnej formie w istotny sposób ogranicza możliwość termomodernizacji budynków oprócz wymiany źródła ciepła (co może zniechęcać do montażu pompy ciepła). Podjęli już w tej sprawie konkretne działania.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „PI”

 

Z ŻYCIA BRANŻY

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Instalacje grzewcze

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

PRAWO I FINANSE

INSTALACJE SANITARNE