envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Tomasz Podleś

 

     W budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym coraz częściej wykorzystywane są urządzenia grzewcze dostarczające odpowiednią ilość ciepła oraz/lub chłodu, które są całkowicie schowane w podłodze. Takie grzejniki nazywamy kanałowymi elementami grzewczymi, chłodzącymi lub grzewczo-chłodzącymi.

 

     Kilkanaście lat temu grzejniki kanałowe można było spotkać jedynie w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach lub innych obiektach wielkopowierzchniowych. Obecnie – z uwagi na bardzo dużą ilość przeszkleń ścian zewnętrznych o powierzchni przekraczającej zdecydowanie 20% całkowitej powierzchni danej przegrody – coraz częściej są one instalowane w budownictwie jednorodzinnym wzdłuż całej szerokości przeszkleń.

 

 

2013-05-10-1

1. Grzejniki kanałowe często są montowane przy dużych powierzchniach przeszkleń zewnętrznych

 

 

 

 

 

Budowa grzejnika kanałowego

 

     Podpodłogowe urządzenie grzewcze składa się z obudowy, tzw. wanny, wykonanej ze stali ocynkowanej, która może być pomalowana od środka na kolor czarny, albo z blachy ze stali nierdzewnej. Grzejniki z wanną ze stali nierdzewnej przede wszystkim powinny być stosowane w pomieszczeniach, w których są niekorzystne warunki wilgotnościowe lub podwyższona wilgotność. Wewnątrz takiej obudowy, na prawie całej jej długości, znajduje się miedziany przewód średnicy 15 mm, na obwodzie którego przymocowane są aluminiowe lamele (fot. 2). Można także spotkać grzejniki z zamontowanym wentylatorem osiowym, który wspomaga wydajność cieplną urządzenia (fot. 3), oraz dodatkowymi elementami, takimi jak: elastyczne przewody podłączeniowe do instalacji centralnego ogrzewania, blacha maskująca podłączenia wykonane z tego samego materiału, co wanna, płyta montażowa, np. pilśniowa. Od strony króćców podłączeniowych wymiennika ciepła, na krótszym boku oraz na dwóch dłuższych bokach obudowy wanny, są przygotowane do wyłamania przepusty na przewody centralnego ogrzewania (fot. 4). Dodatkowym elementem, ale bezwzględnie koniecznym przy dostarczaniu ciepła z podłogi, jest też kratka maskująca, którą wykonuje się z różnych materiałów.

 

 

2013-05-10-2

2. Grzejnik kanałowy bez wentylatora

 

 

2013-05-10-3

3. Grzejnik kanałowy z wentylatorem osiowym

 

 

2013-05-10-4

4. Przepusty do wyłamania umieszczone na bokach obudowy

 

 

Naturalny lub wymuszony przepływ powietrza

 

     Przepływ powietrza w grzejnikach podłogowych może odbywać się w dwojaki sposób. Pierwszy to konwekcja naturalna lub grawitacyjna, polegająca na tym, że chłodne powietrze swobodnie przepływa od dołu do góry grzejnika, ogrzewa się i unosi w pomieszczeniu. Ruch ten wywołany jest przez tzw. efekt kominowy i jest on tym silniejszy, im wyższy jest sam grzejnik.

 

     Drugi sposób przepływu powietrza wymaga zainstalowania w środku grzejnika wentylatora osiowego lub promieniowego. Wentylator powoduje zwiększenie prędkości przepływu powietrza przez urządzenie grzewcze, co przekłada się na zwiększenie jego wydajności cieplnej. Proces ten nazywa się konwekcją wymuszoną. Oddawanie ciepła bezpośrednio do powietrza w niemal 100% zapewnia bardzo wysoki komfort ogrzewania. Powietrze szybciej się nagrzewa, a dzięki wymuszonemu obiegowi doskonale miesza się w całym pomieszczeniu.

 

 

Rodzaje grzejników kanałowych

 

     W ofercie producentów można spotkać następujące typy podłogowych urządzeń grzewczych:

– grzejnik kanałowy bez wentylatora – wyposażony jedynie w miedziany wymiennik ciepła wraz z aluminiowymi lamelami, który jest umieszczony centralnie na środku szerokości wanny; wzdłuż całego wymiennika, po obu jego stronach, zamontowane są tzw. „kierownice” powietrza wspomagające naturalny ciąg kominowy;

– grzejnik kanałowy z wentylatorem – ma wszystkie elementy jak wyżej opisany plus wentylator osiowy umieszczony wzdłuż całej długości wanny; aby wszystkie elementy zmieściły się w obudowie, wymiennik ciepła nie jest umieszczany centralnie, ale bliżej jednej ze ścian wanny; element wspomagający przepływ powietrza jest montowany po drugiej stronie (fot. 5).

 

 

2013-05-11-1

5. W grzejnikach z wentylatorem wymiennik ciepła jest umieszczany niesymetrycznie

 

 

 

O funkcjach podłogowych urządzeń grzewczych, sposobach ich regulacji i aspektach technicznych i użytkowych można przeczytać w PI 05/2013.

 


 

pi