envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa





54a

Niniejszy tekst prezentuje rozwiązania, dzięki którym można skutecznie wpłynąć na rozchodzenie się dźwięków w instalacjach sanitarnych i grzewczych.

W przypadku przewodów instalacji wody pitnej oraz grzewczej, oprócz izolacji redukującej hałas, konieczne jest zastosowanie izolacji zabezpieczającej przed stratami ciepła, skraplaniem pary wodnej, uszkodzeniem itp. Stosując miękkie, zamknięto-komórkowe materiały izolacyjne z PE, można jednocześnie spełnić oba te wymogi. Ważne jest tylko, aby miękki materiał izolacyjny okazał się trwale wytrzymały na wszelkie oddziaływania zewnętrzne oraz prace montażowo-wykończeniowe na budowie, które mogłyby doprowadzić do powstania mostków akustycznych (zdjęcie 1). Z tego względu właśnie, zaleca się stosowanie materiałów izolacyjnych z powierzchniami wytrzymałymi na rozerwanie (zdjęcie 2).

54b1. Zniszczona i niekompletna izolacja, która może przyczynić siędo powstania nienaprawialnych mostków akustycznych


54c
2. Elastyczna instalacja do wykonania łączonej izolacji akustycznocieplnej z powierzchnią odporną na rozerwanie wykonanąz folii

z tkaniny siatkowej i P

54d3. Przewody rurowe z izolacją cieplną i akustyczną
w szybie instalacyjnym

Wyróżnia się 4 sposoby montażu przewodów instalacji c.w.u. i c.o.:

  • przewody rurowe układane swobodnie w pustych przestrzeniach, takich jak szyby (studzienki) instalacyjne, instalacja w zabudo-wie suchej (zdjęcie 3),
  • przewody rurowe układane metodą tradycyjną, np. instalacja w zabudowie mokrej (zdjęcie 4a i 4b),
  • przewody rurowe w wylewce podłogowej (zdjęcie 5),
  • montaż natynkowy.

55a

55b

55c

4a. Tradycyjnie ułożone przewody rurowe z izolacją cieplną i akustyczną oraz wyizolowany akustycznie element zabudowy WC– przed zamurowaniem 4b. Tradycyjnie ułożone przewody rurowe z izolacją cieplną i akustyczną oraz wyizolowany akustyczni element zabudowy WC
– po zamurowaniu
5a. Przewody rurowe z izolacją cieplną i akustyczną w wylewce podłogowej – rozdzielone przewody z izolacją wykonaną
z użyciem
kompaktowych osłonek dźwiękoszczelnych Missel

Oprócz równomiernego ułożenia, pozbawionej luk izolacji, jaką uzyskuje się przez oklejenie miękką, odporną na rozerwanie, wyściełaną od wewnątrz taśmą klejącą i/lub zaklejenie miejsc styku specjalnym klejem, konieczne jest również zamocowanie wyizolowanych przewodów rurowych w sposób umożliwiający wyeliminowanie rozchodzenia się dźwięków.

Z wyjątkiem punktów stałych instalacji rurowej mocowanie to należy umieścić nad izolacją rur (zdjęcie 6). Szczególny przypadek stanowią prze-wody rurowe układane w wylewce podłogowej. Aby uzyskać możliwie jak najmniejszą wysokość wylewki, najlepiej zastosować rozwiązanie kompromisowe, polegające na ułożeniu izolacji cieplnej z jednej strony przewodów instalacji grzewczej, a więc asymetrycznie. Taka asymetryczna izolacja cieplna wykonana na konstrukcji nośnej stropu została przedstawiona na zdjęciu 5. Kompaktowa tuleja izolacyjna składa się ze specjalnego, szczególnie wytrzymałego kompozytu z PE, który z kolei zbudowany jest z odpornej na rozerwanie folii siatkowej, wyściółki z włókniny i pianki izolacyjnej. Rozwiązanie takie pozwala wykluczyć ewentualne uszkodzenia kompaktowych tulei izolacyjnych i powstawanie mostków akustycznych w podłodze, powodowane przez niezaizolowane rury. Stosując kompaktowe tuleje izolacyjne, można w krytycznych, patrząc od strony techniki budowlanej, przypadkach połączyć warstwę poziomującą z warstwą izolacyjną wyciszającą odgłosy kroków. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć wysokość wylewki podłogowej (zdjęcie 7), a więc jest bar-dziej ekonomiczne. W przeciwieństwie do izolacji o kształcie okrągłym, dodatkowo redukuje się w ten sposób odległość pomiędzy poszczególny-mi rurami, co pozwala uniknąć uszkodzeń pod-kładów cementowych powstających np. na skutek dużych obciążeń punktowych. Aby skutecznie wyeliminować powstawanie tego typu uszkodzeń, zaleca się ponadto przestrzeganie zasad układania instalacji przedstawionych na zdjęciu 5.

55d

5b. Przewody rurowe z izolacją cieplną i akustyczną w wylewce podłogowej – propozycje ułożenia rur
(kaltwasser – woda zimna, warmawasser
– woda ciepła)

55e 55f
6a. Mocowania eliminujące rozchodzenie się dźwięków – obejma mocująca nakładana na izolację dźwiękochłonną i cieplną 6b. Zaizolowana obejma kwadratowa do mocowania kompaktowych tulei izolacyjnych
na podłodze

Eliminacja rozchodzenia się dźwięków z instalacji kanalizacyjnych

56a

7. Ekonomiczna wylewka podłogowa z kompaktową tuleją izolacyjną Missel dla rur
o średnicy 12 mm i grubości izolacji 10 mm


W odróżnieniu od instalacji wody pitnej i instalacji grzewczych, instalacje kanalizacyjne z reguły nie wymagają izolacji cieplnej, lecz jedynie wytłumiającej dźwięki przenoszone przez konstrukcję.

Jednak w celu wyeliminowania wykraplania pary wodnej przewody rurowe wewnętrznych instalacji kanalizacyjnych, w ciepłych częściach budynku, powinny być wyposażone w izolację cieplną o właściwościach hamujących przepływ pary wodnej. Zaleca się zastosowanie klasycznej izolacji cieplnej w połączeniu ze zintegrowanymi elementami o właściwościach dźwiękoszczelnych. W przypadkach, gdy nie jest konieczne zastosowanie izolacji cieplnej, w celu wytłumienia dźwięków pochodzących z instalacji kanalizacyjnych i instalacji odprowadzenia deszczówki, można zastosować systemy izolacji akustycznej dla rur żeliwnych lub wykonanych z tworzywa sztucznego, występują one często w postaci pierścieni (kołnierzy) dla różnego rodzaju kształtek, nawet tych o bardzo skomplikowanej geometrii. W takim przypadku bardzo istotny jest sposób montażu izolacji – tzn. bez żadnych przerw i luk, dlatego zamyka się miejsca styku przez oklejenie ich uniwersalną, odporną na rozerwanie i wyściełaną włókniną taśmą.

Sprawdzonym i z sukcesem przyjętym na rynku rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć powstawania mostków akustycznych, jest izolacja ciągła wytłumiająca dźwięki przenoszone przez konstrukcję na całej długości rur.

Zamontowanie rury ściekowej bez mostka akustycznego i zamocowanie jej jedynie z użyciem skutecznego elementu mocującego, pozwala osiągnąć poziom ciśnienia akustycznego (w zależności od wielkości strumienia objętości cieczy w instalacji rurowej) o wartości od 12 do 15 dB(A). Poziom ten odpowiada w przybliżeniu jedynie emisji hałasu wytwarzanego przez instalację rurową. W przypadku ułożenia rur w sposób powodujący tworzenie się mostków akustycznych w pomieszczeniu, lub w obszarze stropu, poziom ciśnienia akustycznego wzrasta o ok. 20 dB(A) do 32 względnie do 35 dB(A). Przy takim samym mostku akustycznym, jak opisano wyżej, można drastycznie, tj. o 12 do 15 dB(A) zredukować emitowany hałas odbijany przez konstrukcję obiektu jako dźwięk powietrzny, przy zastosowaniu izolacji wytłumiających dźwięki przenoszone przez konstrukcję.

56b 56c
8. Mostek akustyczny powstały na skutek niekompletnie wykonanejizolacji akustycznej 9. Odporne na rozerwanie izolacje akustyczne MSA4 i MSA9 nadają się do zastosowania we wszystkich przedsięwzięciach budowlanych, wymagających szczególnej  wytrzymałości materiału

Mostki akustyczne są z reguły największe w okolicy stropu, w pozostałych miejscach udaje się je często eliminować lub minimalizować. Jeśli jednak podczas montażu instalacji (z przyczyn konstrukcyjnych) nie jest możliwe uniknięcie choćby małego mostka, należy założyć zwiększenie poziomu ciśnienia akustycznego o 5 do 10 dB(A). Dzieje się tak np. wówczas, gdy:

  • izolacja została wykonana w sposób niekompletny (zdjęcie 10),
  • instalacja rurowa przylega do profilu lekkiej ścianki budowlanej lub systemu szyn,
  • mocowania rur wykonano bez użycia gumowych podkładek.

56d

10. Uniwersalny system nośny dla wanien kąpielowych,brodzików prysznicowych i wanien SPA Elementy sytemu:
szyna
akustyczna z akustycznym kątownikiem mocującym, akustyczna stopa wspierająca, akustyczna taśma izolująca
od strony ściany
i od strony pomieszczenia a) montaż w stanie surowym; b) widok szczegółowy: akustycznykątownik mocujący

W przypadku wysokich obiektów budowlanych, takich jak np. wieżowce, w trakcie eksploatacji może okazać się, że wartości przepływu strumienia objętości cieczy wynoszą więcej niż 2 l/s. Zgodnie z zasadami akustyki emisja dźwięków wysyłanych przez konstrukcję w momencie podwojenia strumienia cieczy z 2 do 4 l/s pro-wadzi do zwiększenia poziomu ciśnienia akustycznego o ok. 3 dB(A). Dla bezpieczeństwa i zgodnie z doświadczeniem należy przyjąć jednak zwiększenie na poziomie ok. 5 dB(A). W przypadku występowania mostków akustycznych ze zwiększonymi wartościami poziomu ciśnienia akustycznego od 5 do 10 dB(A) w instalacjach rurowych (zdjęcie 9), dzięki zastosowaniu izolacji akustycznej można skutecznie zapobiec tworzeniu się mostków akustycznych. Izolacje składają się np. z folii z PE ze zintegrowaną tkaniną siatkową z PE i miękką wyściółką ze ściśle zespolonych włókien z tworzywa sztucznego. Taki rodzaj zespolenia stanowi nie tylko skuteczną ochronę dla wewnętrznej miękkiej i tym samym wytłumiającej dźwięki warstwy z tworzywa piankowego, lecz jest także odporny na rozerwanie. W efekcie nie ulega zniszczeniu w trakcie przedsięwzięć budowlanych wymagających szczególnej wytrzymałości materiału.

...pełna wersja artykułu w PI 11/12


 

pi