envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementSytuacja rynkowa wymusza na206 maksymalizowanie zużycia energii wyprodukowanej przez instalację PV. Bardzo efektywnie można ją wykorzystać do ogrzewania budynku za pomocą inwerterowej pompy ciepła, najlepiej – pracującej na nowoczesnym, ekologicznym czynniku chłodniczym R290.

Do autokonsumpcji skłaniają m.in. stawki opłat za energię elektryczną. Za każdą zużytą kilowatogodzinę – do poziomu 2000 kWh – gospodarstwa domowe płacą według „zamrożonej” stawki z zeszłego roku. Za zużycie powyżej limitu naliczane są już opłaty podwyższone. Od 2023 r. gospodarstwa domowe płacą średnio 1,2 zł brutto za 1 kWh energii. Średnia dotyczy najpopularniejszej w Polsce taryfy G11 i zawiera opłaty za prąd, jego dystrybucję (ok. połowy ceny netto) i podatek VAT.

Maksymalne wykorzystanie energii z PV
Limit 2000 kWh obowiązuje wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce z kilkoma wyjątkami. Nie dotyczy jednak fotowoltaiki. Można zatem produkować i zużywać na potrzeby własne dowolną liczbę kilowatów energii bez żadnych opłat. Energię z PV warto szczególnie zużywać do ogrzewania czy chłodzenia budynku. To zwykle największa część rachunków za energię.

Najłatwiej zmniejszyć wydatki na energię korzystając z fotowoltaiki współdziałającej z nowoczesną, inwerterową pompą ciepła powietrze-woda. Bardzo dobre efekty daje połączenie urządzenia z ogrzewaniem podłogowym. Pozwala to maksymalnie wykorzystać energię z PV.

Propanowa pompa ciepła typu monoblok
Działająca od ponad 35 lat polska firma IGLOO stworzyła IGLOO MultiThermę – inwerterową, propanową pompę ciepła typu monoblok. Urządzenie zostało zaprojektowane do współpracy z ogniwami PV i systemami elektro-energetycznymi (SG Ready). Maksymalizuje ono autokonsumpcję energii, kiedy pojawia się nadwyżka produkcji z instalacji PV. Uruchamia wtedy wytwarzanie ciepła, aby zmagazynować je – w uproszczeniu – poprzez ogrzanie wody znajdującej się w zbiornikach c.o. i c.w.u. oraz w instalacji grzewczej.

! IGLOO MultiTherma zdobyła Złoty Medal na tegorocznych Targach ENEX, najważniejszej imprezie branży OZE w Polsce. Otrzymała również znak „Dobry Wzór” od Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, który promuje najlepiej zaprojektowane produkty na polskim rynku.

Pompa ciepła IGLOO MultiTherma służy zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym. Z powodzeniem stosowana jest w nowych domach jednorodzinnych i poddawanych termomodernizacji. Charakteryzuje się dużą elastycznością w procesie zaspokajania zapotrzebowania budynków na moc grzewczą.

Nominalna moc serii pomp ciepła IGLOO MultiTherma to 12, 17 lub 21 kW. Urządzenia pracują też przy wielokrotnie niższym zapotrzebowaniu na energię – aż do około 2 kW. Charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną (COP 5,55) i bardzo niskim poziomem hałasu (48 dB).208Kaskady pomp ciepła
Konstrukcja nowej pompy ciepła umożliwia także tworzenie wysokowydajnych układów kaskadowych. Są one wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia różnej wielkości budynków komercyjnych czy przemysłowych. IGLOO samodzielnie zaprojektowało w tym celu sterownik i stworzyło oprogramowanie zarządzające układem pomp.

207! IGLOO poszukuje instalatorów pomp ciepła. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie: www.multitherma.pl 


 

pi