envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa
6ISH to największe targi branżowe odbywające się co dwa lata we Frankfurcie nad Menem. To tam producenci pokazują swoje najnowsze rozwiązania, wyznaczając trendy na najbliższe lata. Na tegorocznych ISH firma Viessmann zaprezentowała całkowicie nową generację, znanego od wielu lat i wysoko ocenianego przez użytkowników, wiszącego kotła kondensacyjnego Vitodens 200.

Pełna gama produktów nowej generacji Vitodens obejmuje:

  • kocioł wiszący jednofunkcyjny;
  • kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem ze stali szlachetnej, o pojemności 42 l, ładowanym warstwowo;
  • kompaktowy kocioł stojący z wbudowanym zasobnikiem 100 l ładowanym warstwowo lub zasobnikiem 130 l z wężownicą;
  • kompaktowy kocioł z wbudowanym zasobnikiem o pojemności 170 l, ładowanym warstwowo, ale wyposażonym w dodatkową wężownicę umożliwiającą bezpośrednie podłączenie kolektorów słonecznych wspomagających produkcję c.w.u.

Dodatkowo, każde z tych urządzeń może mieć jedną z czterech mocy maksymalnych (11, 19, 25, 32 kW), dzięki czemu każdy klient znajdzie urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

7Większy zakres modulacji – innowacyjne rozwiązania
Przy wyborze kotła zawsze rodzi się pytanie, na jaki kocioł się zdecydować i dlaczego wybrać urządzenia danego producenta. Dlaczego akurat Viessmann i Vitodens 200? Co takiego jest w tym kotle, że jest on wyjątkowy? – Wystarczy spojrzeć na dane techniczne, by naleźć argumenty. Przede wszystkim zakres mocy, z jaką kocioł może pracować. Moc minimalna, niezależnie od wybranej mocy maksymalnej kotła, wynosi 1,9 kW, co powoduje, że kocioł idealnie potrafi się dostosować do chwilowego zapotrzebowania na moc cieplną, tym samym zmniejszając liczbę cykli pracy (tzw. taktowanie kotła). Skrajny zakres modulacji wynosi 1:19, co oznacza, że kocioł potrafi pracować z 1/19 mocy maksymalnej! Jest to wynik poza zasięgiem urządzeń firm konkurencyjnych.

Typowy układ dostarczania paliwa i powietrza potrzebnego do spalania składa się z armatury gazowej oraz wentylatora. Automatyka kotła, podając odpowiedni sygnał sterujący do wentylatora, wymusza jego pracę z bardzo konkretną prędkością obrotową, a na tej podstawie wylicza się, ile powietrza zostało podane do komory spalania, jednocześnie odpowiednio otwierana jest armatura gazowa, by podać właściwą ilość gazu. Taki system stosowany jest w większości urządzeń gazowych dostępnych na rynku. Niestety, nie jest on idealny. Im dłuższy przewód zasysający powietrze albo im dłuższy przewód spalinowy, tym opory przepływu robią się większe i w rzeczywistości, mimo zachowania właściwej prędkości obrotowej wentylatora, ilość doprowadzanego powietrza jest dużo niższa niż zakładana. Na pierwszy rzut oka wystarczyłoby wprowadzić odpowiednią korektę uwzględniającą długość przewodów powietrzno-spalinowych, ale na jakość spalania będzie miało wpływ także ciśnienie atmosferyczne czy też wysokość n.p.m., na jakiej kocioł jest zamontowany. Inżynierowie firmy Viessmann zastosowali zatem system kontrolujący jakość procesu spalania.

Przy takim rozwiązaniu, jeśli przez zwiększone opory przepływu dostarczane jest mniej powietrza niż to było założone, to, analizując skład spalin, kocioł jest w stanie łatwo to wykryć i wprowadzić odpowiednią korektę w ilości podawanego gazu. Trzeba jednak dodać, że choć system jest bardzo zaawansowany i gwarantuje najwyższą sprawność procesu spalania, jak również najwyższą czystość, to ma też swoje minusy. Największym jest to, że wraz ze zwiększaniem się oporów (czyli im dłuższe przewody) dostarcza się coraz mniej powietrza i proporcjonalnie coraz mniej gazu, a finalnie kocioł pracuje z mniejszą mocą niż było to planowane. Nie jest to problemem, gdy kocioł ma modulację 1:6 czy nawet 1:10, ale przy modulacji 1:19, gdy przy pracy na mocy minimalnej mamy płomień już na samej powierzchni palnika, jakakolwiek niedokładność może spowodować przegrzanie się palnika, a w konsekwencji jego zniszczenie. Dlatego też w najnowszych kotłach z serii Vitodens 200 na wlocie powietrza zamontowany jest teraz czujnik masowego natężenia przepływu powietrza. Dzięki temu automatyka w każdej chwili dokładnie wie, ile jest podawane powietrza, a na tej podstawie, ile należy podać paliwa, by proces spalania był najefektywniejszy. Jest to innowacyjny system niemający swojego odpowiednika w innych urządzeniach na rynku.

Wyższa czystość spalin
Oczywiście, za czystość spalin odpowiada także sam palnik i tu też nastąpiła bardzo duża zmiana. Nowoczesne techniki komputerowego symulowania przepływu mieszanki i kształtowania się płomienia pozwoliły tak zaprojektować otwory wylotowe palnika kotła Vitodens 200, by odpowiednio zoptymalizować temperaturę jądra płomienia, a dzięki temu zminimalizować emisję szkodliwych tlenków azotu.

8Nowy tryb pracy kotła
Innym ciekawym rozwiązaniem jest nowy tryb pracy kotła. Kotły standardowo wyposażone są w bardzo zaawansowaną automatykę pogodową, która idealnie wylicza parametr, jaki ma być podawany na instalację, aby ta mogła zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniach. Niestety, na polskim rynku nadal większość instalacji, w ramach mylnie pojmowanej oszczędności, wykonywana jest bez projektu. Instalacje te są przeważnie mocno przewymiarowane, gdyż instalator dobiera wielkość grzejników czy długość pętli na podstawie jakiś sobie tylko znanych przeliczników, niemających nic wspólnego z rzeczywistym zapotrzebowaniem. Oznacza to, że inwestor niepotrzebnie zakupił dużo większe (czytaj: droższe) elementy instalacji. Brak projektu oraz zły dobór elementów powodują brak możliwości szybkiego i bezproblemowego wyregulowania automatyki pogodowej.

W takich przypadkach instalatorzy, chcąc „ratować” instalację, przełączają automatykę w tryb sterowania stałotemperaturowego. Dodatkowo montują indywidualne sterowniki dla grzejników lub pętli ogrzewania podłogowego, działające na zasadzie włącz/wyłącz, pokazując klientowi, że to najbardziej komfortowe i oszczędne rozwiązanie, bo kocioł pracuje tylko wtedy, gdy w pomieszczeniach jest za zimno. Kocioł, owszem, załącza się zaraz po tym, jak otrzyma sygnał, a ponieważ instalacja jest wychłodzona, to kocioł niepotrzebnie natychmiast zwiększa swoją moc do maksimum, by po chwili wygrzać instalację do wysokiej temperatury i szybko osiągnąć wymaganą temperaturę w pomieszczeniach. Im będzie cieplej na zewnątrz budynku, tym zapotrzebowanie na ciepło będzie coraz mniejsze, a cykle pracy kotła będą się stawały coraz krótsze. Dla starszych instalacji, z rur o dużych średnicach i z grzejnikami żeliwnymi, problem był marginalny, gdyż duży zład wodny gwarantował odpowiednio długi czas pracy kotła. Obecnie, gdy instalacje są wykonywane z rurek o małej średnicy i wyposażane w grzejniki o małej pojemności wodnej, problem bardzo się unaocznił. Dodatkowo uwydatnia go wprowadzenie niższej temperatury w pomieszczeniach w okresie nocnym.

Celem zminimalizowania skutków takiego postępowania w kotłach Vitodens 2xx w trybie pracy stałotemperaturowej można zaprogramować aż trzy różne, stałe temperatury zasilania oraz czasy pracy, w których dana temperatura ma być utrzymywana. Dzięki temu, gdy przychodzi czas pracy z niższą temperaturą w pomieszczeniu (noc albo wyjście do pracy), kocioł obniża temperaturę zasilania, przez co chłodniejsza instalacja potrzebuje wydłużyć cykle swojej pracy, jednocześnie zmniejszając ich liczbę. W efekcie sprawność całego procesu wytwarzania ciepła jest cały czas utrzymywana na możliwie najwyższym poziomie.

Trwałość i bezpieczeństwo
Kotły Viessmann to także od lat najwyższa jakość materiałów konstrukcyjnych. Wymienniki ciepła wykonane ze stali szlachetnej warantują długowieczną, bezawaryjną pracę, a potwierdzeniem tego faktu jest 10-letnia gwarancja. Ponadto każdy kocioł Vitodens wyposażony jest w moduł komunikacyjny pozwalający użytkownikom z dowolnego miejsca na ziemi, przez internet, prowadzić zdalny nadzór nad instalacją grzewczą, wprowadzać zmiany temperatury czy czasów pracy, ale również „zaprosić” do swojej instalacji przedstawiciela firmy serwisowej, który na bieżąco będzie informowany o stanie kotła, konieczności wykonania przeglądu, zakłóceniach pracy czy usterkach. Wszystko to sprawia, że montując kocioł Vitodens serii 200, dostarczamy użytkownikom najnowocześniejsze i najbardziej ekonomiczne gazowe źródło ciepła. Jednocześnie zyskują oni gwarancję spokojnego snu, wiedząc, że ktoś czuwa, by w razie awarii urządzenia pospieszyć z natychmiastową pomocą.

16

 Viessmann sp. z o.o.

infolinia: 801 080 124
www.viessmann.pl


 

pi