envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Szanowni Państwo

Wszyscy jesteśmy mocno zaniepokojeni skalą podwyżek cen energii oraz coraz bardziej rozkręcającą się inflacją, widoczną w każdym obszarze. Kredyty nie są już tak dostępne jak jeszcze niedawno i coraz większa grupa obecnych i potencjalnych kredytobiorców obawia się, czy będzie w stanie je spłacać. Pogarsza się sytuacja finansowa wielu osób. Nic więc dziwnego, że spada apetyt na inwestycje w budownictwie. A przecież przed nami nie tylko wyzwania związane z nowym, nisko- czy zeroemisyjnym budownictwem, ale też „fala renowacji”.

Na pocieszenie można dodać, że wreszcie, z rocznym opóźnieniem, do Polski wkroczył Krajowy Plan Odbudowy – za 9,2 mld euro, przy czym nie jest to już program zwalczający skutki pandemii Covid. Pojawił się po wielu odsłonach kryzysu w energetyce i inwazji Rosji na Ukrainę i – co podkreślają specjaliści – szczególnie w obszarze transformacji energetycznej widoczne jest, że zmobilizował nasz rząd do wypracowania niezbędnych kierunków reform: pogłębionej analizy wyzwań, oceny sposobów ich zniwelowania, przeprocedowania zmian prawnych w konkretnych ramach czasowych. Tym niemniej jest określany planem minimum.

Mamy również kolejne, mniej lub bardziej oczekiwane reakcje. Znacząco rosnące ceny tradycyjnych nośników energii skłaniają wielu właścicieli budynków do poszukiwania alternatywy w OZE – często jednak takiej, która jest przystępna cenowo na poziomie inwestycji, a zarazem pozwala zauważalnie obniżyć koszty eksploatacji. Jest też bezpieczna w kontekście pewności zaopatrzenia w energię czy paliwo niezbędne do funkcjonowania urządzeń grzewczych. Nietrudno zauważyć, że właśnie na tym polu wśród przedstawicieli naszej branży wciąż ścierają się dwie koncepcje: entuzjastów stosunkowo szybkiej i niemal pełnej elektryfikacji w ogrzewnictwie z maksymalnym udziałem OZE oraz zwolenników miksu energetycznego i rozwiązań hybrydowych (zwłaszcza w odniesieniu do starszych budynków). Niewątpliwie w tej kwestii warto rozpatrywać różne scenariusze.

Zapraszam do lektury
Joanna Jania, redaktor naczelna „PI”

Z ŻYCIA BRANŻY

  • „Nowe wyzwania i szanse rynku pomp ciepła w Polsce” – X Kongres PORT PC za nami
  • „Przyszłość ciepłownictwa w nowym systemie energetycznym” i 20-lecie EHI
  • Przyszłość kotłów gazowych – fakty i sensacje – Janusz Starościk, SPIUG
  • Wydłużony okres ważności świadectw kwalifikacyjnych
  • Milion mikroinstalacji w Polsce – czy sieć energetyczna nadąży za zmianami? – Mariusz Hudyga, Eaton
  • SkillsPoland 2022 – II edycja konkursu w Polsce
  • Paroc opublikował „Poradnik projektanta izolacji przemysłowych”
  • Panasonic uruchomił narzędzie do szybkiego doboru klimatyzacji domowej
  • Produkty i technologie

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Instalacje grzewcze

WENTYLACJA I KLIMATYZACJA

PRAWO I FINANSE

INSTALACJE SANITARNE

 


 

pi