envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











sofath 2Wraz z rozwojem systemów grzewczych czerpiących energię z ziemi, obok pomp ciepła wykorzystujących glikol pojawiły się innowacyjne rozwiązania, w których ciepło jest przekazywane na zasadzie bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego. Na uwagę zasługują pompy ciepła marki Sofath oferującej bezglikolowe systemy, w których energia jest odzyskiwana z gruntu za pośrednictwem czynnika R410A.

 

Czynnik roboczy i jego znaczenie

W przypadku geotermalnych pomp ciepła przepływ energii odbywa się w zamkniętym obiegu między dolnym źródłem (grunt, woda), a górnym (układ grzewczy budynku). Dlatego istotne znaczenie ma rodzaj czynnika roboczego. Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w pompach gruntowych jest glikol, jednak wiele niedogodności związanych z jego stosowaniem powoduje poszukiwanie innych, bardziej efektywnych możliwości. W bezglikolowych pompach ciepła Sofath czynnikiem roboczym jest wysokowydajny i bezpieczny R410A, który nie niszczy warstwy ozonowej i nie ulega degradacji, dzięki czemu nie ma konieczności jego okresowej wymiany jak w przypadku mieszaniny glikolu.

Bez glikolu, czyli jak?

Pompy ciepła Caliane marki Sofath wykorzystują technologię bezpośrednie parowaniewoda, w której gorący czynnik roboczy trafia do wymiennika płytowego i przekazuje swoją energię cieplną wodzie płynącej w układzie grzewczym budynku – ogrzewaniu podłogowemu, ściennemu, grzejnikom niskotemperaturowym. Skroplony czynnik wraca do kolektora gruntowego i powiela cykl. W tym systemie wymiennik gruntowy jest parownikiem, a więc w ułożonych w ziemi rurach krąży czynnik R410A, który w nich odparowuje. Dzięki wyeliminowaniu roztworu glikolu i dodatkowego wymiennika pośredniczącego w wymianie ciepła, uzyskuje się większą sprawność pompy ciepła.

sofath

Przewaga pomp bez glikolu

W urządzeniach wykorzystujących technologię bezpośredniego odparowania, w porównaniu do glikolowych, czynnik roboczy się nie starzeje, a więc nie ma konieczności jego wymiany. W konsekwencji koszty eksploatacji takiej pompy są niższe, a jej użytkowanie prostsze. System jest niezwykle wydajny, ponieważ nie występują straty ciepła na wymienniku i nie jest potrzebna dodatkowa pompa obiegowa wymagająca zasilania. Co więcej, według badań EHPA (European Heat Pump Association), wskaźnik efektywności sezonowej (SPF) pomp ciepła dzia- łających w systemie bezpośredniego odparowania jest wyższy niż w urządzeniach typu powietrze/ woda czy glikol/woda. Dodatkowo, mniejsza liczba elementów konstrukcyjnych w urządzeniach Sofath zapewnia większe bezpieczeństwo i wyższe wartości współczynnika efektywności COP. To sprawia, że pompy ciepła Caliane są bardzo wydajnymi i sprawnymi systemami, zapewniającymi ogrzewanie budynku przez cały rok przy najniższych kosztach eksploatacji.

Pompy ciepła Caliane

Pompy ciepła Caliane występują w różnych wersjach mocy i charakteryzują się klasą energetyczną A++ w trybie grzania oraz do A+++ w instalacji z czujnikiem pomieszczenia. Istnieje możliwość łączenia pomp Caliane z innymi źródłami ciepła poprzez zasobnik buforowy, a także możliwość sterowania wieloma obiegami grzewczymi i budowy kaskad do 10 pomp ciepła.


System z pompą ciepła Caliane wyróżnia wysoka bezawaryjność, względnie niezmienna w okresie całego roku sprawność i wysoki współczynnik COP – do 4,74.


Zaawansowana konsola sterownicza z dużym, graficznym wyświetlaczem zapewnia przyjazne i intuicyjne sterowanie całą instalacją. Cicha praca urządzenia, a także nieabsorbująca obsługa mają znaczący wpływ na komfort użytkowania. Smukła obudowa i niewielkie gabaryty ograniczą do minimum miejsce niezbędne do instalacji, a modułowa konstrukcja pozwoli na optymalną aranżację pomieszczenia, generując oszczędność miejsca. Dzięki możliwości umieszczenia zasobnika c.w.u. lub buforowego obok lub pod pompą ciepła, można dowolnie wykorzystać przestrzeń.

Autor:Natalia Sitkowska

sofath 1


 

pi