envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementOgrze34wanie podłogowe jest dziś jednym z najczęściej stosowanych systemów grzewczych. Jego walorami są m.in. wygoda i komfort termiczny użytkowników oraz możliwe do osiągnięcia oszczędności w zużyciu energii. Aby taki system działał właściwie i spełniał oczekiwania w zakresie temperatury, musi być jednak wyposażony w odpowiednie akcesoria do sterowania, zapewniające m.in. łatwość obsługi.

Obecnie najbardziej popularna i funkcjonalna jest automatyka do zarządzania ogrzewaniem. Trudno się dziwić – wszak inteligentne systemy ogrzewania są już standardem w domach XXI w.

Listwa ecoFLOOR – serce systemu sterującego
O zaletach ogrzewania podłogowego dziś już nikogo nie trzeba przekonywać. Komfortowa i równomierna temperatura w pomieszczeniach, jaką dzięki niemu uzyskujemy, a także niskie koszty eksploatacyjne spowodowały, że ten sposób ogrzewania jest obecnie niekwestionowanym liderem wśród tego typu rozwiązań oferowanych na rynku. Aby jednak można się było w pełni cieszyć zaletami ogrzewania podłogowego, ważne jest, aby było ono wyposażone we właściwy system sterowania.

Oparte na automatyce sterowanie ogrzewaniem jest komfortowym rozwiązaniem, bowiem pozwala na zmianę temperatury w każdym momencie, z uwzględnieniem aktywności i oczekiwań użytkownika.

35! W przypadku urządzeń oferowanych przez firmę Arka, sercem systemu sterującego jest przewodowo-bezprzewodowa listwa ecoFLOOR. Jej głównym walorem jest to, że daje możliwość sterowania siłownikami termoelektrycznymi w aż ośmiu oddzielnych strefach! Użytkownicy chwalą sobie także łatwy i szybki montaż – można ją w prosty sposób zainstalować na ścianie lub w szynie DIN.

Jak działa listwa przewodowo-bezprzewodowa listwa ecoFLOOR? – Łącząc się z czujnikami bądź termostatami bezprzewodowo lub za pomocą przewodu, urządzenie to pobiera aktualne dane o temperaturze, jaka panuje w każdej ze stref/pomieszczeń budynku. Ponieważ jest to urządzenie nowoczesne, zaprojektowane na miarę XXI w., można je obsługiwać zdalnie. Taką możliwość daje nam moduł internetowy ecoNET300, który pełni także funkcję serwisową. Do listwy ecoFLOOR dedykowane są:

  • czujniki temperatury eSTER_x20 (bezprzewodowy) oraz ST EX1 (przewodowy),
  • termostaty eSTER_x40 (bezprzewodowy) oraz ecoSTER 40 (przewodowy),
  • siłownik termoelektryczny TTO o gwincie M30 x 1,5 i stopniu ochrony IP54.

Panel sterujący
Aby uzyskać jeszcze wyższy komfort użytkowy, do przewod36owo-bezprzewodowej listwy ecoFLOOR można dołączyć dotykowy panel sterujący z termostatem pokojowym (w panelu znajduje się czujnik temperatury). Do wyboru są panele w białej lub czarnej obudowie.

Panel podłączany jest do listwy przewodem. Jego niezaprzeczalnym walorem jest proste, intuicyjne sterowanie, które odbywa się za pomocą gestów – naciśnij, przytrzymaj, przesuń. Warto także zwrócić uwagę na doskonałe parametry nowoczesnego procesora ARM, w który panel ten został wyposażony.

Panel umożliwia m.in. podgląd na wszystkie termostaty podłączone pod listwę ecoFLOOR oraz ewentualną zmianę ich parametrów. Przy jego użyciu można ustawić pracę systemu ogrzewania w następujących trybach: dzień, harmonogram dzień, noc, harmonogram noc, wyłączony (temperatura antyzamarzania), harmonogram.

Czuj37niki temperatury to podstawa
Oczywiście, czujniki temperatury umieszczamy w każdym z pomieszczeń kolejnej strefy grzewczej. W celu zapewnienia poprawności pomiarów, czujniki należy zamontować na wysokości 1,5 m nad posadzką.

To czujniki mierzą temperaturę i to właśnie na podstawie uzyskanych za ich sprawą informacji, system „podejmuje” dalsze decyzje dotyczące regulacji temperatury ogrzewania. Aby czujniki działały właściwie, muszą być jednak spełnione pewne warunki dotyczące wilgotności i temperatury otoczenia. Warto pamiętać, że pracę czujników może zakłócić nadmierna wilgoć. Źle pracować mogą także w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Optymalna dla nich temperatura pracy wynosi od 5 do 35 stopni Celsjusza.

W systemie oferowanym przez firmą Arka do wyboru są czujniki bezprzewodowe (eSTER_x20) lub przewodowe (ST EX1). W ich obudowie znajduje się element pomiarowy typu NTC 10K. Czujniki bezprzewodowe przesyłają sygnał radiowy w paśmie ISM bezpośrednio do listwy ecoFLOOR. Przewodowe – mają wewnątrz zaciski do podłączenia przewodu łączącego czujnik z listwą.

Termostaty z wyświetl38aczem LCD
Zadaniem termostatów jest utrzymanie temperatury pokojowej na zadanym poziomie, a zatem takim, który jest komfortowy dla użytkowników. W przypadku przekroczenia oczekiwanych wartości, komunikują się one z przewodowo-bezprzewodową listwą ecoFLOOR, sterując w ten sposób otwarciem lub zamknięciem siłowników.

Termostaty oferowane przez firmę Arka są bardzo łatwe w obsłudze. Zostały one wyposażone w wyświetlacz LCD z podświetleniem oraz przyciski dotykowe. Z ekranów tych można odczytać informacje o temperaturze aktualnie panującej w pomieszczeniu, trybie pracy systemu grzewczego oraz bieżącym czasie. Termostaty informują także o ewentualnych stanach alarmowych. Są dostępne w wersji bezprzewodowej (eSTER_x40), zasilanej bateryjnie, oraz przewodowej (ecoSTER 40).

Platforma econet24.com
Warto wspomnieć, że producent udostępnia swoim klientom również zdalną platformę serwisową econet24.com.

Znajduje się na niej wizualny podgląd stanu pracy wybranego urządzenia grzewczego w postaci liczb i wykresów, a także historia danych i alarmów. Za pośrednictwem platformy, korzystając z komputera, tabletu lub smartfona, można zdalnie zarządzać pracą urządzeń, modyfikując parametry poszczególnych obiegów grzewczych.39


 

pi