envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Kominek w instalacji grzewczejW dobie galopujących cen energii elektrycznej i paliw kopalnych inwestorzy podczas budowy czy modernizacji budynków mieszkalnych decydują się na dywersyfikację źródeł ogrzewania, łącząc kilka źródeł ciepła. Klasycznym przykładem takiego działania jest połączenie ogrzewania gazowego z kominkiem.

 

Połączenie z instalacją grzewczą

Prawidłowe działanie oraz długoletnią trwałość zdecydowanej większości kotłów dostępnych na naszym, i nie tylko, rynku uzyskuje się pod warunkiem zamontowania ich w instalacji grzewczej systemu zamkniętego – ciśnieniowego, do której nie ma dostępu tlen. Tymczasem powszechnie wiadomo, że kominki wymagają ze względów bezpieczeństwa instalacji otwartej.

Zabezpieczenia i polecany układ

Polskie przepisy zezwalają już na możliwość montażu kominków w układzie zamkniętym, pod warunkiem, że jest to specjalnie do tego celu przystosowany model wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak naczynie wzbiorcze oraz zawór bezpieczeństwa. Dodatkowo, kominek działający w obiegu zamkniętym musi być wyposażony w skuteczny system odprowadzania nadmiaru ciepła, gdy wystąpi awaria pompy obiegowej lub przerwa w dostawie prądu. Gdy temperatura wody w płaszczu przekroczy 95°C, system ten ma za zadanie nie dopuścić do jej zagotowania.

Kominka z systemem odprowadzania nadmiaru ciepła nie poleca się jednak do domów, w których korzysta się z własnej studni i w których jest zamontowany kompaktowy agregat hydroforowy ze zbiornikiem przeponowym o małej pojemności. W czasie zaniku napięcia w sieci hydrofor nie będzie w stanie dostarczyć do układu schładzającego więcej niż 10-15 l wody. Niestety, taka jej ilość nie wystarczy do skutecznego obniżenia temperatury wkładu.

Mogłoby się wydawać, że jedynym rozwiązaniem jest wykonanie instalacji kominka z płaszczem wodnym w otwartym systemie z odpowiednim kotłem, którego producent dopuszcza pracę w takiej instalacji.

Całe szczęście jest jeszcze inny sposób, który jest dużo lepszy, bezpieczniejszy i pozwala na współpracę kominka z kotłem gazowym pracującym w instalacji zamkniętej.

Autor: Jarosław Szymański

Fot. Makroterm

Jaki kominek do jakiego typu budynku wybrać, w jaki sposób magazynować ciepło z kominka i jak sterować układem można przeczytać w PI 11-12/2014.

 


 

pi