envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement9aPolacy wybierają fotowoltaikę w trosce o środowisko i własny portfel. 96% użytkowników jest zadowolonych z decyzji o montażu paneli, a 37% myśli już o powiększeniu instalacji – wynika z pierwszego raportu Oferteo.pl o fotowoltaice. Największą przeszkodą na drodze do czystej energii jest biurokracja.

W ostatnich latach popularność przydomowych instalacji PV gwałtownie wzrosła. Coraz więcej właścicieli nieruchomości chce produkować własną energię elektryczną. Według danych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, z końcem 2019 r. w Polsce było już ponad 160 tys. mikroinstalacji. Oznacza to, że pod koniec ubiegłego roku panele zamontowane były na co 36. budynku mieszkalnym (prawie 3% domów). Natomiast moc zainstalowanej fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym dnia 1 sierpnia 2020 r. wyniosła 2261,347 MW, z czego 38,9% instalacji zostało podłączonych do PGE Dystrybucja, 29,6% do Tauron Dystrybucja, a 16,6% – Energi Operator. Wyniki badania* przeprowadzonego przez Oferteo.pl, największy polski serwis łączący poszukujących usług w zakresie dostawy i montażu fotowoltaiki z usługodawcami, pokazują, że głównym argumentem, który przekonuje Polaków do inwestycji w PV jest oszczędność. Na chęć ograniczenia kosztów energii wskazało aż 84% respondentów. Kolejne ważne powody to ekologia (57% badanych) oraz chęć skorzystania z nowoczesnych rozwiązań (30%). 8% uczestników badania zostało przekonanych do instalacji PV przez zadowolonych z tego rozwiązania znajomych.

9bWielkość instalacji
Aż 50% instalacji PV zamontowanych w 2019 r. miało moc 6-10 kWp. Taki zestaw produkuje około 600-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. 46% badanych zdecydowało się natomiast na instalację o mocy 2-5 kWp, co powinno dawać 200-500 kWh/rok, czyli zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne średniej wielkości gospodarstwa domowego.
Zestawy paneli, na które decydują się Polacy, zajmują zwykle powierzchnię od 21 do 30 m2 (25% badanych). Popularne są również mniejsze instalacje 11-20 m2 (23%) albo te nieco większe 31-40 m2 (17%). Co ciekawe, w ubiegłym roku aż 18% badanych zamontowało na swojej posesji panele, które zajmowały powyżej 41 m2.

Formalności zniechęcają do ekologii?
Inwestorzy pytani o to, co w całym procesie sprawiło im najwięcej trudności, najczęściej wskazywali biurokrację. Walkę z formalnościami źle wspomina aż 29% badanych. Wiele wysiłku wkładano także w znalezienie odpowiedniego wykonawcy oraz wybór sprzętu.
Znaczna część osób, które w ostatnim czasie zdecydowały się na montaż paneli PV, przyznała, że wybór wykonawcy przysporzył im wielu trudności. Obecnie na rynku pojawia się jednak coraz więcej firm specjalistycznych. Wielu wykonawców pomaga w doborze odpowiedniego sprzętu, określeniu zapotrzebowania energetycznego, a nawet załatwieniu formalności i dofinansowania. Odpowiednio wybrany specjalista może więc pomóc uporać się ze wszystkimi najbardziej problematycznymi kwestiami w całym procesie – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.
Badanie pokazało, że pomimo pewnych ograniczeń, aż 96% osób, które rozpoczęły produkcję własnej energii, jest z tego zadowolonych. 37% deklaruje, że w przyszłości planuje rozbudować swoją instalację.

 

Cały raport do pobrania tutaj: www.polskiinstalator.com.pl

* Badanie ankietowe wykonane w sierpniu 2020 r. metodą CAWI* Badanie ankietowe wykonane w sierpniu 2020 r. metodą CAWIna próbie 696 osób.


 

pi