envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











stacja herzWprowadzone właśnie na nasz rynek stacje wymiennikowe firmy Herz to optymalne rozwiązanie do nowoczesnych obiektów mieszkaniowych i biurowych. Pozwalają znacząco obniżyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne, racjonalnie wykorzystać powierzchnię pod zabudowę systemu instalacyjnego, a przy tym zapewniają wysoki komfort przygotowania c.w.u.

 Nowe stacje wymiennikowe Kärnten (nr kat. 1 4008 36) to stacjonarne urządzenia do zabudowy mieszkaniowej, służące do przygotowywania c.w.u. w sposób dynamiczny oraz do zasilania instalacji ogrzewania etażowego w poszczególnych mieszkaniach czy biurach. W przeciwieństwie do zasobników c.w.u. stacje rozpoczynają pracę dopiero wtedy, gdy pojawi się zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Zapewniają jej stałą temperaturę oraz odpowiedni strumień, zarówno przy stałym, jak izmiennym lub wielokrotnym poborze. Urządzenia są specjalnie przeznaczone na rynek polski, uwzględniają więc wymagania naszego prawa budowalnego w zakresie instalacji c.w.u. i c.o.

Wśród licznych zalet nowych stacji wymiennikowych firmy Herz warto wymienić:

  • możliwość jednoczesnego przygotowania c.w.u i zasilania c.o.,
  • stałą temperaturę c.w.u. przy zróżnicowanym zapotrzebowaniu,
  • możliwość indywidualnego ustawienia parametrów stacji,
  • minimalne wymiary,
  • eliminacja zasobnika wody,
  • brak możliwości rozwoju bakterii Legionella,
  • wysoką odporność na osadzanie się kamienia kotłowego,
  • niską temperaturę wody powrotnej,
  • minimalne straty temperatury,
  • prostą obsługę,
  • wysoki komfort użytkowania.

Elementy stacji i dodatkowe wyposażenie

  • Regulator hydrodynamiczny. To centralny zespół stacji i jej najważniejszy element. Odpowiada za zapewnienie odpowiedniej temperatury c.w.u. wytworzonej dynamicznie przez stację. Jego modułem napędowym jest różnica ciśnienia przed i za regulatorem, spowodowana przepływem wody pitnej pobieranej przez użytkowników. Ta różnica ciśnienia przenoszona jest na elastycznie zamocowaną membranę połączoną centralnie z trzpieniem. Parcie na membranę powoduje jej elastyczne odkształcanie oraz przemieszczanie się trzpienia w regulatorze. Dzięki temu trzpień otwiera i zamyka dopływ czynnika grzewczego po stronie pierwotnej wymiennika ciepła.
  • Termiczny zawór obejścia. Wykonany jest z mosiądzu i pokryty chromem. Ma przyłącza z gwintami
    schemat herz
    Schemat pracy stacji wymiennikowej Kärnten. Elementy stacji: 1 – regulator hydrodynamiczny; 2 – termiczny zawór obejścia; 3 – ogranicznik temperatury powrotu; 4 – filtr zanieczyszczeń mechanicznych; 5 – głowica z kapilarą i czujnikiem zewnętrznym; 6 – płytowy wymiennik ciepła; 7 – złączka w miejscu zabudowy wodomierza; 8 – regulator różnicy ciśnienia z zaworem strefowym; 9 – złączka w miejscu zabudowy ciepłomierza
    zewnętrznymi. Na zaworze zabudowuje się ogranicznik temperatury powrotu, z którym razem tworzą tzw. mostek cieplny.
  • Ogranicznik temperatury wody powrotnej. Służy do regulacji temperatury wody powrotnej w węźle w zakresie 25-60°C. Ograniczenie i zablokowanie zakresu zadanej wartości jest możliwe dzięki oddzielnie zamawianym trzpieniom blokującym.Ogranicznik zabudowuje się na zaworze termostatycznym mostka cieplnego.
  • Filtr zanieczyszczeń mechanicznych. Ma przyłącza z gwintem zewnętrznym i jest wyposażony w sitko ze stali chromo-niklowej o otworach średnicy 0,5 mm.
  • Głowica z kapilarą i czujnikiem zewnętrznym. Dodatkowo reguluje temperaturę c.w.u. Zabudowuje się ją na regulatorze hydrodynamicznym.
  • Płytowy wymiennik ciepła E8TH-40. Wykonany ze stali nierdzewnej.
  • Regulator różnicy ciśnienia z wbudowanym zaworem strefowym. Jest regulatorem proporcjonalnym, bezpośredniego działania, czyli może pracować bez energii z zewnątrz. Jest przystosowany do zabudowy pionowej. Dostarczany z fabrycznie zadaną różnicą ciśnienia 23 kPa. Służy do stabilizacji różnicy ciśnienia w instalacji c.o. etażowego w mieszkaniach zasilanych przez stacje wymiennikowe. Zawór strefowy regulatora różnicy ciśnienia napędzany jest przez siłownik termiczny.
  • Siłownik termiczny. Jest sterowany przez regulator pokojowy w standardzie on/off. Dostarczany jest jako normalnie zamknięty. Stanowi wyposażenie dodatkowe. Zabudowuje się go na regulatorze różnicy ciśnienia.
  • Konsola montażu wstępnego. Składa się z kątownika montażowego z otworami oraz kulowych zaworów odcinających do wody grzewczej i wody pitnej. Możliwe jest zamocowanie jej do ściany. Podłączenie stacji mieszkaniowej do konsoli montażu wstępnego następuje przez wsunięcie króćców stacji w przyłącza konsoli i skręcenie złączek gwintowanych. Konsolę zamawia się oddzielnie.

Jak działa stacja

Dzięki zastosowaniu tzw. mostka termicznego, stacja jest zawsze gotowa na przygotowywanie c.w.u. Zapewniona jest bowiem minimalna cyrkulacja czynnika grzewczego, co przekłada się na jego odpowiednią temperaturę na wejściu. Po otwarciu przez użytkownika kurka z ciepłą wodą następuje przepływ wody zimnej przez wtórną część wymiennika ciepła, a jednocześnie różnica ciśnienia powstała po stronie wody pitnej regulatora hydrodynamicznego (tzw. PM Regler) powoduje otwarcie się regulatora po stronie wody grzewczej oraz przepływ czynnika grzewczego przez pierwotną część wymiennika ciepła. Czynnik grzewczy w części pierwotnej wymiennika przeponowo podgrzewa wodę pitną w części wtórnej. Zmiana wielkości strumienia wody zimnej (pitnej) powoduje zmianę wydajności przepływu czynnika grzewczego. Regulacja temperatury c.w.u. realizowana jest dzięki regulatorowi hydrodynamicznemu z głowicą termostatyczną z czujnikiem zewnętrznym. Czujnik ten zabudowany jest na wylocie c.w.u. z wymiennika ciepła. Głowica termostatyczna doregulowuje temperaturę c.w.u. do wartości zadanej na pokrętle głowicy. W celu ochrony stacji przed zanieczyszczeniami unoszonymi przez wodę grzewczą w stacji dodatkowo zabudowano filtr.
Stacja ma wbudowany ogranicznik wody ciepłej o wydajności 15 l/min. Minimalne ciśnienie na wejściu do stacji wynosi 2,5 bara.

Tabela 1. Parametry pracy stacji wymiennikowej dla różnej temperatury wody grzewczej
  Temperatura wody grzewczej 
60 70 75
strumień c.w.u. [l/min] 15 15 15
temperatura wody zimnej [°C] 10 10 10
Δp c.o. [kPa] 27 20 25
strumień c.o. [l/min] 850 730 730
temperatura c.w.u. [°C] 55 55 55
moc cieplna wymiennika [kW] 47 47 47

 

logo herz

HERZ Armatura i Systemy Grzewcze Sp z o.o.
ul. Artura Grottgera 58
32-020 Wieliczka
tel. 12 289 02 20
faks 12 289 02 46
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.herz.com.pl


Autor: Dariusz Odroń

Artykuł sponsorowany


 

pi