envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Zróżnicowanie materiałowe i konstrukcyjne grzejników dostępnych na naszym rynku nie przekłada się tylko na odmienność ich cech użytkowych, wyglądu, efektywności czy sposobu oddawania ciepła. Każdy rodzaj grzejników może mieć również specyficzne wymagania w zakresie doboru, montażu i regulacji.


Różne materiały – różne konstrukcje

W nowych domach jednorodzinnych obecnie najczęściej stosuje się grzejniki stalowe, tzw. płytowe, wykonywane ze zgrzewanych płyt z blachy, wewnątrz których są pionowe i poziome kanały, którymi przepływa gorąca woda. Do płyt mogą być przymocowane arkusze faliście wytłoczonej blachy, czyli tzw. ożebrowanie, zwiększające moc grzejnika o blisko 60%.

Grzejniki aluminiowe mają zupełnie inną budowę. Są to zwykle elementy/człony ze stopu aluminium, odlewane ciśnieniowo lub wytłaczane. Ich malowanie odbywa się dwuetapowo: najpierw metodą anaforezy nakładana jest ochronna warstwa lakieru, potem nakłada się lakier proszkowy nadający ostateczny wygląd. Większość producentów już na etapie produkcji łączy ze sobą po kilka-kilkanaście takich członów za pomocą specjalnych nypli, tworząc z nich jedną całość. Możliwe jest jednak w późniejszym czasie odłączenie poszczególnych członów lub dołożenie nowych.

Budowa przykładowego grzejnika miedziano-aluminiowego (Rys. Regulus-system)


Na rynku spotyka się także inną wersję grzejników aluminiowych zbudowaną z dwóch układów:
- wodnego – w postaci wymiennika z poziomych, miedzianych rur połączonych ze sobą pionowymi, miedzianymi kolektorami,
- oddawania ciepła – w postaci pionowych, aluminiowych lameli ściśle zespolonych z przewodami; stanowią one gęste ożebrowanie rur, tworzą liczne kanały konwekcyjne oraz pofalowaną powierzchnię ścian czołowej i tylnej grzejników.

 

Tomasz Podleś
Fot. otwierająca: Regulus-system

O charaktyce cieplnej, czynnikach istotnych przy doborze grzejników aluminiowych i miejscu montażu grzejników przeczytasz w PI 10/2013

 


 

pi