envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

AdvertisementZawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką, umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zachowując przy tym niezbędne właściwości użytkowe i trwałość na lata.

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi musi spełniać szereg szczegółowych wytycznych dotyczących jej składu. Zarówno polskie, jak i unijne przepisy regulują w tym zakresie dopuszczalne stężenia konkretnych pierwiastków chemicznych w wodzie. Szczególnie ważna wydaje się być kwestia zawartości niklu oraz chromu.
Pierwsza z substancji, nikiel, jest dla organizmu człowieka pierwiastkiem śladowym, który w niewielkich ilościach jest niezbędny do prawidłowego zaopatrywania komórek w tlen, przemian składników odżywczych i produkcji hormonów. Niestety, jego nadmiar może okazać się bardzo szkodliwy, zwłaszcza dla alergików, których odsetek w Polsce oscyluje w granicach nawet 20% dorosłej populacji.
Z kolei chrom wpływa drażniąco na drogi oddechowe, ma negatywny wpływ na smak, powonienie, serce, słuch oraz układ nerwowy. Bezpośredni kontakt z jego związkami powoduje owrzodzenia i zatrucia, dlatego tak jak w przypadku niklu jego zastosowanie w armaturze domowej powinno być ściśle kontrolowane.

Klucz to wybór materiału
Zgodnie z wymaganiami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, nikiel i chrom znalazły się na liście materiałów zakazanych do stosowania w wykończeniu powierzchni armatury mającej bezpośredni kontakt z wodą pitną. O ile eliminacja niklu jest łatwa (w przypadku zaworów producenci po prostu nie niklują wewnętrznych powierzchni korpusów), o tyle wykluczenie chromu wymaga większych nakładów pracy. W tradycyjnych i nienadających się do stosowania w instalacjach wody pitnej zaworach chrom pokrywa kule mosiężne zaworów, włącznie z otworem wewnętrznym, przez który przepływa woda, gdy zawór pozostaje otwarty. Dzięki powłoce chromowanej powierznia kuli staje się bardziej wytrzymała i odporna na tarcie, a jakość powierzchni ma wpływ na parametry ciśnieniowe i szczelność zaworu. Niezależnie od właściwości technicznych, chrom nie nadaje się do instalacji stosowanych w wodzie pitnej. Producenci muszą więc szukać zamienników bezpiecznych dla zdrowia.

7Lista materiałów, które mogą zostać użyte do produkcji armatury obsługującej wodę pitną, opublikowana została w ramach inicjatywy „4MS” zapoczątkowanej w 2011 r. przez kilka państw europejskich. Z racji ogólnodostępnego charakteru tej listy większość państw członkowskich, w tym Polska, bazuje na zawartych w niej informacjach, a producenci armatury przeznaczonej do wody pitnej muszą korzystać z surowców uwzględnionych w spisie „4MS”.

Seria zaworów z najwyżej półki Nowe zawory Calido S40 PRO spełniają wszystkie wytyczne wskazane w unijnej dyrektywie (Dz. Urz. UE L 330/32) oraz w rozporządzeniu resortu zdrowia w sprawie jakości wody pitnej (DzU 2017, poz. 2294). Co więcej, materiały wykorzystane do ich wykończenia są spójne z listą powstałą w ramach inicjatywy „4MS” zaaprobowaną przez NIZP PZH.

Korpus zaworów wykonany został z wysokiej jakości mosiądzu DZR odpornego na odcynkowanie, a jednocześnie zawierającego niską zawartość szkodliwego ołowiu. Dzięki jego użyciu możliwe stało się całkowite zrezygnowanie z pokrycia korpusu powłoką niklową. Z kolei kula zaworu wykonana jest z mosiądzu CW617N i dodatkowo pokryta powłoką nanoceramiczną, która – poza składem odpowiadającym wymaganiom higienicznym – ma także właściwości antykamienne.

Nasza innowacja, obecnie posiadająca już status zgłoszenia patentowego, polega na zastosowaniu nanoceramicznego pokrycia kuli, czyli materiału bezpiecznego dla zdrowia i chętnie wykorzystywanego w innych branżach. Do grupy tych pokryć należą np. powłoki ceramiczne stosowane w garnkach i patelniach.

! Powłoka nanoceramiczna wykorzystana w zaworach Calido S40 PRO jest trwała, odporna na ścieranie i jednocześnie ma właściwości antykamienne, ale co najważniejsze – w odróżnieniu od chromu jest całkowicie nietoksyczna.

8Zawory z serii Calido S40 PRO doskonale sprawdzą się jako armatura domowa. Pozwalają cieszyć się w pełni bezpieczną dla zdrowia wodą pitną, przy zapewnieniu doskonałych właściwości użytkowych i parametrów technicznych. Są oferowane w sześciu rozmiarach, dzięki czemu spektrum ich zastosowania jest szerokie. Wykazują duży zakres temperaturowy (od -20°C do 150°C) i wysoką tolerancję ciśnieniową (do 40 barów). Spełniają wszelkie niezbędne normy, posiadają liczne certyfikaty, w tym Krajową Ocenę Techniczną, a 100% ich produkcji jest pneumatycznie testowana na szczelność.


 

pi