envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa24Nowe, specjalistyczne rozwiązania zwykle są droższe od standardowych, jednak w pewnych sytuacjach stają się niezastąpione, ponieważ pozwalają docelowo uzyskać najlepszy możliwy efekt. Opracowano je niejako w odpowiedzi na rozmaite sytuacje problemowe w technice instalacyjnej. Dzięki temu np. minimalizują nakład pracy i zużycie materiałów, istotnie ograniczają ryzyko awarii, ewentualne uciążliwości użytkowe lub „stratę” powierzchni przeznaczanej na rozwiązania instalacyjne.

W efekcie wyższy koszt ich zakupu jest rekompensowany przez dodatkowe korzyści. Trochę takich rozwiązań pojawiło się na rynku w ostatnim czasie – w artykule prezentujemy kilka przykładów.

Idealne przy awariach: uniwersalne złączki do rur wielowarstwowych
Większość instalacji w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych wykonuje się obecnie z rur wielowarstwowych PE-X/AL/PE-X lub PE-X/AL/PE-RT. Rury te łatwo się montuje i szybko można z nich wykonać całą instalację. Instalatorzy najczęściej prowadzą je pod posadzką lub w ścianach oraz w szachtach instalacyjnych. Problem w tym, że przewody z tworzyw sztucznych są trudne do zlokalizowania (tylko firma Bosch oferuje specjalny przyrząd elektroniczny, który pozwala wykryć takie rury w podłogach lub ścianach), przez co często dochodzi do ich uszkodzenia podczas prac remontowych lub wykończeniowych. Co wtedy zrobić? Do tej pory, aby naprawić uszkodzony odcinek, trzeba było odkuć przewód w posadzce wokół uszkodzonego miejsca, a następnie wyciąć uszkodzony odcinek rury, wykalibrować wnętrze przewodu i zainstalować dwuzłączkę. Podczas odkuwania posadzki (lub tynku – w przypadku uszkodzenia przewodu w ścianie) należało usunąć dość dużo materiału wokół przewodu. Obecnie jest już rozwiązanie alternatywne, które w takich sytuacjach świetnie się sprawdzi – firma GEBO wprowadziła na rynek nowy produkt, złączki Multigebo (z korpusem z najwyższej jakości stopu mosiądzu), które można stosować do łączenia rur wielowarstwowych różnych producentów.

Regulowane złączki zaciskowe Multigebo w zestawach naprawczych. Złączki te są przeznaczone do rur wielowarstwowych produkowanych zgodnie z normą DIN ISO 16836 i DIN EN ISO 21003 (typ M). Mają gwint zewnętrzny, zgodnie z normą DIN 10226-1 (ISO 7/1), do przejścia, przedłużenia i redukcji rur wielowarstwowych. Mogą być stosowane do łączenia rur rozprowadzających wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi (ciepłą lub zimną) oraz do napraw instalacji grzewczych ułożonych w ścianach i podłogach. Ich atutami jest łatwość montażu oraz uniwersalność zastosowań, która wynika z modułowej konstrukcji. 25
Złączki montowane są bez użycia pras i zaciskarek mechanicznych ręcznych lub elektrycznych – wystarczą dwa klucze płaskie lub nastawne. Dzięki temu, że możliwa jest regulacja ich długości, nie jest konieczne wykuwanie dużego otworu wokół uszkodzenia i odginanie przewodów w celu połączenia ich końców (czynności montażowe dokładnie pokazuje film instruktażowy zamieszczony w serwisie Youtube). 26a
Firma Gebo sprzedaje złączki w gotowych zestawach naprawczych dla rur wielowarstwowych o średnicy zewnętrznej 16 i 20 mm. Znajdujące się w zestawie tuleje wsporcze, służące do wzmocnienia przewodu rurowego od wewnątrz i zabezpieczenia go przed zgnieceniem podczas zaciskania złączki, pozwalają dopasować element naprawczy do różnych wielkości średnicy wewnętrznej rur. Firma pracuje obecnie nad wprowadzeniem na rynek kolejnych, większych rozmiarów korpusu złączki.

Jeśli chodzi o parametry pracy, to maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze dla złączki Multigebo wynosi 10 barów (dla temp. 20°C) oraz 6 barów (dla temp. 70°C), a maksymalna temperatura pracy to 95°C.

27Trudno dostępne grzejniki: bezproblemowe odpowietrzanie
Wraz z początkiem sezonu grzewczego duża część grzejników podłączonych do wodnych systemów c.o. zostaje zapowietrzona. Górna część grzejnika pozostaje chłodna i słychać strumień wody wypływajacej spod grzybka zaworu termostatycznego. Odpowietrzenie grzejnika nie jest skomplikowane, ale dla osób, które nie mają doświadczenia, lub dla ludzi starszych, może się to skończyć zalaniem podłogi lub ściany zanieczyszczoną wodą (która niekiedy także ma nieprzyjemną woń).

Stosowane powszechnie w grzejnikach płytowych, aluminiowych lub żeliwnych, odpowietrzniki ręczne mają standardową budowę. Aby przy ich użyciu odpowietrzyć grzejnik, korzysta się z kluczyka do odkręcenia iglicy odpowietrznika oraz specjalnego zbiornika z polietylenu do wyłapania wody tryskającej z końcówki odpowietrznika. Oczywiście, można też posłużyć się śrubokrętem lub małym, płaskim kluczem oraz łapać wodę w butelkę po wodzie mineralnej (uciętą). Końcówka odpowietrznika jest obrotowa – ustawia się ją w takim położeniu, aby strumień wody był skierowany do zbiornika (butelki). Opisane czynności są stosunkowo proste, jednak nie w przypadku wysokich grzejników dekoracyjnych i łazienkowych. W tych grzejnikach odpowietrzniki ręczne również znajdują się w ich górnej części, ale podstawienie zbiornika na wodę często jest bardzo utrudnione lub niemożliwe. Z pomocą użytkownikom przychodzi firma Marton Plus, która ma w swojej ofercie nowoczesne i zajmujące mało miejsca, bezobsługowe odpowietrzniki automatyczne.

Bezobsługowe, higroskopijne odpowietrzniki automatyczne Aladdin HV30 ½”. Odpowietrzniki te nie narażają użytkowników na żadne uciążliwości. Są łatwe w montażu, skuteczne i odporne na przecieki. Ich zastosowanie niewątpliwie redukuje ryzyko korozji na wewnętrznej powierzchni grzejników (zwłaszcza tych, które często się zapowietrzają) i pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Odpowietrzniki Aladdin można instalować na grzejnikach łazienkowych, we wszystkich systemach ogrzewania podłogowego i kanałowego oraz dla całej instalacji centralnego ogrzewania. Maksymalne dopuszczalne ciśnienie robocze to 16 barów, a maksymalna temperatura pracy wynosi 120°C. Po zamontowaniu odpowietrznik jest prawie niewidoczny na powierzchni grzejnika – widać jedynie chromowany, płaski, sześciokątny dysk niewielkich rozmiarów.

Pomysł odpowietrzników higroskopijnych oczywiście nie jest nowy. Są one produkowane już od wielu lat. Jednak odpowietrznik Aladdin działa nieco inaczej. Może pracować zarówno w położeniu pionowym, jak i poziomym, całkowicie bezobsługowo. Wewnątrz jego korpusu znajduje się polietylenowy pływak, którego podstawa ma oś. Pływak porusza się wzdłuż osi, doprowadzając wodę do elementu higroskopijnego. Z chwilą zwilżenia go wodą, natychmiast puchnie i zamyka w ten sposób wypływ wody na zewnątrz. W przypadku zapowietrzenia grzejnika suchy element higroskopijny kurczy się, co skutkuje wypływem powietrza z grzejnika na zewnątrz. Odpowietrznik ten warto polecać wszędzie tam, gdzie notorycznie dochodzi do zapowietrzania się grzejników, a w szczególności na ostatnich kondygnacjach budynków, w szpitalach, przedszkolach i szkołach. 28
29Umywalki z szafką: bez problemów z syfonem i zamknięciem wodnym
Większość przyborów sanitarnych wymaga zainstalowania zamknięcia wodnego, które zabezpiecza pomieszczenia sanitarne przed przedostawaniem się do ich wnętrza cuchnących i niebezpiecznych gazów z kanalizacji. Najlepszym zabezpieczeniem jest zastosowanie syfonu kanalizacyjnego. Niestety, tradycyjne syfony (butelkowe lub rurowe) montowane pod umywalką zajmują dość dużo miejsca. Umywalki wyposażone w postumenty i półpostumenty w pewien sposób ograniczają wielkość zastosowanego syfonu, ale największym problemem jest poprawne odprowadzenie wody z umywalek montowanych na szafkach, w które często wyposaża się nowoczesne łazienki. Szczególnie panie upodobały sobie takie rozwiązanie, gdyż umożliwia ono przechowywanie kosmetyków i różnych drobiazgów w łazience. W szafkach podumywalkowych zwykle znajduje się jedna lub dwie szuflady, w których producenci wykonują niewielkie wcięcia umożliwiające montaż syfonu rurowego lub butelkowego. Ich podłączenie do kanalizacji jest możliwe pod warunkiem wyprowadzenia podejścia kanalizacyjnego na wprost króćca odpływowego w syfonie (w osi syfonu). Niewielkie odstępstwa od osi przewodu (w lewo lub w prawo) można skorygować przy użyciu syfonu rurowego. Problem pojawia się, gdy instalator próbuje zamontować umywalkę wraz z szafką na ścianie obok oczka kanalizacyjnego lub oczka wyprowadzonego zbyt wysoko, albo w sytuacji, kiedy przewody kanalizacyjne są zamurowane, a ściana jest pokryta glazurą. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach może być wykorzystanie specjalistycznych produktów firmy Mc’Alpine.
Nowy zawór zwrotny na odpływie z umywalki WHB1-32 Mc’Alpine. Firma Mc’Alpine wypuściła na rynek kilka bardzo ciekawych produktów, w których zastosowała nowatorskie rozwiązanie zabezpieczające przed przepływem wstecznym i wydostawaniem się gazów do pomieszczenia. Wśród nich są polipropylenowe syfony umywalkowe (również z zaworem napowietrzającym), które mają zamknięcia z płaskiej gumy silikonowej. Nie wymagają one dodatkowego zamknięcia wodnego. Można je określić jako syfony dostarczające przestrzeni.

31WHB1-32 Mc’Alpine jest to syfon umywalkowy niski, o średnicy 1¼‘’, z samozamykającą się membraną silikonową. Jego całkowita wysokość to tylko 62 mm! Jak działa? – Otóż, podczas przepływu wody złączone ze sobą listki z gumy silikonowej rozchylają się, umożliwiając swobodny przepływ ścieków, a po opróżnieniu umywalki znów przywierają do siebie na całej powierzchni, zapobiegając przedostawaniu się gazów do pomieszczenia. Zastosowana wewnątrz syfonu guma silikonowa jest bardzo śliska i podobnie jak materiał syfonu (wysokiej jakości polipropylen) odporna na wysoką temperaturę i środki chemiczne stosowane w gospodarstwie domowym. Jej gładka powierzchnia istotnie ogranicza osadzanie się zanieczyszczeń, a ich usuwanie jest ułatwione dzięki specjalnej zaślepce umieszczonej od czoła przewodu odpływowego (należy ją uprzednio odkręcić). Dość duży zakres regulacji wysokości odpływu z syfonu pozwala na dopasowanie zamknięcia wodnego do wysokości odpływu od posadzki do otworu odpływowego w ścianie łazienki.

Zastosowanie minimalistycznego syfonu Mc’Alpine może być polecane także w łazienkach przystosowywanych do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim. Nie ma wówczas ryzyka uderzenia kolanem o syfon podumywalkowy (i potrzeby instalacji syfonu podtynkowego). Firma ma w ofercie całą gamę produktów opartych na wykorzystaniu tego nowoczesnego zamknięcia zabezpieczającego przed wydostawaniem się nieprzyjemnych zapachów. Są to m.in. wpusty podłogowe i syfony brodzikowe.

Oszczędność miejsca: kanalizacja bez spadków i pionów wentylacyjnych
Zapotrzebowanie na mieszkania w gęstej zabudowie miast lawinowo rośnie. Budownictwo wysokościowe w centrach miast przeżywa obecnie prawdziwy boom. W każdym wypadku, gdy właściciele budynków, architekci i inżynierowie sanitarni starają się zwiększyć do maksimum dostępną powierzchnię użytkową, wzrasta potrzeba odzyskania kolejnych centymetrów tradycyjnie przeznaczanych na wyposażenie techniczne budynków. Pozwalają na to najnowsze rozwiązania Geberit.

Technologia Geberit SuperTube – bez konieczności montażu pionu wentylacyjnego. Dzięki używanym od wielu lat kształtkom Geberit PE Sovent, piony kanalizacyjne w budynkach wielorodzinnych można wykonywać bez biegnących równolegle przewodów wentylacyjnych, gdyż kształtki zapewniają połączenie podejść kanalizacyjnych z pionem w hydraulicznie zoptymalizowany sposób. W 2014 r. na rynek trafiła kształtka Sovent w zmodernizowanej wersji: nowa technologia przepływu sprawia, że ścieki spływają obrotowo, naciskając na ściankę rury.

W ten sposób powstaje przepływ promieniowy ze stabilnym słupem powietrza. Przepustowość zmodernizowanych kształtek jest o 30% większa od poprzedniego rozwiązania. Pomimo dość małej średnicy (110 mm), pion kanalizacyjny podłączony do nowych kształtek Sovent zapewnia przepustowość ścieków na poziomie 12 l/s. Dla porównania: aby uzyskać taką samą przepustowość w rozwiązaniu konwencjonalnym, niezbędny jest pion kanalizacyjny o średnicy 160 mm oraz przewód wentylacyjny o średnicy 90 mm.

30Słup powietrza, który powstaje dzięki hydraulicznie zoptymalizowanym kształtkom, zachowuje swoją stabilność aż do punktu pierwszej zmiany kierunku. W chwili, gdy pion kanalizacyjny zmienia kierunek w poziomych odcinkach rur, dochodzi do zaburzenia przepływu powietrza. Aby zapewnić kompensację zmian ciśnienia w pionie, należy zastosować obejście wentylacyjne na tego typu odsadzce. Specjaliści firmy Geberit intensywnie pracowali nad rozwiązaniem zaburzenia hydrauliki przy zmianie kierunku przepływu. To zaowocowało nowatorską technologią Geberit SuperTube. Rozwiązanie obejmuje opisaną powyżej kształtkę Sovent, kolano Geberit PE Bottom Turn oraz kolano Geberit PE BackFlip. Oba te kolana to nowości, które zapewniają ciągłość słupa kolumny powietrza we wnętrzu pionu kanalizacyjnego przy zmianie kierunku jego przebiegu o 90°. Wraz z zastosowaniem kolana BackFlip ścieki ponownie zaczynają poruszać się ruchem dyspersyjno-promieniowym. Kolano BottomTurn jest z kolei montowane w miejscu, gdzie dochodzi do zmiany kierunku przebiegu rur z pionowego na poziomy. Umieszczony w zgiętym odcinku rurowym specjalny dzielnik przepływu sprawia, że przepływ dyspersyjno- promieniowy w pionie wentylacyjnym zmienia się przed zmianą kierunku przebiegu rur w przepływ warstwowy, dzięki czemu w odcinku poziomym nie dochodzi do załamania się kolumny powietrza. Następnie kolano BlackFlip przekierowuje ścieki na przepływ dyspersyjnopromieniowy. Kształt kolana sprawia, że ścieki poruszają się ruchem wirowym niezbędnym do przekierowania ich na przepływ dyspersyjno-promieniowy bez zakłócania kolumny powietrza.

32Technologia SuperTube zapewnia dużą oszczędność powierzchni, zarówno w przypadku pionowego pionu wentylacyjnego, jak i w przesunięciu poziomym. Pion wentylacyjny, który był dotychczas niezbędny przy zmianie ułożenia kanału, nie jest już potrzebny. Wykorzystanie rur o mniejszej średnicy i pominięcie pionów wentylacyjnych pozwala zastosować przepusty niskośrednicowe. Po zmianie kierunku na poziomy można użyć rur o długości do 6 m, bez jakiegokolwiek spadku, co jest dodatkową korzyścią. Dzięki temu zawieszenie sufitowe można umieścić w niewielkiej odległości od sufitu betonowego. Takie rozwiązanie pozwala na bardziej efektywne planowanie wysokości pomieszczeń. Technologia ma też kolejne zalety: zmniejsza się czasochłonność planowania i instalacji, gdyż system odprowadzający można prowadzić przy użyciu jednego pionu. Istotnie zmniejsza się również zużycie materiałów.

Oszczędność miejsca: kompaktowe rozdzielacze do opomiarowania instalacji
Większość instalacji wodociągowych i grzewczych w nowym budownictwie mieszkaniowym jest rozprowadzana za pomocą rozdzielaczy. Instalator konfiguruje je i skręca na budowie w zależności od liczby punktów, do których ma być doprowadzona woda wodociągowa i grzewcza. Montaż tego typu rozdzielaczy (najczęściej wykonanych z mosiądzu) na placu budowy jest dość pracochłonny i nie zawsze wszystkie połączenia są szczelne. Problem można jednak rozwiązać, wykorzystując gotowy zestaw rozdzielaczy mieszkaniowych firmy KANtherm o nowatorskiej konstrukcji (rys. 8). Zminimalizowanie wymiarów zestawu umożliwia jego lokalizowanie w wąskich szachtach, co dodatkowo pozwala zaoszczędzić powierzchnię użytkową w budynku.

33Zespół rozdzielaczy mieszkaniowych systemu KANtherm ZRM. Rozwiązanie to jest przeznaczone do wykonywania punktów opomiarowania instalacji grzewczej oraz wody użytkowej w budownictwie wielorodzinnym, użyteczności publicznej, obiektach sportowych, rolniczych czy przemysłowych. Konstrukcja ZRM jest prawnie chroniona i opatentowana. Jako całość stanowi kompletny produkt, fabrycznie przygotowany do montażu, który – po podłączeniu do instalacji rurowej – jest gotowy do wykonania próby szczelności, bez konieczności montażu armatury pomiarowej (wodomierzy i ciepłomierzy).

Kompaktowa konstrukcja zestawu umożliwia jego montaż w małogabarytowych szachtach instalacyjnych, przy czym do wyboru jest aż siedem różnych wielkości zestawu, dających możliwość opomiarowania od 2 do 8 lokali. Zaletą rozwiązania jest także uniwersalność konfiguracji – rozdzielacze mogą współpracować z dowolnymi urządzeniami pomiarowymi (ciepłomierze, wodomierze) dostępnymi na rynku.

Konstrukcję nośną rozdzielaczy tworzą rury stalowe o przekroju kwadratowym pomalowane farbą proszkową. Profile stalowe mocowane nad posadzką do ściany są zakończone zaślepkami z tworzywa sztucznego. Belki rozdzielaczy do wody wodociągowej wykonane są z najwyższej jakości polipropylenu – zgrzewa się do nich odpowiednie złączki z gwintem. Z kolei korpusy rozdzielaczy do instalacji grzewczej to rury ze stali czarnej. Zawory z pokrętłami motylkowymi, w które wyposażona jest konstrukcja, to wyroby markowego polskiego producenta. Pod zaworami belki rozdzielacza, na zasilaniu instalacji grzewczej, znajdują się filtry skośne (do zanieczyszczeń mechanicznych), natomiast na belce powrotnej umieszczono mosiężne złączki umożliwiające podłączenie czujnika temperatury. W podstawie konstrukcji nośnej są uchwyty zatrzaskowe do rur (np. z polietylenu sieciowanego).

Wszystkie materiały użyte do budowy rozdzielaczy ZRM przechodzą restrykcyjną kontrolę jakości w laboratorium zakładowym. Producent gwarantuje długoletnią ich eksploatację.


 

pi