envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementW ostatnich latach pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. W odpowiedzi na rosnące oczekiwania i potrzeby, w portfolio marki De Dietrich pojawiają się kolejne urządzenia, które znajdują zastosowanie zarówno w domach nowo wybudowanych, jak i tych starszych, gdzie modernizuje się system grzewczy. Jak optymalnie dopasować je do inwestycji?209

Dobierz moc210 ciepła
Przy wyborze pompy ciepła najważniejsze jest określenie mocy, która pozwala na komfortowe i ekonomiczne ogrzewanie budynku. Moc ta musi być ściśle dopasowana do faktycznego zapotrzebowania na ciepło budynku, w którym pompa ciepła będzie pracować, a także do konkretnych uwarunkowań. W przypadku budynków modernizowanych warto więc przeprowadzić audyt energetyczny uwzględniający ewentualne wcześniejsze renowacje (np. wymianę okien, docieplenie stropu itp.), które zmniejszyły obciążenie cieplne.

Pompa ciepła nie powinna być bowiem ani przewymiarowana pod względem mocy, ani niedowymiarowana. Przewymiarowanie sprawi, że koszt zakupu urządzenia będzie wyższy niż wynika to z potrzeb, a ponadto pompa ciepła będzie pracowała w krótszych cyklach, co zaburzy pracę systemu i może prowadzić do awarii. Z kolei niedowymiarowanie znacząco zwiększy koszty eksploatacji, a w niektórych sytuacjach spowoduje, że komfort cieplny będzie zbyt niski.

Weź pod uwagę zewnętrzne
Trzeba także pamiętać, że na działanie pompy ciepła wpływają warunki zewnętrzne. Gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo niska, efektywność pompy ciepła spada. Punkt biwalentny pokaże, kiedy konieczne jest wsparcie działania tego urządzenia innym źródłem ciepła. W zależności od tego, czy pompa ciepła jest jedynym urządzeniem zapewniającym ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową (c.w.u.), czy nie, stosuje się albo grzałkę elektryczną, która dostarcza dodatkowej mocy w sytuacji wysokiego obciążenia, albo tak konfiguruje system, żeby w odpowiednim momencie automatycznie zostało uruchomione dodatkowe, szczytowe źródło ciepła, np. zamontowany już wcześniej kocioł gazowy.211

Dobierz system grzewczy 212Przy wyborze pompy ciepła znaczenie ma także to, czy system grzewczy jest wyposażony w tradycyjne grzejniki czy ogrzewanie niskotemperaturowe – podłogowe lub ścienne. Pompa ciepła efektywniej działa w drugim przypadku. Oczywiście, przy doborze pompy ciepła zawsze bierze się pod uwagę, czy ma ona zapewnić zarówno ciepło, jak i ciepłą wodę użytkową, czy odpowiadać tylko za jeden obszar. Istotny jest tu więc również prawidłowy dobór zasobnika c.w.u. czy bufora wody grzewczej oraz innych elementów instalacji.

Pompy ciepła De Dietrich – do każdego typu inwestycji
W ofercie marki De Dietrich znajduje się duży wybór pomp ciepła przeznaczonych do celów ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej, zarówno typu split, jak i monoblok. Szeroki zakres mocy i różnorodność funkcji poszczególnych modeli sprawia, że każdy inwestor znajdzie urządzenie dopasowane do swoich potrzeb i preferencji.

Pompy ciepła Alezio S/Alezio S V200 R32. To jedne z najczęściej wybieranych pomp ciepła marki De Dietrich. Są to kompaktowe i proste w obsłudze pompy ciepła powietrze-woda typu split, które sprawdzają się zarówno w nowych domach, jak i w budynkach modernizowanych. Szeroki zakres dostępnych mocy sprawia, że można dobrać odpowiednie urządzenie Alezio S do różnego rodzaju inwestycji. W wersji V200 pompa ma zintegrowany podgrzewacz c.w.u. o pojemności aż 177 litrów, co zaspokoi potrzeby kilkuosobowej rodziny.

Pompa ciepła Modena.213 ekologicznym i energooszczędnym urządzeniem typu monoblok, przeznaczonym do wymagających instalacji. Spełnia wszystkie potrzeby nowo budowanych domów, a jednocześnie jest prosta w obsłudze. Pracuje na ekologicznym czynniku chłodniczym R32, osiągając wysoką wydajność w trybie ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (w trybie ogrzewania: klasa A+++/A++ zależnie od temp. zasilania 35/55°C). Jest wyposażona w panel sterowania umożliwiający zarządzanie licznymi funkcjami, w tym:

  • ogrzewaniem i chłodzeniem,
  • ładowaniem zasobnika c.w.u.,
  • ewentualną integracją z instalacją solarną i kotłem,
  • funkcją dezynfekcji termicznej,
  • trybem eco, trybem cichym i trybem wakacyjnym.

Pompa ciepła Strateo R32. To kolejna w ofercie De Dietrich pompa ciepła powietrze-woda typu split pracująca na czynniku chłodniczym R32, przeznaczona do celów ogrzewania, przygotowania c.w.u. oraz chłodzenia. Jest jednym z najnowszych urządzeń tej marki. Charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną (klasa A++ dla c.o. oraz A+ dla c.w.u.). Zintegrowany podgrzewacz ciepłej wody użytkowej o pojemności aż 190 litrów zapewnia wysoki komfort korzystania z ciepłej wody, a przemyślana konstrukcja sprawia, że urządzenie, pomimo zwiększonej pojemności zasobnika, nie zajmuje dużo miejsca. Dodatkowym atutem Strateo R32 jest bardzo cicha praca.

Pompa ciepła GSHP. Wartym uwagi214 w ofercie De Dietrich jest również gruntowa pompa ciepła GSHP, dostępna w szerokim zakresie mocy: od 5 do 27 kW. Jako dolne źródło ciepła dla tej pompy można wykorzystać grunt lub wodę gruntową. Urządzenie charakteryzuje się najwyższą klasą efektywności energetycznej dla ogrzewania: A+++. Jego zaletą jest także cicha praca.

! Wszystkie pompy ciepła z oferty De Dietrich są objęte długą, aż 5-letnią gwarancją.

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
Infolinia: 801 080 881
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.dedietrich.pl 


 

pi