envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementRozwój nowoczesnych technologii daje nam coraz większe możliwości poprawy wydajności energetycznej istniejących domów. Przykładem jest rozwiązanie, jakie zastosował w swoim domu Ralph Seewald, dyrektor zarządzający firmy Taconova. Połączenie gruntowej pompy ciepła z modułem świeżej wody TacoTherm Fresh Mega2 oraz pompą cyrkulacyjną TacoFlow2 eLink zapewniło wysoką efektywność energetyczną systemu c.o. i c.w.u., niższe koszty eksploatacyjne i komfort termiczny w całym budynku.25

Od czasu, kiedy rodzina Ralpha Seewalda wprowadziła się do urokliwego domu jednorodzinnego z lat 60., niedaleko Zurychu, regularnie modernizowała budynek pod kątem energooszczędności. Jedną z kluczowych kwestii była wymiana instalacji centralnego ogrzewania, bazującej na starym kotle olejowym z 1989 r. W poszukiwaniu nowoczesnego rozwiązania, właściciele domu zwrócili się do firmy Th. Inauen AG, wyspecjalizowanej w montażu przyjaznych dla środowiska systemów grzewczych.

Gruntowa pompa ciepła i dodatki
Po intensywnych konsultacjach okazało się, że idealnym wyborem w kontekście modernizacji systemu grzewczego w budynku będzie gruntowa pompa ciepła. W porównaniu z pompą ciepła typu powietrze-woda jest ona znacznie cichsza i mniej podatna na zakłócenia, a w dłuższej perspektywie również tańsza w eksploatacji. Do ogrzewania domu o powierzchni 260 m² wykorzystano urządzenie o mocy 12,8 kW i dwa zbiorniki o pojemności 600 l. Wydajność całego systemu dodatkowo zwiększają innowacyjne produkty firmy Taconova zastosowane w budynku, takie jak kompaktowy moduł świeżej wody i nowoczesna pompa obiegowa, obsługiwana bezprzewodowo za pomocą aplikacji.

Podgrzewanie wody dostosowane do potrz26eb
Dzięki zastosowaniu pompy ciepła w połączeniu z modułem świeżej wody TacoTherm Fresh Mega2, woda użytkowa jest teraz ogrzewana w trybie przepływu ciągłego. Zaopatrzenie w ciepłą wodę jest więc dokładnie dostosowane do bieżących potrzeb. Zapobiega to ewentualnym problemom higienicznym związanym z magazynowaniem ciepłej wody oraz eliminuje straty energii, które powstają w skutek magazynowania i utrzymywania stanu gotowości.

Urządzenie korzysta z ciepła z jednego ze zbiorników buforowych. Ze względu na efektywność energetyczną, w budynku zainstalowano oddzielnie zasilany zbiornik, z którego moduł wody użytkowej czerpie potrzebną energię. Jak wyjaśnia Ralph Seewald – Ma to tę zaletę, że zbiornik do systemu grzewczego nie musi pracować latem, kiedy ogrzewanie domu nie jest potrzebne. Oszczędzamy w ten sposób dodatkową energię.

Moduł TacoTherm Fresh Mega2 został zamontowany pionowo na ścianie w pobliżu zbiornika buforowego. Gdy rodzina potrzebuje ciepłej wody, kompaktowe urządzenie podgrzewa wodę pitną do ustawionej temperatury na zasadzie przepływowej. Zintegrowany wymiennik ciepła jest zawsze zasilany tylko taką ilością energii, jaka jest potrzebna do utrzymania stałej temperatury pobieranej wody. Zapewnia to maksymalną efektywność systemu. Woda w obiegu jest utrzymywana w temperaturze około 48°C. Ze względu na małą objętość rur, cyrkulacja odbywa się tylko wtedy, gdy jest to konieczne i wyłącza się, kiedy nie ma potrzeby, na przykład w nocy. Zasobnik ciepła jest ładowany w zakresie od 28 do 55°C, w zależności od temperatury zewnętrznej.

Wydajna pompa obiegowa
Aby zapewnić niezawodne i szybkie dostarczanie ciepła do wszystkich grzejników w domu, zastosowano pompę obiegową Taconova, która doskonale sprawdza się jako centralny element instalacji grzewczej. Transportuje gorącą wodę z kotła do poszczególnych grzejników i oddaje ją schłodzoną do ponownego podgrzania. – Wiele osób nie wie, że znaczna część działających dzisiaj pomp, to stare urządzenia, o dużych gabarytach zużywające mnóstwo energii – zauważa Thomas Inauen, właściciel firmy, która projektowała instalację.

Nowoczesne, wysokowydajne pompy obiegowe takie jak TacFlow2 eLink działają tylko wtedy, gdy jest to potrzebne i zużywają jedynie ułamek energii, której potrzebują starsze urządzenia. Model ten wyróżnia się nie tylko wysoką efektywnością energetyczną, przekładającą się na oszczędności dla użytkownika, ale także kompaktowym designem i wszechstronnością zastosowań.

Dzięki podwójnej izolacji nie ma konieczności uziemiania, a funkcja AutoUnlock i automatyczne odpowietrzanie zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Wysokość podnoszenia od 6 do 7 m, maksymalny przepływ objętościowy27 4,4 m³/h oraz zakres temperatur od 2°C do 110°C pozwalają na stosowanie pompy TacoFlow2 eLink w jedno- i dwururowych instalacjach grzewczych oraz systemach ogrzewania podłogowego i instalacjach solarnych.

Bezprzewodowa obsługa z aplikacją eLink
Żeby cały system pracował z maksymalną wydajnością przez długi czas, ważne jest prawidłowe dostosowanie ustawień i regularne sprawdzanie parametrów pracy. Pompa obiegowa TacoFlow2 eLink łączy się przez Bluetooth ze smartfonem lub tabletem dzięki intuicyjnej, łatwej w obsłudze aplikacji, co bardzo ułatwia instalatorowi pracę. Sterowanie, odczyt, klasyfikacja, protokołowanie, zapisywanie w pamięci, wysyłanie maili – wszystkie te operacje, a także wiele innych mogą być wykonywane bezprzewodowo przez fachowca obsługującego system.

Za pomocą aplikacji eLink można jednorazowo ustawiać dziewięć krzywych ciśnienia proporcjonalnego i stałego, co gwarantuje precyzyjne dostosowanie do instalacji grzewczej. Inne dostępne tryby pracy to stała liczba obrotów i funkcja ActiveADAPT. Ta ostatnia zapewnia wysoką efektywność energetyczną poprzez automatyczne dostosowanie wydajności pompy do wymagań danego systemu grzewczego.

Wydajnie, oszczędnie, cicho
Nowa instalacja w domu Ralpha Seewalda znakomicie sprawdziła się już w pierwszym sezonie grzewczym. Wszystko działa bezawaryjnie, a ponadto system pracuje bardzo cicho – podkreśla dyrektor zarządzający firmy Taconova.

Wpływają na to również dodatkowe elementy instalacji, takie jak separator powietrza i osadów TacoVent Twin. Zapewnia on trwałe oddzielanie powietrza, zanieczyszczeń i magnetytu oraz automatyczną wentylację systemu. W ten sposób zapobiega hałasom i szumom w instalacji, poprawia wydajność systemu grzewczego oraz zapobiega uszkodzeniom pompy obiegowej w wyniku pracy na sucho. Dzięki temu cała instalacja działa z maksymalną wydajnością, przy minimalizacji kosztów eksploatacyjnych.

Źródło: informacja prasowa Taconova


 

pi