Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

czadowe domyKampania Czadowe Domy poświęcona jest ograniczeniu ryzyka zatrucia tlenkiem węgla i ma na celu uświadomienie zagrożenia i pokazanie, jak w prosty sposób zapobiec tragedii. Temat jest ważny, gdyż według danych PSP, w Polsce każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, pochodzącego z niesprawnych instalacji grzewczych, umiera około 100 osób, a 4 tysiące ulega zatruciu wymagającemu hospitalizacji.

Brak świadomości zagrożeń i odpowiednich zabezpieczeń

W lipcu b.r., podobnie jak w 2014 r., na zlecenie Honeywell firma ARC Rynek i Opinia wykonała badanie opinii publicznej pt. „Honeywell Safety Index”. Wzięło w nim udział 1000 Polaków w wieku od 18 do 60+ lat – próba odzwierciedla strukturę ludności Polski z uwzględnieniem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania. Przeprowadzone badanie pokazało, że świadomość zagrożeń wśród Polaków jest bardzo słaba. Aż 60% badanych nie wie, że zatrucie tlenkiem węgla może przytrafić się w ich domu. Podczas gdy 77% zadeklarowało posiadanie w domu urządzenia zasilane paliwem organicznym – gazem ziemnym, drewnem czy węglem. Blisko 2/3 jest nieświadomych, że z tych sprzętów może ulatniać się szkodliwy tlenek węgla. Szczególnie niepokojący jest fakt, że aż 28% Polaków twierdzi, że byłoby w stanie po zapachu rozpoznać ulatniający się czad. Tymczasem jest to gaz bezwonny, bezbarwny, a także nie ma smaku. Zatrucie nim może spowodować poważne zmiany w organizmie, a nawet śmierć, jeżeli poszkodowanemu nie zostanie udzielona pomoc.

Jak pokazało badanie, aż 83% Polaków, nie ma zainstalowanego detektora czadu w swoim domu. Jednocześnie 11% jako przyczynę braku takiego czujnika, podaje posiadanie czujnika dymu. Co więcej ponad 40% uważa, że sprawna wentylacja w domu wystarczy, aby całkowicie wyeliminować ryzyko zaczadzenia.

Niestety, zaledwie 54% badanych regularnie dokonuje przeglądów technicznych urządzeń, które mogą być źródłem tlenku węgla.

Kampania społeczna

Kampania Czadowe Domy to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, którego celem jest edukowanie społeczeństwa na temat możliwych źródeł tlenku węgla oraz zagrożeń związanych z tym trującym gazem. Ma ona również przekonać o konieczności regularnej kontroli i konserwacji systemu grzewczego i eksploatowanych urządzeń, sprawdzania kominów i otworów wentylacyjnych oraz o konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń w pobliżu wszystkich stwarzających ryzyko urządzeń – dobrej jakości detektorów tlenku węgla. Kampania skierowana jest do użytkowników i inwestorów, szczególnie do młodych osób, ale także – do instalatorów, którzy mogą tu odegrać istotną rolę doradców klienta. W tym roku w roli ambasadora występuje aktor Piotr Fronczewski, a we wcześniejszą edycję zaangażowana była fotograf Lidia Popiel. Merytoryczny patronat nad kampanią sprawuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, a patronat honorowy pełnią: Izba Gospodarcza Gazownictwa, Fundacja Edukacja i Technika Ratownictwa „EDURA” oraz Poselski Zespół Strażaków.

Detektory tlenku węgla – prawidłowy montaż

Aby detektor tlenku węgla działał najefektywniej, powinien zostać zainstalowany na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak aby jednocześnie był niedostępny dla dzieci. Urządzenia nie należy montować w miejscu, gdzie jego działanie może zakłócić przepływ powietrza, np. w pobliżu kratki wentylacyjnej. Czujnik nie powinien być również niczym zasłonięty, ani znajdować się w pozycji płaskiej, m.in. na blacie. Detektor czadu powinien znajdować się w pobliżu urządzeń, w których następuje spalanie, m.in. przy piecyku gazowym, kominku lub kuchence gazowej, ale w odległości nie mniejszej niż 2 metry. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzenia w sypialniach lub w bezpośrednim sąsiedztwie tych pomieszczeń. Wiele wypadków zdarza się, gdy domownicy śpią i nie są w stanie zareagować w przypadku pojawienia się niepokojących zjawisk. Firma Honeywell oferuje detektory tlenku węgla do zastosowań m.in. w domu, przyczepach kempingowych i na łodziach (detektory: XC70, XC100, XC100D). Urządzenia te charakteryzuje wysoka jakość wykonania, przystępna cena i spełnienie rygorystycznych norm bezpieczeństwa, co potwierdza certyfikat EN50291.

Opracowanie: redakcja PI na podstawie materiałów firmy Honeywell