envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement134Pomiary laboratoryjne wykonane przez zespół dr Uliego Würfela w instytucie Fraunhofer ISE potwierdzają: ogniwa fotowoltaiczne na bazie perowskitów polskiej firmy Saule Technologies mogą pracować z wydajnością 25,5% w warunkach eksploatacji przy zastosowaniach IoT. Pomiary wykonano przy oświetleniu białym, światłem LED o zimnej barwie i natężeniu 1000 luksów, co odzwierciedla rzeczywiste środowisko komercyjnego zastosowania tych urządzeń.

Wyniki badań otwierają nowe możliwości biznesowe dla firmy Saule Technologies. Elastyczne perowskitowe ogniwa PV doskonale nadają się do zasilania urządzeń elektronicznych w pomieszczeniach, w warunkach słabego światła, co czyni z nich idealne rozwiązanie do szeregu zastosowań Internetu Rzeczy (IoT). Za pośrednictwem IoT sieć internetowa wychodzi poza komputery i smartfony, obejmując szerszy zakres urządzeń, które gromadzą, generują i przesyłają informację pomiędzy sobą. Co bardzo ważne, ta futurystyczna technologia jest gotowa do wykorzystania na rynku, a Saule Technologies jako pierwsza firma na świecie była w stanie przenieść proces produkcji ogniw z etapu badań i rozwoju na pełnowymiarową linię produkcyjną.

Nasza pierwsza fabryka już dziś drukuje urządzenia perowskitowe odpowiednie dla sektora IoT. Po pomyślnym rozpoczęciu etapu komercjalizacji jesteśmy gotowi, by zwiększyć skalę naszej działalności. Nadszedł czas na budowę nowych fabryk o znacznie wyższych zdolnościach produkcyjnych na całym świecie. – powiedziała dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i dyrektor ds. technologii w firmie Saule Technologies.

Potencjał technologii wychodzi jednak daleko poza rynek IoT. Ogniwa perowskitowe mogą również służyć za znakomite źródła energii dla sektorów BIPV, BAPV, e-mobilności i wielu innych. Przykładem jest rozwiązanie wprowadzane na skalę komercyjną przez firmę Skanska. Obejmuje ono pokrywanie elewacji budynków biurowych półprzezroczystymi ogniwami słonecznymi na bazie perowskitów.

Spółka Saule Technologies uzyskała dofinansowanie NCBR w ramach projektu „Wysokowydajne ogniwa słoneczne perowskitowe do zastosowań w warunkach słabego oświetlenia” POIR.01.01.01-00-1482/19.

Źródło: PAP


 

pi