envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











2 lipca 2014 r. zostało podpisane Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wchodzi w życie po trzech miesiącach od podpisania. Od 2 października 2014 r. wszystkie świadectwa energetyczne powinny być zatem przygotowywane zgodnie z nowym rozporządzeniem.


Nowe rozporządzenie podaje trzy wzory dokumentu:

  • dla budynku (mieszkalnego i niemieszkalnego),
  • dla lokalu niemieszkalnego,
  • dla części budynku będącej samodzielną całością techniczno-użytkową.

Dla lokalu oraz części budynku nie określa się wartości referencyjnej zużycia EP, ponieważ zgodnie z nowymi WT 2014 jest to możliwe tylko dla całego budynku.

Jak liczyć powierzchnię ogrzewaną lub chłodzoną

Wielkość zużycia energii przez budynek jest wyrażana w kWh/m2 · rok. Istotne zatem jest dokładne określenie powierzchni o regulowanej temperaturze (ogrzewanej lub chłodzonej) Af. Zgodnie z nową metodologią powierzchnię tę określa się według normy PN ISO 9836: 1997 Właściwości użytkowe w budownictwie. Obliczanie i określanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych. Sposób określania tej powierzchni dla budynków mieszkalnych jedno- i wielorodzinnych przedstawia tabela 1. 

Tabela 1. Sposób określania powierzchni o regulowanej temperaturze dla budynków jedno- i wielorodzinnych

Wysokość pomieszczenia w świetle Powierzchnia zaliczana do Af
równa lub większa od 2,20 m 100%
równa lub większa od 1,40 m, lecz mniejsza od 2,20 m 50%
mniejsza od 1,4 m pomijana

 

Dzięki dokładnemu określeniu sposobu wyznaczania powierzchni Af naprawiony został jeden z poważnych mankamentów poprzedniego rozporządzenia, w którym do jednego parametru przyporządkowane były aż trzy różne oznaczenia. Rozwiązany został również problem z pomieszczeniami, w których nie ma instalacji ogrzewania. W przypadku gdy temperatura w pomieszczeniu jest utrzymywana z zysków ciepła, to jest ono określane jako okresowo ogrzewane i jego powierzchnia wliczana jest do Af. Przykładem mogą być serwerownie w biurach czy inne małe pomieszczenia, które nie wymagają grzejnika, a ciepło w nich jest zapewnione np. z sąsiednich pomieszczeń.

Wdrażamy metodę zużyciową

Rozporządzenie wprowadza nowy sposób wyznaczania charakterystyki energetycznej, tzw. metodę zużyciową.

Ale o tym i o nowych wzorach świadectw charakterystyki energetycznej, a także o tym, czym różnią się one od wcześniejszych, przeczytasz w PI 9/2014

Marek Mickaniewski
Fot. Inga Frącz


 

pi